Ռուսաստանը, Իրանը և Թուրքիան պայմանավորվել են 2022 թ-ի փետրվար-մարտին գագաթնաժողով անցկացնել
Ռուսաստանը, Իրանը և Թուրքիան պայմանավորվել են Աստանայի ձևաչափով գագաթնաժողով անցկացնել Թեհրանում 2022 թվականի փետրվար-մարտ ամիսներին՝ կախված կորոնավիրուսի համաճարակի իրավիճակից։ Այս մասին չորեքշաբթի ՏԱՍՍ-ին հայտնել է արտաքին գործերի նախարարի հատուկ քաղաքական հարցերով ավագ խորհրդական Ալի Ասղար Հաջին։
«Այո, ծրագրված է։ Մենք պատրաստվում ենք այն անցկացնել հաջորդ տարվա սկզբին։ Դա կախված կլինի համաճարակային իրավիճակից։ Բայց բոլոր դեպքերում, մենք պայմանավորվել ենք անցկացնել գագաթնաժողովը։ Ամենայն հավանականությամբ այն կանցկացնենք փետրվարին կամ մարտին»,-ընդգծել է իրանցի դիվանագետը։
Հաջին ասել է, որ դրա անցկացման հարցը Նուր-Սուլթանում բանակցությունների օրակարգում է եղել և որպես առանձին կետ կարտացոլվի երաշխավոր երկրների ամփոփիչ հայտարարության մեջ։
Պատասխանելով այն հարցին, թե արդյոք գագաթնաժողովին կնախորդեն Ռուսաստանի Դաշնության, Իրանի և Թուրքիայի արտգործնախարարների միջև բանակցությունները՝ դիվանագետն ասել է. «Մենք ԱԳ նախարարների հանդիպում կանցկացնենք, իսկ դրանից հետո՝ գագաթնաժողով»։
Նա նաև հայտնել է, որ Սիրիայի հարցով Աստանայի ձևաչափի հաջորդ միջազգային հանդիպումը կհրավիրվի Ռուսաստանի Դաշնության, Իրանի և Թուրքիայի գագաթնաժողովից մի քանի շաբաթ անց։ «Կախված է գագաթնաժողովի անցկացումից, այն կհրավիրվի դրանից մի քանի շաբաթ անց»,-եզրափակել է նա։
2020 թվականի հուլիսի 1-ին Ռուսաստանի, Իրանի և Թուրքիայի նախագահները վիրտուալ գագաթնաժողով են անցկացրել սիրիական կարգավորման շուրջ և քննարկել դեմ առ դեմ հանդիպման հեռանկարները, որը պետք է տեղի ունենա Թեհրանում, երբ համաճարակային իրավիճակը թույլ տա։

Russia, Iran and Turkey have agreed to hold the next Astana format summit in Tehran in February-March 2022, depending on the coronavirus situation, Senior Assistant to Iranian Foreign Minister for Special Political Affairs Ali Asghar Khaji told TASS on Wednesday.
"Yes, it [the summit] is planned. We are preparing to hold it early next year. It will depend on the pandemic situation. But in general we have agreed to hold the summit. Most likely, we will be able to hold it in February or March," the Iranian diplomat said.
Khaji said the issue was on the agenda of talks in Nur-Sultan and will be reflected in a separate provision of the guarantor nations’ final statement.
When asked whether the summit will be preceded by a foreign ministers’ meeting, he replied: "Yes, we have agreed on the matter. It will be next year. In January or early February we will hold a meeting of foreign ministers, and a summit will follow that."
He also said that the next international Astana format meeting on Syria will be convened within a few weeks after the summit of Russia, Iran and Turkey. "It [the date] depends on the summit, several weeks after the summit," the Iranian diplomat said.
On July 1, 2020, Russian, Iranian and Turkish leaders held an online summit dedicated to Syrian regulation, discussing the prospects of a face-to-face meeting in Tehran when the epidemiological situation improves.