«Մենուան հասավ իր երազանքին…». Արցախի հերոս Մենուա Հովհաննիսյանը 35 տարեկան է
Կոմիտասի թանգարան-ինստիտուտի դահլիճում դեկտեմբերի 22-ին կայացել է Արցախի հերոս Մենուա Հովհաննիսյանի 35-ամյակին նվիրված հուշ-երեկո՝ մտերմիկ հանդիպում «Հավերժ հայ ասպետի»՝ Մենուա Հովհաննիսյանի հետ:
35 տարի առաջ հենց այդ օրն է լույս աշխարհ եկել  Արցախի հերոս Մենուա Հովհաննիսյանը:
2020 թվականի սեպտեմբերի 28-ին՝ Քեռու ջոկատի կազմում, որպես 3-րդ դասակի հրամանատար, Մենուան մեկնել է Արցախ։ Հոկտեմբերի 2-ին դասակի տղաների հետ իրականացրել է Մատաղիսի զորամասի ապահով նահանջը, որի ընթացքում իր անմիջական մասնակցությամբ անտառներից դուրս են բերվել 80-ից ավել ժամկետային զինվորներ։ Հոկտեմբերի 3-ին Արցախի նախագահի հետ մեկժամյա քննարկումներից հետո պատասխանատվություն է վերցրել՝ իրականացնելու Արեգասար լեռան վրա հարձակումը։ Հոկտեմբերին 5-ին արդեն թշնամու թիկունքում հանդիպելով մոտ 180 հոգանոց թշնամուն՝ կարողացել են ջարդել մոտ 140-150 հոգու։ Մարտերիի ժամանակ զոհվել է նաև Մենուան։
2020 թվականի հոկտեմբերի 21-ին Արցախի նախագահ Արայիկ Հարությունյանը Մենուա Հովհաննիսյանին հետմահու պարգևատրել է «Ոսկե արծիվ» շքանշանով՝ շնորհելով «Արցախի հերոս» բարձրագույն կոչումը։
«Երբ Մենուան վերադառնում էր ռազմական վարժանքներից, աչքերը փայլում էին: Իմ տղան երջանիկ էր՝ զենքը ձեռքին: Դա նրա Խաչն էր: Երբ բոթը լսելուց օրեր անց կարողացա խոսել, առաջին նախադասությունը, որ ասացի, սա էր՝ Մենուան հասավ իր երազանքին…
Մենուան հրամանատար էր ու կրակն իր վրա է վերցրել, որ փրկի իր զինվորների կյանքը: Ասում են՝ կռվել է կատաղի, կռվել է մինչև վերջին շունչը՝ հնարավորություն տալով զինակիցներին փրկվել:...
Մենուան արծիվ էր սիրում: ... Մենուայի արծվենի վերադարձը կձգվի դարեր: Ամեն նոր սերունդ կբարձրանա նրա հետ, կարիանա, կճախրի: Արծիվ Մենուան ու նրա նման քաջերը մեզ թույլ չեն տա պարտվել»,- «Հայ զինվորի» հետ զրույցում ասել է Մենուա Հովհաննիսյանի մայրը՝ Կարին Տոնոյանը։

"Menua fulfilled his dreams" - The Artsakh hero would have turned 35 today
An event dedicated to the memory of Artsakh war hero Menua Hovhannisyan took place on Wednesday at Komitas Museum House which brought together the family members, comrades-in-arm and friends of the hero nicknamed 'Armenian Eternal Knight'. Hovhannisyan was born 35 years ago today.
He went to the front during the third Artsakh war on September 28. He carried out a special operation, as a result of which he brought 18-20 year old guys out of the blockade in Madaghis. On October 3, after an hour long consultation with Artsakh Republic President Arayik Harutyunyan, Menua took the responsibility to organize a special operation of attack at Aregasar mountain. Menua  was deployed as a special operation’s unit commander and died at the back of enemy fighting against and destroying some 180 enemy troops
On October 21, Artsakh President Arayik Harutyunyan signed a decree to posthumously award Hero of Artsakh title to Menua Hovhannisyan.
"Menua came to Artsakh together with his friends in pursuit of his big dream - to defend his native land and ensure its persistent existence. I met him incidentally on the front. Our communication was short, just one day, but very impressive.  His bold demeanor, bright and radiant thoughts immediately caught my attention. We even managed to talk about what to do after the victory. But our plans remained unfulfilled...
The Homeland recognizes his feat on the battlefield," the president said then in a statement, when signing the decree.
In an interview "Hay Zinvor newspaper", Menua's mother Karine Tonyan once said: "Menua was a commander who took the fire on him and saved the lives of soldiers. He is told to have fought fiercely, struggling till his last breath, allowing fellow servicemen icemen to save... Menua loved eagles. His victorious return will last for centuries. Every new generation will rise with him to become bolder and flutter. Eagle Menua and the all fallen heroes like him will never allow us to defeat."