Արցախի Հանրապետության Մարտակերտի շրջանի Շահմասուր համայնքը 158 բնակիչ ունի. պատերազմից հետո բոլորը լծվել են իրենց բնականոն կյանքի վերականգման գործին:
Շահմասուրի համայնքապետ Սլավա Բաղդասարյանն «Արցախպրես»-ին պատմել է, որ տեղահանված երկու ընտանիք է հաստատվել գյուղում, ևս հինգ ընտանիքի սիրով կարող են ընդունել:
«Դպրոցը 27 աշակերտ ունի, որից 2-ը տեղահանված ընտանիքի երեխաներ են. դասասենյակները քիչ են: Մանկապարտեզ չունենք: Գյուղում գործում են համայնքային կենտրոն, բուժկետ, ակումբ, հանդիսությունների սրահ, որոնք վերանորոգման կարիք ունեն: Ունենք ջրի խնդիր. օրվա մեջ մի քանի ժամով ենք ջուր ստանում: Գյուղն ապահովված է էլեկտրաէներգիայով, գազաֆիկացված է: Ներհամայնքային ճանապարհները խճապատված են. դիմել ենք ԱՀ Կառավարությանը, և հնարավոր է, որ 2022 թվականին նաև ասֆալտապատվեն»,-ներկայացրել է համայնքապետը:
Խոսելով գյուղացիների զբաղվածության մասին՝ Սլավա Բացդասարյանը նշել է, որ հիմնականում զբաղվում են գյուղատնտեսությամբ, մշակում են իրենց հողը, մի մասն էլ աշխատում է «Կաշենի» հանքավայրում:

The Shahmasur community of Artsakh’s Martakert region has 158 residents. They all are busy restoring normal life in the village after the war, its head Slava Baghdasaryan told Artsakhpress on Thursday.
"Two displaced families have settled in the village. We can accept five more displaced families. The school has 27 students, 2 of them are children of displaced families; classrooms are few. We do not have a kindergarten. There is a community center, an aid station, a club, a ceremony hall in the village that need renovation,” he said.
“We have a water supply problem. We get water for a few hours a day. The village is provided with electricity and gas. We have applied to the Government of the Republic of Artsakh, it is possible that the inter-community roads will be asphalted in 2022," the village head noted.
Speaking about the employment of the villagers, Baghdasaryan mentioned that they are mainly engaged in agriculture, cultivation of their land, and some of them work in the Kashen mine.