«Կասպերսկի». Լրտեսական գրոհների ընդգրկուն շարքը վնասել է աշխարհով մեկ գործող արդյունաբերական կազմակերպությունների
Kaspersky ICS CERT-ի փորձագետները հայտնաբերել են վնասաբեր ծրագրային ապահովում, որը 2021-ի հունվարի 20-ից մինչև նոյեմբերի 10-ը 195 երկրներում գրոհել է ավելի քան 35 հազար համակարգիչ: Այս մասին հայտնում են «Կասպերսկի» ընկերության Հայաստանի ներկայացուցչությունից։
Ծրագիրը ստացել է PseudoManuscrypt անվանումը, քանի որ դրա բեռնիչը նման է «Lazarus» խմբավորման զինանոցում գտնվող Manuscrypt վնասաբեր ծրագրի բեռնիչին։ Գրոհի ենթարկվածների թվում են մեծ թվով արդյունաբերական և պետական կազմակերպություններ, ներառյալ ռազմարդյունաբերական համալիրի ձեռնարկությունները և հետազոտական լաբորատորիաները: PseudoManuscrypt-ի գրոհած համակարգիչների առնվազն 7,2%-ը տարբեր ոլորտների կազմակերպությունների արդյունաբերական ավտոմատացման համակարգերի մի մասն են:
Ինչպես ընդգծում են «Կասպերսկի» ընկերության փորձագետները, արդյունաբերական ձեռնարկությունները չարագործների համար գրավիչ թիրախ են, դրանց վրա գրոհները խոստանում են ինչպես ուղղակի ֆինանսական օգուտներ, այնպես էլ թույլ են տալիս ակնկալել հասանելիություն արժեքավոր տեղեկատվությանը: 2021-ին արդյունաբերական ձեռնարկությունների նկատմամբ զգալի հետաքրքրություն է նկատվում ոչ միայն շորթողների և այլ կիբեռհանցագործների, այլև բարդ թիրախային գրոհներ կազմակերպող խմբավորումների կողմից:
PseudoManuscrypt-ի բեռնիչը համակարգում է հայտնվում Malware-as-a-Service (MaaS) հարթակի միջոցով, որը տարածում է վնասաբեր տեղադրիչները ցանցահենային ԾԱ-ի անվան տակ: Մի շարք դեպքերում դա տեղի է ունեցել Glupteba բոտնետի միջոցով (որի հիմնական տեղադրիչը նույնպես տարածվում է ցանցահենային ԾԱ-ի անվան տակ): PseudoManuscrypt-ի հիմնական վնասաբեր մոդուլը ունի բազմաթիվ լրտեսական գործառույթներ, այդ թվում՝ կարող է գողանալ VPN միացումների տվյալները, գրանցել ստեղների սեղմումները, ստեղծել նկարներ և տեսագրություններ էկրանից, ձայնագրել ձայնը խոսափողից, գողանալ տվյալներ փոխանակման բուֆերից և օպերացիոն համակարգի իրադարձությունների մատյանի տվյալները (ինչը նույնպես հնարավոր է դարձնում RDP-միացումների մասին տվյալների գողությունը)։
«Սա շատ անսովոր արշավ է, և մենք դեռ վերլուծում ենք առկա տեղեկատվությունը։ Սակայն մի փաստ ակնհայտ է. սա սպառնալիք է, որին պետք է ուշադրություն դարձնեն մասնագետները։ Այն վնասել է տասնյակ հազարավոր համակարգիչներ և կարողացել է տարածվել ավտոմատացման համակարգերի հազարավոր համակարգիչների վրա՝ կոտրելով ամբողջ աշխարհում գործող բազմաթիվ արդյունաբերական կազմակերպություններ: Մենք կշարունակենք մեր հետազոտությունը և տեղյակ կպահենք կիբեռանվտանգության համայնքին գործի ընթացքի մասին»,- մեկնաբանում է «Կասպերսկի» ընկերության արդյունաբերական ձեռնարկությունների պաշտպանության գծով փորձագետ Վյաչեսլավ Կոպեյցևը։

«Лаборатория Касперского»: Масштабная серия шпионских атак затронула промышленные организации по всему миру
11:02 23/12/2021
Эксперты Kaspersky ICS CERT обнаружили вредоносное ПО, которое с 20 января по 10 ноября 2021 года атаковало более 35 тысяч компьютеров в 195 странах. Программа получила название PseudoManuscrypt, поскольку её загрузчик схож с загрузчиком зловреда Manuscrypt, входящего в арсенал группировки Lazarus.
В числе атакованных — значительное число промышленных и государственных организаций, включая предприятия военно-промышленного комплекса и исследовательские лаборатории. Не менее 7,2% компьютеров, атакованных PseudoManuscrypt, являются частью систем промышленной автоматизации (АСУ ТП) в организациях различных отраслей.
Как подчеркивают эксперты «Лаборатории Касперского», промышленные предприятия — привлекательная мишень для злоумышленников, атаки на них сулят как прямую финансовую выгоду, так и позволяют рассчитывать на доступ к ценной информации. В 2021 году отмечен значительный интерес к промышленным предприятиям не только со стороны вымогателей и прочих киберпреступников, но и со стороны группировок, организующих сложные целевые атаки.
Загрузчик PseudoManuscrypt попадает в систему посредством платформы Malware-as-a-Service (MaaS), которая распространяет вредоносные инсталляторы под видом пиратского ПО. В ряде случаев это происходило через ботнет Glupteba (основной установщик которого также распространяется под видом пиратского ПО).
Основной вредоносный модуль PseudoManuscrypt обладает множеством шпионских функций, в том числе может красть данные VPN-соединений, регистрировать нажатия клавиш, создавать снимки и записи видео с экрана, записывать звук с микрофона, красть данные из буфера обмена и данные журнала событий операционной системы (что также делает возможным кражу данных о RDP-подключениях).
«Это очень необычная кампания, и мы всё ещё анализируем имеющуюся информацию. Однако один факт очевиден: это угроза, на которую специалистам необходимо обратить внимание. Она затронула десятки тысяч компьютеров и смогла распространиться на тысячи компьютеров АСУ ТП, скомпрометировав множество промышленных организаций по всему миру. Мы продолжим своё исследование и будем держать сообщество по кибербезопасности в курсе дела», — комментирует Вячеслав Копейцев, эксперт «Лаборатории Касперского» по защите промышленных предприятий.
Больше узнать о кампании PseudoManuscrypt можно по ссылке.