«Մենուան հասավ իր երազանքին…». Արցախի հերոս Մենուա Հովհաննիսյանը 35 տարեկան է
Կոմիտասի թանգարան-ինստիտուտի դահլիճում դեկտեմբերի 22-ին կայացել է Արցախի հերոս Մենուա Հովհաննիսյանի 35-ամյակին նվիրված հուշ-երեկո՝ մտերմիկ հանդիպում «Հավերժ հայ ասպետի»՝ Մենուա Հովհաննիսյանի հետ:
35 տարի առաջ հենց այդ օրն է լույս աշխարհ եկել Արցախի հերոս Մենուա Հովհաննիսյանը:
2020 թվականի սեպտեմբերի 28-ին՝ Քեռու ջոկատի կազմում, որպես 3-րդ դասակի հրամանատար, Մենուան մեկնել է Արցախ։ Հոկտեմբերի 2-ին դասակի տղաների հետ իրականացրել է Մատաղիսի զորամասի ապահով նահանջը, որի ընթացքում իր անմիջական մասնակցությամբ անտառներից դուրս են բերվել 80-ից ավել ժամկետային զինվորներ։ Հոկտեմբերի 3-ին Արցախի նախագահի հետ մեկժամյա քննարկումներից հետո պատասխանատվություն է վերցրել՝ իրականացնելու Արեգասար լեռան վրա հարձակումը։ Հոկտեմբերին 5-ին արդեն թշնամու թիկունքում հանդիպելով մոտ 180 հոգանոց թշնամուն՝ կարողացել են ջարդել մոտ 140-150 հոգու։ Մարտերիի ժամանակ զոհվել է նաև Մենուան։
2020 թվականի հոկտեմբերի 21-ին Արցախի նախագահ Արայիկ Հարությունյանը Մենուա Հովհաննիսյանին հետմահու պարգևատրել է «Ոսկե արծիվ» շքանշանով՝ շնորհելով «Արցախի հերոս» բարձրագույն կոչումը։
«Երբ Մենուան վերադառնում էր ռազմական վարժանքներից, աչքերը փայլում էին: Իմ տղան երջանիկ էր՝ զենքը ձեռքին: Դա նրա Խաչն էր: Երբ բոթը լսելուց օրեր անց կարողացա խոսել, առաջին նախադասությունը, որ ասացի, սա էր՝ Մենուան հասավ իր երազանքին…
Մենուան հրամանատար էր ու կրակն իր վրա է վերցրել, որ փրկի իր զինվորների կյանքը: Ասում են՝ կռվել է կատաղի, կռվել է մինչև վերջին շունչը՝ հնարավորություն տալով զինակիցներին փրկվել:...
Մենուան արծիվ էր սիրում: ... Մենուայի արծվենի վերադարձը կձգվի դարեր: Ամեն նոր սերունդ կբարձրանա նրա հետ, կարիանա, կճախրի: Արծիվ Մենուան ու նրա նման քաջերը մեզ թույլ չեն տա պարտվել»,- «Հայ զինվորի» հետ զրույցում ասել է Մենուա Հովհաննիսյանի մայրը՝ Կարին Տոնոյանը։

«Менуа достиг своей мечты»: Герою Арцаха Менуа Ованнисяну исполнилось бы 35 лет
В зале Музея-института Комитаса в Ереване 22 декабря состоялся вечер памяти, посвященный 35-летию со дня рождения Героя Арцаха Менуа Ованнисяна –  задушевная встреча с «Вечным армянским рыцарем» Менуа Ованнисяном.
Именно в этот день 35 лет назад родился Герой Арцаха Менуа Ованнисян.
28 сентября 2020 года в составе отряда Дяди Менуа в качестве командира 3-го взвода отправился в Арцах. 2 октября он с ребятами из взвода обеспечил безопасное отступление воинской части Матагиса, в ходе которого при его непосредственном участии из лесов были выведены более 80 военнослужащих срочной службы. 3 октября после часового обсуждения с президентом Арцаха он взял на себя ответственность за наступление на гору Арегасар. 5 октября, уже в тылу ВС Азербайджана встретив около 180 человек из вражеских сил, они смогли разгромить около 140-150 человек. Во время боев погиб также Менуа.
Указом президента Арцаха 21 октября 2020 года Менуа Ованнисяну посмертно было присвоено высшее звание «Герой Арцаха».
«Когда Менуа возвращался с военных учений, его глаза сияли. Мой сын был счастлив с оружием в руках. Это был его Крест. Когда я смогла говорить через несколько дней после того, как услышала весть о его гибели, первое предложение, которое я произнесла, было следующее: Менуа достиг своей мечты…
Менуа был командиром и взял огонь на себя, чтобы спасти жизни своих солдат. Говорят, он сражался яростно, сражался до последнего вздоха, давая возможность своим товарищам по оружию спастись ...
Менуа любил орлов. ... Орлиное возвращение Менуа растянется на века. Каждое новое поколение поднимется с ним ввысь, наберется мужества, воспарит. Орел-Менуа и подобные ему храбрецы не дадут нам терпеть поражения», – отметила в интервью изданию hayzinvor мать Менуа Ованнисяна – Карин Тоноян.