Վիվա-ՄՏՍ. Տասը տարի՝ «Փարոս» կամերային երգչախմբի գլխավոր գործընկեր
Կոմիտաս, Եկմալյան, Սյունի, Կարա-Մուրզա, Կանաչյան, Մանսուրյան, Տերտերյան, Օդաբաշյան... Տարիներ շարունակ, հայ և օտարազգի շատ կոմպոզիտորների խմբերգեր են ներառվել «Փարոսի» երգացանկում: Հաշմանդամություն ունեցող, այդ թվում` սայլակի օգնությամբ տեղաշարժվող մարդկանց միավորած ներառական երգչախումբն իր տեսակի մեջ եզակիներից է աշխարհում:
«Փարոսն» իր գործունեությունը սկսել է որպես հոգեբանական վերականգնման գործառույթ իրականացնող ստեղծագործական միավոր: Խմբին հաջողվել է ոչ միայն հաջողությամբ կատարել այդ առաքելությունը, այլև բազմաթիվ ձեռքբերումներ արձանագրել ստեղծագործական հատվածում. երգչախումբը թողարկել է 4 տեսահոլովակ և 3 խտասկավառակ: 28 տարի առաջ ձևավորված խմբին աջակցել է նույնանուն՝ «Փարոս» հիմնադրամը: Իսկ 2011 թվականից, երգչախմբի գլխավոր գործընկերն է դարձել Վիվա-ՄՏՍ-ը:
Վիվա-ՄՏՍ ընկերությունից հայտնում են, որ «Փարոսի» համահիմնադիր և տնօրեն Արմեն Ալավերդյանը կարևոր է համարում Վիվա-ՄՏՍ-ի աջակցությունը: Նրա գնահատմամբ, «Փարոսի» գործունեությունը խրախուսելու և թիմին հոգեբանորեն աջակցելու պատրաստակամությունը տվել է ցանկալի արդյունք: Միայն 2011 թվականին, խմբավար Րաֆֆի Միքայէլեանի ղեկավարությամբ, «Փարոսը» 3 մրցանակ է վաստակել Բրատիսլավայում կայացած «Musica Sacra» 6-րդ միջազգային մրցույթում։ Իսկ 2014 և 2016թթ.-ին «Փարոսին» հաջողվել է ներկայանալ Երգչախմբերի համաշխարհային խաղերում, Հայաստանը ներկայացնել Ռիգայում (2014թ.), Սոչիում (2016թ.) և նվաճել 2-ական արծաթե մեդալ:
«Երբ միավորվում են կամքն ու արվեստը, փոխվում է նաև մտածողությունն ու խնդիրների ընկալումը: Այս մարդիկ իրենց օրինակով սովորեցնում են երբեք չկոտրվել և գնահատել կյանքը: Նրանք գտել են դժվարությունները հաղթահարելու իրենց ճանապարհը: Երաժշտության լեզուն դարձել է իրական փարոս: Տևական ժամանակ հետևում ենք խմբի հաջողություններին ու ձեռքբերումներին: Պիտի արձանագրեմ, որ ոգևորվում ենք նաև մենք, երբ տեսնում ենք, որ անգամ ամենաբարդ և ոչ սովորական իրավիճակներում «Փարոսը» շարունակում է գործել ու անցնել հաղթանակների ճանապարհով»,- ասել է Վիվա-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը:
Երգչախումբը բազմաթիվ ելույթներ է ունեցել Երևանում, Հայաստանի մարզերում, Արցախում և արտերկրում։ Հատկապես հիշարժան են եղել «Փարոսի» հյուրախաղերը Լիբանանում (1997թ.), Վրաստանում (1998թ.), Ֆրանսիայում (2005թ.) և Ավստրիայում (2011թ.), ինչպես նաև հաջողված մասնակցությունը Մեծ Բրիտանիայում (2000թ.) և Իտալիայում (2003թ.) անցկացված միջազգային մրցույթ-փառատոներին։
2016թ. հունիսին «Փարոսին» պատիվ է ընձեռնվել հանդես գալ Ս. Էջմիածնում Հռոմի Պապ Ֆրանցիսկոսի և Ամենայն Հայոց Կաթողիկոս Գարեգին Բ-ի առջև։
«Փարոսի» գեղարվեստական ղեկավարը Րաֆֆի Միքայէլեանն է, իսկ 2016թ. մայիսից նոր խմբավարը Ռուբեն Կարասեֆերյանն է:
Համավարակն ու անցած պատերազմներն աշխարհում փոխել են շատերի գործունեության ընթացքն ու մեթոդները: «Փարոսն» իր գործունեությամբ ապացուցել է, որ երբ կա նպատակ և այն իրականություն դարձնելու ձգտում՝ հաջողությունը երաշխավորվում է: Անկախ հանգամանքներից՝ երգչախումբը հավատարիմ է մնացել իր անվանն ու նպատակներին՝ 2020 թվականին թողարկելով մի շարք տպավորիչ տեսանյութեր։ Իսկ ընթացիկ տարում վերսկսել է համերգային ելույթները։

Komitas, Yekmalyan, Syuni, Kara-Murza, Kanachyan, Mansuryan, Terteryan, Odabashyan... Over the years, songs by many Armenian and foreign composers have been included in the repertoir of the Paros Chamber Choir. The inclusive choir, which includes people with disabilities, including disabled people, has no analogues in the world.
Paros began its activity as a creative association performing the function of psychological rehabilitation. The group managed not only to successfully fulfill this mission, but also to record many achievements in the creative field. The choir has released 4 video clips and 3 CDs. Formed 28 years ago, the choir was supported by the Paros Foundation. Since 2011, Viva-MTS has become the main partner of the choir, the company said in a press release on Friday.
Co-founder and director of Paros Armen Alaverdyan considers the support of Viva-MTS very essential. According to him, the willingness to encourage the activities of Paros and provide psychological support to the team gave the desired result. In 2011 alone, under the direction of conductor Raffi Mikaelyan, Paros won 3 awards at the VI International choir festival “Musica Sacra” in Bratislava. In 2014-2016, Paros managed to take part in the World Choir Games, representing Armenia in Riga (2014) and Sochi (2016) and win 2 silver medals.
“When will and art unite, thinking and the perception of problems change. By their example, these people teach never to break down and value life. They found a way to overcome difficulties. The language of music has become a real light in the darkness. For some time we have been monitoring the success and achievements of the group. I must note that we get inspired when we see that even in the most difficult and non-standard situations, Paros continues to work and follow the path of victory,” said Viva-MTS General Manager Ralph Yirikian.
The choir has had numerous performances in Yerevan, in the regions of Armenia, in Artsakh and abroad. Particularly memorable were the tours of Paros in Lebanon (1997), Georgia (1998), France (2005), Austria (2011), as well as its successful participation in competitions and festivals in Great Britain (2000) and Italy (2003).
In June 2016, Paros was honored to perform in Holy Etchmiadzin in front of Pope Francis and Catholicos of All Armenians Garegin II.
The Artistic Director of Paros is Raffi Mikaelyan, and since May 2016 Ruben Karaseferyan has become the new conductor.
The pandemic and past wars have changed the course and lifestyle of many people around the world. Paros has proved by its activities that when there is a goal and a desire to bring it to life, success is guaranteed. Regardless of the circumstances, the choir has remained true to its name and purpose, releasing a number of impressive music videos in 2020. In the current year, the group resumed concert performances.