Հայաստանում կորոնավիրուսից տղամարդիկ ավելի շատ են մահանում, քան կանայք. Ռոմելա Աբովյան
«Վերջին 14 օրերի ընթացքում կորոնավիրուսով վարակման դեպքերը նվազել են 58%-ով՝ հասնելով 141 դեպքի»,- ՀՀ ԱՆ նախաձեռնությամբ ԶԼՄ-ների ներկայացուցիչների համար «Կորոնավիրուսային հիվանդության համավարակի պայմաններում պատվաստումային գործընթացը. Սեզոնային գրիպի և Covid-19-ի դեմ պատվաստումներ» թեմայով կազմակերպված սեմինարում հայտնեց Հիվանդությունների վերահսկման կենտրոնի Վարակիչ և ոչ վարակիչ հիվանդությունների համաճարակաբանության վարչության պետ Ռոմելա Աբովյանը։
Նրա խոսքով՝ կորոնավիրուսով վարակվածների 41%-ը արական սեռի ներկայացուցիչ են, 59%-ը՝ իգական։ Մահացածությունների ցուցանիշով, ըստ Ռոմելա Աբովյանի, առաջին տեղում են արական սեռի ներկայացուցիչները՝ 57%, իսկ իգական սեռի ներկայացուցիչները կազմում են 43%։
Նա նաև նշեց, որ համաճարակի ժամանակաշրջանում արձանագրվել է 3456 կրկնավարակ, որից 1154 դեպքը գրանցվել է առաջին վարակվելուց մոտ մեկ տարի անց:
Մասնագետը տեղեկացրեց, որ կրկնավարակների 3%-ն են եղել պատվաստված։
Ռոմելա Աբովյանը նաև հայտնեց, որ Հայաստանը դուրս է եկել համաճարակի տարածվածության «կարմիր»՝ անբարենպաստ գոտուց և արդեն գտնվում է «նարնջագույն» գոտում։

More men than women die from Covid-19 in Armenia, specialist says
Over the past 14 days, the number of daily Covid-19 cases in Armenia dropped by 58% to 141, Romella Abovyan, Head of the Department for Epidemiology of Noncommunicable Diseases and Nosocomial Infections at the National Center for Disease Control and Prevention, told a seminar for media representatives on Saturday.
In her words, 41% of those infected with Covid-19 in Armenia are males and 59% are females. However, more men than women have died from coronavirus in the country, she said, adding the fatality rates among men and women make up 57% and 43%, respectively.
3,456 people have contracted Covid-19 twice in Armenia since the disease outbreak, with 1,154 of them getting reinfected nearly one year after their first infection. 3% of reinfected people were vaccinated, she said.
Also, Abovyan said that Armenia has been moved from the dangerous “red zone” to the “orange zone” for Covid-19 infections.