Պատվաստումները 3.8 անգամ նվազեցնում են կորոնավիրուսով վարակվելու հավանականությունը. Գայանե Սահակյան
«Հայաստանում չպատվաստվածների դեպքում 0,39%-ը , կամ յուրաքանչյուր 337-րդը ենթակա է կորոնավիրուսով վարակման»,- ՀՀ առողջապահության նախարարության կազմակերպած «Կորոնավիրուսային հիվանդության համավարակի պայմաններում պատվաստումային գործընթացը. Սեզոնային գրիպի եւCovid -19-ի դեմ պատվաստումներ» թեմայով սեմինարի ժամանակ ասաց  ԱՆ «ՀՎԿ ազգային կենտրոն» ՊՈԱԿ- ի տնօրենի տեղակալ Գայանե Սահակյանը։
Նա միաժամանակ նշեց, որ երկրորդ դեղաչափ ստացածների 0.08%-ը կամ յուրաքանչյուր 1290-րդը ենթակա է վարակման։
Գայանե Սահակյանի խոսքով՝ պատվաստումը 3,8 անգամ նվազեցնում է կորոնավիրուսով վարակվելու հավանականությունը։
Նրա փոխացնմամբ՝ Հայաստանում կորոնավիրուսի դեմ առաջին դեղաչափը ստացածների 1.3%-ն է վարակվել կորոնավիրուսով, իսկ երկու ղեղաչափ ստացածների՝ 1.2%-ը։
Ինչ վերաբերում է հոսպիտալացվածներին, ապա, ըստ Գայանե Սահակյանի,  պատվաստվածների 0.12%-ն են հոսպիտալացվել, որոնցից միայն 0.011%-ն է բուժվել վերակենդանացման բաժանմունքում։

Some 0.39% or every 337th unvaccinated person in Armenia is exposed to coronavirus infection, the representative of Armenia's ministry of health Gayane Sahakyan told during a seminar on vaccination campaign in Armenia amid the coronavirus pandemic. In her words, 0.08% or 1290th person is exposed to the virus if they are vaccinated. In other words, fully vaccinated people 3.8 times less likely get infected with coronavirus.
Sahakyan said that while Covid-19 infections do occur in fully vaccinated people, these instances appear to be rare. She referred to the statics suggesting some 1.3% of those who got their first vaccine shot have been infected with coronavirus and 1.2% of those fully vaccinated.
Of those vaccinated citizens who get infected, only 0.12% are hospitalized and only 0.011% are transferred to intensive care unit.