Ադրբեջանի նախագահը վերջին պահին Քի Վեսթում հրաժարվեց ստորագրել. Ռոբերտ Քոչարյան
«Առաջինը այն ժամանակ  Թուրքիան այդ պատմության մեջ չկար։ Երկրորդ՝ իսկ դուք տարբերությունը չե՞ք տեսնում»,-ասուլիսում ասաց  ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը՝ պատասխանելով հարցին, թե ինչո՞վ էր տարբերվում Մեղրիի տարբերակը, որն իր իշխանության տարիներին առաջարկվում էր իբրև լուծում Ղարաբաղյան հարցի կարգավորման համար, ինչո՞վ է տարբերվում այն տարբերակից, որն հիմա է իրագործվում է և ադրբեջանցիներն անվանում են «միջանցք  Զանգեզուրով»։
Նա նշեց, որ այն ժամանակ խոսքը գնում էր Ղարաբաղը Հայաստանին միացնելու մասին, Քի Վեսթի պայմանագրով ենթադրվում էր, որ Ղարաբաղը միանում է Հայաստանին մի միջանցքով, որը ևս ունենալու է նույն կարգավիճակը, ինչպիսին Ղարաբաղը։
«Միջանցքի լայնությունն անվտանգության տեսանկյունից ես այսպես էի ձևակերպել՝ գրադի հեռահարության երկու կողմի վրա՝ 42 կմ միջանցք։ Հիմա համեմատեք այսօրվա վիճակի հետ, այսօրվա Ղարաբաղի՝ անորոշության և անվտանգային առումով և կարգավիճակի հետ։ Տարբերությունը դրա մեջ է»,- ասաց ՀՀ երկրորդ նախագահը։
Հարցին՝ ինչո՞ւ այդ տարբերակը չիրագործվեց, Ռոբերտ Քոչարյանը պատասխանեց. «Ադրբեջանի նախագահը վերջին պահին Քի Վեսթում հրաժարվեց ստորագրել։ Ես իմ գրքում դրա մասին բավական մանրամասնորեն գրել եմ։ Ինքն ասաց, որ չի կարողացել համոզել նույնիսկ իր ընտանիքի անդամներին, ասաց՝ համարում է, որ գերագնահատել է իր հնարավորությունը՝ ազդելու հասարակական կարծիքի վրա»։
Նա ասաց,  համեմատելու եզրեր չկան։
«Այդ տարբերակով խոսքն ընդամենը ճանապարհի իրավունքի մասին էր։ Խոսքը գնում էր ավտոմոբիլային ճանապարհի մասին, երկաթուղիների մասին առանձնապես գրած չէր»,- ասաց ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը։

Роберт Кочарян: Президент Азербайджана в последний момент в Ки-Уэсте отказался от подписания
«Первым и главным различием является отсутствие в этом процессе Турции. Во-вторых, а вы сами разницу не видите?» – заявил на пресс-конференции 27 декабря второй президент Армении, лидер альянса «Армения» Роберт Кочарян в ответ на вопрос о том, в чем различие между предлагаемым в годы его президентства в качестве урегулирования карабахского конфликта «мегринским вариантом» и вариантом так называемого «зангезурского коридора».
По словам Кочаряна, проектом договора в Ки-Уэсте предполагалось, что НКР будет соединен с Арменией коридором, имеющим тот же статус, что и Арцах.
«С точки зрения безопасности я настаивал на том, чтобы ширина коридора составляла по 21 км с каждой стороны, 21 км был избран из расчета дальности удара из "Града". Теперь сравните с сегодняшним положением, с неопределенностью и проблемами с безопасностью в современном Карабахе и статусом. Разница в этом», – отметил он.
Кочарян отметил, что реализовать положения, отраженные в документе, не удалось, поскольку президент Азербайджана в последний момент в Ки-Уэсте отказался от подписания.
«Он тогда сказал, что переоценил свои возможности оказания влияния на общественное мнение и не смог убедить даже собственную семью», – отметил он.
Роберт Кочарян указал, что граней для сравнения двух вариантов нет.
«Тогда речь шла о праве лишь на автомобильную дорогу через Мегри, речи о железнодорожном сообщении не шло», – подчеркнул Роберт Кочарян.