Ադրբեջանի նախագահը վերջին պահին Քի Վեսթում հրաժարվեց ստորագրել. Ռոբերտ Քոչարյան
«Առաջինը այն ժամանակ  Թուրքիան այդ պատմության մեջ չկար։ Երկրորդ՝ իսկ դուք տարբերությունը չե՞ք տեսնում»,-ասուլիսում ասաց  ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը՝ պատասխանելով հարցին, թե ինչո՞վ էր տարբերվում Մեղրիի տարբերակը, որն իր իշխանության տարիներին առաջարկվում էր իբրև լուծում Ղարաբաղյան հարցի կարգավորման համար, ինչո՞վ է տարբերվում այն տարբերակից, որն հիմա է իրագործվում է և ադրբեջանցիներն անվանում են «միջանցք  Զանգեզուրով»։
Նա նշեց, որ այն ժամանակ խոսքը գնում էր Ղարաբաղը Հայաստանին միացնելու մասին, Քի Վեսթի պայմանագրով ենթադրվում էր, որ Ղարաբաղը միանում է Հայաստանին մի միջանցքով, որը ևս ունենալու է նույն կարգավիճակը, ինչպիսին Ղարաբաղը։
«Միջանցքի լայնությունն անվտանգության տեսանկյունից ես այսպես էի ձևակերպել՝ գրադի հեռահարության երկու կողմի վրա՝ 42 կմ միջանցք։ Հիմա համեմատեք այսօրվա վիճակի հետ, այսօրվա Ղարաբաղի՝ անորոշության և անվտանգային առումով և կարգավիճակի հետ։ Տարբերությունը դրա մեջ է»,- ասաց ՀՀ երկրորդ նախագահը։
Հարցին՝ ինչո՞ւ այդ տարբերակը չիրագործվեց, Ռոբերտ Քոչարյանը պատասխանեց. «Ադրբեջանի նախագահը վերջին պահին Քի Վեսթում հրաժարվեց ստորագրել։ Ես իմ գրքում դրա մասին բավական մանրամասնորեն գրել եմ։ Ինքն ասաց, որ չի կարողացել համոզել նույնիսկ իր ընտանիքի անդամներին, ասաց՝ համարում է, որ գերագնահատել է իր հնարավորությունը՝ ազդելու հասարակական կարծիքի վրա»։
Նա ասաց,  համեմատելու եզրեր չկան։
«Այդ տարբերակով խոսքն ընդամենը ճանապարհի իրավունքի մասին էր։ Խոսքը գնում էր ավտոմոբիլային ճանապարհի մասին, երկաթուղիների մասին առանձնապես գրած չէր»,- ասաց ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը։

Robert Kocharyan: Azerbaijani president refused to sign the Key West agreement at the last moment
Armenia's ex-president Robert Kocharyan spoke about the difference between the so-called "Meghri corridor" connecting Azerbaijan to Nakhijevan across the southern Armenian region of Syunik which had beeen discussed during his tenure as president from the current 'Zangezur corridor' articulated by Azerbaijanis. Kocharyan's remarks came at a press conference on Monday.
In his words, the first difference was that there was no Turkey in those discussions. Secondly, per Kocharyan, the discussions at Key West were around connecting Karabakh to Armenia though a corridor that would have the same status as Nagorno Karabakh itself.
"My formulations have considered security provisions that the corridor should be at list 42 km wide to be secure and prevent the adversary's weapons and equipment. You may compare that option with current uncertainty around Karabakh both in terms of status and security. The difference was in that," Kocharyan stressed.
Asked why the deal at Key West was not implemented, Kocharyan said: "Azerbaijani president refused to sign the agreement at the last moment in Key West. I have reflected on that in detail in my book. He said he can't even persuade his family members and confessed that he had overestimated his ability to influence the public opinion," added Kocharyan.
"The option discussed in Key West regarding the Meghri corridor was about only granting a right to use the territory and that was a roadway as we didn't discuss railway communication at the time," said Kocharyan.