Լավրովն ասել է, որ Արևմուտքը սկսել է վախենալ Զելենսկու խելագար գործողություններից
Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին հաճախ «խելագար» որոշումներ է կայացնում, ինչը անհանգստություն է առաջացնում Արևմուտքում։ Այս մասին երկուշաբթի օրը հայտարարել է ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը՝ «Սոլովյով Live» յութուբյան ալիքին Վլադիմիր Սոլովյովին տված բացառիկ հարցազրույցում։
«Զելենսկին շատ հաճախ անում է այնպիսի բաներ, որոնք պարզապես խելագարություն են: Եվ Արևմուտքում վախենում են, որ ինչ-որ հիմարություն կբորբոքի հակամարտությունն, որը, մեծ հաշվով, ոչ ոքի պետք չէ», - Ըստ «ՌԻԱ ՆՈՎՈՍՏԻ» գործակալության ասել է նա:
ՌԴ նախարարն ընդգծել է, որ Զելենսկին ընտրություններին մասնակցել է «Ժողովրդի ծառա» սերիալի իր կերպարով՝ «առաջադեմ սկզբունքներով, ժողովրդին օլիգարխներից ազատելու, ռուսների և այլ ազգային փոքրամասնությունների իրավունքները պաշտպանելու կոչերով, և ամենակարևորը՝ Դոնբասին խաղաղություն բերելու»:
Սակայն, ըստ նախարարի, Զելենսկին չի տարբերվում Ուկրաինայի նախկին վարչապետ Արսենի Յացենյուկից, որն առանձնացած հանրապետությունների բնակիչներին անվանում էր «ենթամարդ»:
Ռուսական դիվանագիտական ծառայության ղեկավարը հիշեցրել է, որ Ուկրաինայի ներկայիս ղեկավարը Դոնբասի բնակիչներին անվանել է «անհատ» և կոչ է արել նրանց, ովքեր իրենց ռուս են զգում, «գնան Ռուսաստան»։ Ընդ որում, այդ հայտարարությունները չեն մեկնաբանվել Արևմուտքում, ասել է Լավրովը։

Ukrainian President Vladimir Zelensky’s reckless decisions often cause concern in the West, Russian Foreign Minister Sergey Lavrov said on Monday, according to TASS report.
"Zelensky often does things that are simply reckless. And [the West] <…> is afraid that some folly may spark a conflict that no one needs, by and large," he said in an interview with the Solovyov Live YouTube channel.
Lavrov noted that when Zelensky began his election campaign he had "progressive principles, called for freeing people from oligarchs, observing the rights of Russians and other national minorities, and most importantly, promised to bring peace to Donbass."
But, according to the Russian top diplomat, now he is little different from Ukraine’s former Prime Minister Arseny Yatsenyuk, who called people living in the Donbass republic "not fully humans." Lavrov recalled that the incumbent Ukrainian president reportedly called Donbass residents "beings" and said that all those who feel themselves Russian "should head off to Russia." The West, however, stayed silent about these pronouncements, Lavrov added.