«Տղայիս գոնե ճակատից խփեին»
Նիկոլ Փաշինյանի կոչը, թե՝ վեր կացեք, ջոկատներ կազմեք, հրամանատար ընտրեք...  Ոչ թե մարդկանց ոտքի հանելու էր, այլ՝ ցուցադրելու, թե որքան անկազմակերպ ու հակակազմակերպ է լինելու թրք-ադրբեջանական ագրեսիայի դեմ պետական պաշտպանությունը։
Ինչու չհասկացանք։ Ինչու մեր ուղեղները այդ աստիճան ստորություն կանխատեսելու ունակ չեն։
Ես ասեմ, դուք հիշեք՝ նախ երբեք չմոռանանք, որ հայրենասեր տղամարդիկ այս Պատերազմի հենց առաջին օրերից հերթեր էին կանգնել զինկոմիսարիատների առաջ։ Սա հիշեք, հետո որ լսեք՝ թե փախել են, հարցրեք՝ ինչու, ինչ եղավ։
Ես ասեմ, դուք հիշեք՝ քանի-քանի դեպքեր գիտեք, քանի-քանի հոգու եք պատմել իրական դեպքեր, երբ կամավորական ջոկատը տանում են բաց դաշտ՝ թշնամու հրետանու առաջ, թե՝ խրամատ փորեք։ Երբ ասում են՝ բահ չունենք, հրամատարը թե՝ պետք լինի, ձեռքով փորեք...Իսկ երբ թշնամին սկսում է կրակել, ջոկատը կորուստներ ու վիրավորներ է ունենում, նույն հրամատարի նյարդերը երևի չեն դիմանում, թե ինքն ինչ արեց այս մարդկանց հետ, ասում է՝ փախեք։
Փախնում են, եթե մարդ է մնացել։ Տանում են վիրավորներին իրենց հետ, իրենց ուժերով։ Մահացածների տեղերը փորձում են հիշել, որ հետո ասեն ծնողներին։
Ես ասեմ, դուք հիշեք՝ քանի անգամ եք հանդիպել խելագարության շեմին հասած ծնողների, որ իրենց վիրավորներից զանգեր են ստանում հեռախոսների, թե՝ վիրավոր ենք, օգնեք ու չգիտեն ինչպես օգնել։ «Հանգստացնելու» համար ասում են՝ օգնությունը հասնում է...   Մինչև զանգերը լռում են, տղաները՝ արյունաքամ՝ նույնպես։
Ապրիլյանից հիշողությանս մեջ մեխվել է մի մոր խոսքեր, թե՝ որդուս ասացի՝ վերջին գնդակը պահի քո համար, գերի չհանձնվես։ Այն ժամանակ գերի Քյարամի պես էին տանում...
Այս պատերազմի որդեկորույս մի մայր պատմում է՝ երբ տղայիս գտան, ոսկե շղթան, ժամացույցը վրան էր... Թշնամին կրակել է, նույնիսկ չի էլ մոտեցել, անցել է առաջ։ Ջոկը տարել են թշնամու հրետանու բերան։ Ու որդուն ամիսներ հետո գտած մայրը մղկտում է՝ գոնե տղայիս ճակատից խփեին, այդքան չտանջվեր՝ արնաքամ լիներ, խաբվեր ու սպասեր օգնության։
Այս ամենը եղել է, եթե նույնիսկ վախենում եք հանրային դատ կազմակերպել ու խոսել այս մասին, գոնե չուրանաք։ Չչորացնեք հողին լցված արյունը, որ ավելի շատ մատաղի արյուն էր...

«Хоть бы сына застрелили в лоб»
Призыв Никола Пашиняна, мол, поднимайтесь, сформируйте отряды, выберите себе командира… был предназначен не для мобилизации людей, а для демонстрации того, насколько неорганизованным и антиорганизованным будет государственная защита против турецко-азербайджанской агрессии.
Почему мы не поняли. Почему наш мозг не способен предвидеть такую степень подлости.
Я поведаю, а вы помните: во-первых, никогда не будем забывать, что патриотичные мужчины с первых же дней этой войны стояли в очередях у военных комиссариатов. Помните об этом, чтобы потом, услышав, что бежали, спросить: почему, что произошло?
Я поведаю, а вы помните: сколько случаев вы знаете, скольким людям вы рассказывали реальные случаи, когда добровольческий отряд перебрасывают на открытое поле – перед артиллерией врага, дескать, ройте окопы. Когда же отвечают, что у них нет лопат, командир говорит – нужно будет – руками рыть будете… А когда враг начинает стрелять, отряд несет потери, его члены получают ранения, нервы того же командира, наверное, сдают, думает, что же он сделал с этими людьми, и говорит: бегите.
Бегут. Если остается кто. Уводят раненых с собой, своими силами. Местоположения погибших пытаются запомнить, чтобы потом сообщить их родителям.
Я поведаю, а вы помните: сколько раз вы встречали оказавшихся у порога безумия родителей, получающих от своих раненых сыновей телефонные звонки с просьбами о помощи и не знающих, как помочь. Дабы «успокоить», говорят: помощь поспевает…Пока звонки не замолкают, парни – истекающие кровью – тоже.
С Апрельской  войны в мою память впечатались слова одной матери: сказала сыну – прибереги последнюю пулю для себя, не сдавайся в плен. Тогда в плен брали, как Кярама…
Потерявшая сына на этой войне мать рассказывает: когда нашли сына, золотая цепь, часы были на нем… Враг выстрелил, даже не подошел, двинулся дальше. Отделение перебросили в пасть артиллерии врага. И нашедшая сына лишь спустя месяцы мать горюет: хоть бы застрелили сына в лоб, чтобы столько не промучился, истекая кровью, не обманулся в ожидании помощи.
Все это было, даже если боитесь организовать общественный суд и говорить об этом, хотя бы не отрекайтесь. Не дайте засохнуть пролившейся на землю крови, которая была скорее кровью жертвоприношения…