Եթե Հռոմը կործանեցին բարբարոսներ, ապա Երևանը կարող են կործանել տգետները. Ռուբեն Մելքոնյան
ԵՊՀ արևելագիտության ամբիոնի դեկան, թուրքագետ Ռուբեն Մելքոնյանը ֆեյսբուքյան գրառմամբ կիսվել է տարեվերջյան ամփոփիչ խոհերով՝ այն վերնագրելով  «Կորուսյալ քառամյակի» թե՞ պետության ավարտը»:
«Տասնամյակներ հետո իր համակարգչի էկրանի առջև նստած և 21-րդ դարի առաջին քառորդի Հայաստանի մասին գրող պատմաբանը 2018-ից սկսված գործընթացը անվանելու հարցում բախվելու է հետևյալին՝ իր աշխատության ենթագլուխը վերնագրել «կորուսյալ քառամյակ» (եթե այս մղձավանջը ավարտվի 2022-ին), թե «Հայաստանի Հանրապետության ավարտը»:
Այս իշխանությունը իր ամբողջ ռեսուրսներով և հետևողականորեն պայքարում է հայոց պետականության դեմ, այսինքն՝ սա պետականակործան իշխանություն է: Իզմեր չունենալու մասին հայտարարող իշխանությունը իրականում ունի գաղափարախոսություն, դա նեոհերոստրատիզմն է, որի հետևանքով խարխլվեց մեր ազգային հրաշալիքը՝ Հայաստանի և Արցախի Հանրապետությունները: Նեոհերոստրատիզմի ամենամեծ աջակիցը տգիտությունն է և այդ ախտով տառապող հասարակական շերտերը: Եվ եթե Հռոմը կործանեցին բարբարոսներ, ապա Հռոմից ավելի հին Երևանը կարող են կործանել տգետները:
Ավազի մեջ գլուխը հմտորեն մտցնելու հարցում ջայլամներին մի քանի անգամ գերազանցած «մտավորական» շերտը կրկնակի է մեղավոր: Մտավորականների մեջ կան մարդիկ, որոնք հիմա ցածրաձայն ասում են, որ 2018-ին սխալվել են, բայց նրանց մեջ հայտնիներ կան, որոնք պարտավոր են դա անել ավելի հանրային: Օրինակ՝ հայտնի դերասանը, երգիչը, որը զարմացած ասում էր «պարոն վարչապետ, մի՞թե սա իրականություն է» այսօր տեսնելով արյունահոսող Արցախը, բզկտվող Սյունիքը, անպաշտպան սահմանը, անարգված հայրենիքը, գերիներին՝ պետք է զարհուրանքով ասի. «պարոն վարչապետ, մի՞թե սա՛ է իրականությունը»:
Դե իսկ «սոկրատյան հանգստությամբ» այս ամենին նայողներին և մինչ օրս էլ հիացողներին, այս ավերի մասին լռողներին պետք է տալ ամենաբարձր կոչումներ, բայց ոչ Հայաստանի Հանրապետության:
Այսօրվա իշխող ուժի մոտ չգերիշխեց և չի էլ գերիշխելու պետական մտածելակերպը հեռանալ պետության ղեկից կիրառելով «անջատում հանուն փրկության» սկզբունքի այլ տարբերակը՝ «հեռացում հանուն պետականության փրկության»: Եվ այս իրավիճակում ստացվում է հետևյալը. 1+1+1 լոզունգով իշխանության եկած պետականակործան ուժը պետք է հեռանա 680 000-1-1-1 բանաձևով, ուղղակի մինչև 680 հազարի հետհաշվարկը հասնի ավարտին Հայաստան անունով պետություն կարող է այլևս գոյություն չունենալ... »,- գրել է նա:

Рубен Мелконян: Если Рим погубили варвары, то более древний Ереван могут погубить невежи
Декан факультета востоковедения Ереванского государственного университета, тюрколог Рубен Мелконян на своей странице в социальной сети Facebook поделился размышлениями о создавшейся ситуации и дальнейшей судьбе Армении, озаглавив их так: «Конец "потерянного четырехлетия" или государства?».
«Спустя десятилетия пишущий об истории Армении в первой четверти 21 века историк, сидя у монитора своего компьютера, столкнется с проблемой в вопросе именования начавшегося в 2018 году процесса: озаглавить этот раздел своего труда как "Потерянное четырехлетие" (если этот кошмар закончится в 2022 году) или "конец Республики Армения".
Эта власть всеми своими ресурсами и последовательно борется против армянской государственности, то есть, это – губящая государство власть. Заявляющая об отсутствии "измов" власть на самом деле обладает идеологией, это неогеростратизм, вследствие которого было расшатано наше национальное чудо – Республики Армения и Арцах. Самой большой поддержкой неогеростратизма является невежество и страдающие этим недугом слои общества. И если Рим погубили варвары, то более древний Ереван могут погубить невежи.
Вдвойне виновны в этом представители "интеллигенции", превзошедшие в несколько раз страусов в умении зарывать в песок головы.
Среди интеллигенции есть люди, которые сейчас негромко говорят о том, что ошиблись в 2018 году, но среди них есть известные люди, которые обязаны сделать это публично. Например, известный актер, певец, который удивленно вопрошал: "господин премьер-министр, неужели это реальность? ". Он, видя сегодня истекающий кровью Арцах, раздираемый на части Сюник, незащищенную границу, поруганную Родину, пленных, должен с ужасом сказать: "господин премьер-министр, неужели это реальность? ".
А те, кто смотрит на все это с "сократовским спокойствием" и по сей день восхищается, молчит об этой разрухе нужно присудить самые высокие звания, но не Республики Армения.
В сегодняшней правящей команде не преобладало и не будет преобладать государственное мышление – уйти от руля государства, применив другой вариант принципа "отделение ради спасения" – "отставка ради спасения государственности".
И в этой ситуации получается следующее: пришедшая к власти с лозунгом 1+1+1 разрушающая государственность сила должна уйти по формуле 680 000-1-1-1,  просто пока обратный отсчет 680 тысяч приблизится к концу, государства с названием Республика Армения может уже не быть…»