Վանեցյանի ներկայացուցիչներ. Դատարանը հերթական անգամ ճանաչել է Նիկոլ Փաշինյանի խոսնակի՝ Վանեցյանի վերաբերյալ զրպարտության փաստը
22:47 29/12/2021
ԱԱԾ նախկին տնօրեն, ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության ղեկավար Արթուր Վանեցյանի ներկայացուցիչներ Լուսինե Սահակյանն ու Արամազդ Կիվիրյանը տեղեկացնում են՝ դատարանն այսօր հերթական անգամ փաստել է, որ Փաշինյանի խոսնակը զրպարտություն է հրապարակել Վանեցյանի մասին։
Ֆեյսբուքյան իր էջում փաստաբանը մանրամասնում է.
«Ձախողվեց տարատեսակ «օդում կախված լուրերով» քաղաքական հակառակորդներին անվանարկելու՝ իշխանության ներկայացուցիչների հերթական փորձը։ Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի նախկին խոսնակ Մանե Գևորգյանի՝ 2020 թվականի ապրիլին  կատարած գրառումը ՀՀ ընդհանուր իրավասության դատարանը ճանաչել էր որպես զրպարտություն։ Այսօր արդեն մերժվել է նաև Գևորգյանի ներկայացված վերաքննիչ բողոքը, այսինքն դատարանը հերթական անգամ ճանաչել է զրպարտության փաստն ու պարտավորեցրել նրան հրապարակային հերքմամբ հանդես գալ։
Մասնավորապես, «Հայրենիք» կուսակցության նախագահ, «Պատիվ ունեմ» խորհրդարանական խմբակցության ղեկավար Արթուր Վանեցյանի կողմից ներկայացված հայցի գործով ՀՀ վերաքննիչ քաղաքացիական դատարանը՝ նախագահությամբ դատավոր Մարգարիտա Հարթենյանի, մերժել է Նիկոլ Փաշինյանի նախկին խոսնակ Մանե Գևորգյանի վերաքննիչ բողոքը և անփոփոխ է թողել ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավոր Լիլիթ Սարգսյանի կողմից կայացված վճիռը, որով հաստատվել էր Մանե Գևորգյանի կողմից իր ֆեյսբուքյան էջով Արթուր Վանեցյանի հասցեին զրպարտիչ տեղեկություններ տարածելու փաստը, դատարանը Մանե Գևորգյանին պարտավորեցրել էր հերքել այդ տեղեկությունները։
Մասնավորապես, դատարանի վճիռն օրինական ուժի մեջ մտնելուց հետո Նիկոլ Փաշինյանի նախկին խոսնակը պարտավորեցվել է իր «Mane Gevorgyan» էջում, իր օգտահաշվի միջոցով հրապարակայնորեն հերքել նույն էջում 29.04.2020թ., ժամը՝ 00։00-ին հրապարակված «Թեման ամբողջացնելու համար արձանագրեմ» նախաբանով սկսվող հայտարարությունը՝ հրապարակելով դատարանի կողմից սահմանված հերքման տեքստը հետևյալ բովանդակությամբ.
«29.04.2020թ. ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի մամուլի քարտուղար Մանե Գագիկի Գևորգյանի կողմից սոցիալական կայքի իր էջում հրապարակվել է «Թեման ամբողջացնելու համար արձանագրեմ» նախաբանով հայտարարություն, որում տեղ են գտել Արթուր Վանեցյանի վերաբերյալ իրականությանը չհամապատասխանող, զրպարտություն հանդիսացող տեղեկություններ:
Սույնով ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի մամուլի քարտուղար Մանե Գագիկի Գևորգյանս հերքում եմ Արթուր Վանեցյանի վերաբերյալ ներկայացրած տեղեկությունները և փաստում, որ իրականությանը չեն համապատասխանում այդ օրը հրապարակված այն տեղեկությունները, որ ԶՊՄԿ-ում Մ.Մինասյանի փայաբաժինն, օրինակ, առերևույթ պաշտոնական լիազորությունների չարաշահմամբ և կրկին կեղծ փայատերերի օգնությամբ ձեռք է բերել ԱԱԾ նախկին տնօրեն Արթուր Վանեցյանը։ Վերջինիս հորը պատկանող ընկերությունը դարձել է նաև ԶՊՄԿ-ի բեռների խոշոր փոխադրող»:
Արթուր Վանեցյանի ներկայացուցիչներ՝
Լուսինե Սահակյան
Արամազդ Կիվիրյան

Адвокаты: Суд в очередной раз констатировал – пресс-секретарь Пашиняна в Facebook тиражировала клевету в адрес Ванецяна
11:25 30/12/2021
Представляющие интересы экс-директора СНБ Армении, руководителя фракции «Честь имею» Национального Собрания РА Артура Ванецяна – Лусине Саакян и Арамазд Кивирян – сообщают, что накануне суд в очередной раз констатировал: пресс-секретарь Пашиняна в Facebook тиражировала клевету в адрес Ванецяна.
Лусине Саакян на своей странице в Facebook отмечает:
«Очередная попытка представителей власти Армении по дискредитации политических оппонентов разного рода "муссируемыми слухами" потерпела фиаско.
Суд общей юрисдикции в Армении признал клеветой опубликованную в апреле 2020 года запись Мане Геворкян, ныне экс-пресс-секретаря Никола Пашиняна.
Сегодня уже была отклонена апелляционная жалоба Геворкян. Иными словами, суд в очередной раз признал факт клеветы и обязал ее выступить с официальным опровержением.
В частности,  по представленному лидером партии "Родина", главой парламентской фракции "Честь имею" Артуром Ванецяном иску, Апелляционный гражданский суд под председательством судьи Маргариты Артенян отклонил апелляционную жалобу экс-пресс-секретаря Пашиняна. Суд оставил без изменений решение суда общей юрисдикции, по которому был подтвержден факт распространения со стороны Мане Геворкян через свой аккаунт в Facebook клеветнических сведений в адрес Артура Ванецяна. Суд обязал Геворкян опровергнуть эти сведения».
По словам адвоката, после вступления решения суда в законную силу Геворкян обязана на своем аккаунте  «Mane Gevorgyan» публично опровергнуть опубликованную на том же аккаунте запись от 29.04.2020 года, опубликовать текст опровержения следующего содержания:
«29 апреля 2020 года пресс-секретарь премьера РА Мане Геворкян на своей странице в соцсети опубликовала  заявление с предисловием "Обобщая тему, зафиксирую", в котором нашли отражение не соответствующие действительности, клеветнические сведения касательно Артура Ванецяна.
Настоящим я, Мане Гагиковна Геворкян, опровергаю представленную информацию касательно Артура Ванецяна и констатирую, что действительности не соответствуют опубликованные в упомянутый день сведения, согласно которым "доля М. Минасяна в ЗММК, например, посредством предполагаемого злоупотребления полномочиями и при содействии фиктивных дольщиков приобрел экс-директор СНБ Артур Ванецян. Принадлежащая его отцу компания стала также крупным грузоперевозчиком"».