«Մարդասեր» Հունգարիան քավո՞ւմ է մեղքերը
Մարդասիրական օգնության շրջանակներում Հունգարիան 100 հազար դեղաչափ «ԱստրաԶենեկա» պատվաստանյութ է նվիրաբերել Հայաստանին: Հայտնում են առողջապահության նախարարությունից։
Երեկ էլ ԱԳ նախարարությունը տեղեկացրեց, որ Հունգարիայի կառավարության միջնորդությամբ 5 հայ ռազմագերիներ վերադարձան հայրենիք։
Հայաստանը Հունգարիայի հետ դիվանգիտական հարաբերությունները կասեցրել է  2012 թվականի օգոստոսի 31-ին Հայաստանի ԱԱԽ որոշմամբ։
Այս մասին հայտարարել էր ՀՀ երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանը Հայաստանում հավատարմագրված ՄԱԿ-ի անդամ պետությունների դիվանագիտական ներկայացուցչությունների ղեկավարների և Հայաստանում գործող միջազգային կառույցների ղեկավարների մասնակցությամբ հրավիրած արտակարգ խորհրդակցության ժամանակ։
2004 թվականին Բուդապեշտում՝ ՆԱՏՕ-ի զորավարժություններին մասնակցող քնած հայ սպա Գուրգեն Մարգարյանին կացնահարելու համար Հունգարիայի դատարանի կողմից ցմահ ազատազրկման դատապարտված ադրբեջանցի սպա Ռամիլ Սաֆարովը  հանձնվել էր Ադրբեջանին։  Բաքու հասնելուց հետո Սաֆարովը ներում էր ստացել Իլհամ Ալիևի կողմից ու ստացել ազգային հերոսի կոչում։
«Դա տեղի է ունեցել, քանի որ Եվրոպական միության և ՆԱՏՕ-ի անդամ Հունգարիայի իշխանությունները գործարքի մեջ են մտել Ադրբեջանի իշխանությունների հետ։ Իրենց այս համատեղ գործողություններով Հունգարիայի և Ադրբեջանի իշխանությունները դուռ բացեցին նման հանցագործությունների կրկնության համար», - հայտարարել էր Սերժ Սարգսյանը:
Հունգարական «Átlátszó» հետաքննական լրագրողական կազմակերպության կողմից կատարված բացահայտումները լույս են սփռել տարիներ առաջ Հունգարիայի և Ադրբեջանի իշխանությունների միջև կայացած գործարքի վրա։ Մասնավորապես, պարզ է դարձել, որ ճիշտ այդ գործարքի կայացման ժամանակահատվածում Ադրբեջանից 7 մլն ամերիկյան դոլար է փոխանցվել հունգարական MKB բանկում բացված հաշվին:
Հիշեցնենք, որ 2020 թ, մայիսիսին Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը հրապարակեց ՀՀ ԶՈՒ սպա Գուրգեն Մարգարյանի գործով «Մակուչյանն ու Մինասյան ընդդեմ Ադրբեջանի և Հունգարիայի» վճիռը։
Վճռով ՄԻԵԴ-ն արձանագրել է, որ Ադրբեջանը խախտել է կոնվենցիայի 2-րդ հոդվածը (կյանքի իրավունք), ինչպես նաև 14-րդ հոդվածը (խտրականության արգելք)։ Վճռում ասվում է, որ Ադրբեջանը չհիմնավորված կերպով ձախողել է իր սպայի կողմից էթնիկ ատելության հողի վրա իրականացված հանցանքի համար ազատազրկման ապահովումը, ում ներել են ու ապահովել նրա առաջխաղացումը։ Ադրբեջանը չի կարողացել հերքել խտրականության վերաբերյալ ենթադրյալ պնդումները։
ՄԻԵԴ-ը Հունգարիայի հետ կապված խախտում չի արձանագրել։
Հիշեցնեք, որ 2004-ի փետրվարի 19-ին առավոտյան ժամը 5:30-ին ադրբեջանցի սպա Ռամիլ Սաֆարովը դաժանաբար կացնահարել էր  26-ամյա լեյտենանտ Գուրգեն Մարգարյանին, որը  քնած էր եղել։ Նույն օրը ոճրագործը մահափորձ էր կատարել նաև Հայաստանի զինված ուժերի մեկ այլ սպայի՝ Հայկ Մակուչյանի նկատմամբ, որը կանխվել էր: Գուրգեն Մարգարյանը, Հայ Մակուչյանը  մեկնել էին Հունգարիա սովորելու՝ մասնավորապես մասնակցելու ՆԱՏՕ-ի «Գործընկերություն հանուն Խաղաղության» ծրագրի շրջանակներում անգլերեն լեզվի դասընթացներին:

«Гуманная» Венгрия искупает грехи?
В рамках гуманитарной помощи Венгрия передала в дар Армении 100 тыс. доз вакцины от коронавируса AstraZeneca. Об этом сообщают из Минздрава Армении.
А накануне, 29 декабря, министерство иностранных дел Армении сообщило, что при посредничестве правительства Венгрии на Родину возвращены 5 армянских военнопленных.
Армения разорвала дипломатические отношения с Венгрией 31 августа 2012 года – решением Совета национальной безопасности РА.
Об этом заявил третий президент Армении Серж Саргсян на экстренном совещании с участием руководителей аккредитованных в РА дипломатических представительств стран-членов ООН и глав действующих в республике международных структур.
Соответствующее решение было принято в связи с фактом тайной передачи венгерскими властями Азербайджану для отбывания наказания на родине азербайджанского офицера Рамиля Сафарова, который в 2004г. в Будапеште на почве этнической ненависти зарубил топором офицера ВС Армении Гургена Маргаряна. Немедленно после прибытия в Баку Рамиль Сафаров был помилован указом президента Азербайджана Ильхама Алиева, получил квартиру от государства, повышение по службе и зарплату за годы, которые находился в тюрьме.
«Это произошло потому, что власти Венгрии, государства-члена ЕС и НАТО, пошли на сделку с властями Азербайджана… Своими совместными действиями власти Венгрии и Азербайджана открыли дверь для повторения подобных преступлений. Этим решением они дают посыл убийцам. Отныне они знают, что убийство на этнической и религиозной почве может остаться безнаказанным», – заявил тогда Серж Саргсян.
В 2012 г., как раз в то время, когда Венгрия передала Азербайджану убийцу с топором Р. Сафарова, на счет в венгерском МКВ банк из Азербайджана было переведено более 7 млн долларов. Антикоррупционный венгерский сайт Atlatszo опубликовал доклад, свидетельствующий, что, выдавая Сафарова, венгерские власти руководствовались вовсе не высокими государственными идеями и интересами.
Напомним, что в мае 2020 года Европейский суд по правам человека (ЕСПЧ) обнародовал решение по делу «Макучян и Минасян против Азербайджана и Венгрии» (Makuchyan and Minasyan v. Azerbaijan and Hungary) об убийстве армянского офицера Гургена Маргаряна в 2004 году.
Постановлением ЕСПЧ констатировал, что Азербайджан нарушил ст.2 Конвенции (право на жизнь) и ст. 14 (Запрещение дискриминации). В решении указывается, что Азербайджан необоснованно не смог обеспечить тюремное заключение для своего офицера, совершившего преступление по мотивам этнической ненависти, он был помилован, было обеспечено его продвижение. Азербайджан не смог опровергнуть утверждения касательно дискриминации.
Европейский суд по правам человека не зарегистрировал при этом нарушений, связанных с Венгрией.
Напомним, в 2004 году армянский офицер Гурген Маргарян участвовал в трехмесячных англоязычных курсах программы НАТО «Партнерство во имя мира» в Будапеште. Ранним утром 19 февраля он был убит. Убийца – азербайджанский офицер Рамиль Сафаров – нанес 16 ударов топором по лицу спящего армянского офицера. Впоследствии он был признан венгерским судом вменяемым и приговорен к пожизненному заключению без права подачи прошения о помиловании в течение первых 30 лет. 31 августа 2012г. стало известно о передаче Рамиля Сафарова на родину и его помиловании указом президента Азербайджана Ильхама Алиева.