«Հրապարակ». Դավիթ Տոնոյանը այլևս չի լռելու՝ հանդես է գալու սենսացիոն բացահայտումներով
«Պաշտպանության նախկին նախարար Դավիթ Տոնոյանի նկատմամբ հարուցված քրեական գործի նախաքննությունն ավարտվել է, հունվարից գործը կմտնի դատարան։ Օրերս նրա պաշտպանները միջնորդել են քննիչին, որ քրեական հետապնդումը դադարեցվի, սակայն միջնորդությունը մերժվել է:
Նրանք պատրաստվում են այդ մերժումը բողոքարկել դատախազություն։ Տոնոյանը փաստաբաններին ասել է, որ եթե բողոքը մերժվի, այդ ժամանակ կգա խոսելու պահը, և ինքն այլևս չի լռելու՝ հանդես է գալու սենսացիոն բացահայտումներով։
Հիշեցնենք, որ ԱԱԾ-ում քրեական գործ է հարուցվել՝ ռազմամթերքի ձեռքբերման գործընթացում ենթադրյալ չարաշահումների, մասնավորապես՝ անորակ, անպիտան հրթիռներ ձեռք բերելու վերաբերյալ։
Քրեական գործի շրջանակներում մեղադրանք է առաջադրվել 7 անձի, այդ թվում՝ նախկին Պնախարար Դավիթ Տոնոյանին, զենքի մատակարարմամբ զբաղվող գործարար Դավիթ Գալստյանին՝ «Պատրոն Դավո»-ին, ՀՀ ԶՈՒ ԳՇ պետի նախկին տեղակալ Ստեփան Գալստյանին։
Տոնոյանը մեղադրվում է ՀՀ քրեական օրենսգրքի 179-րդ հոդվածի 3-րդ մասով՝ խոշոր չափերով յուրացում կատարելու հատկանիշներով։ Խոսքը մոտ 2 մլրդ 277 մլն 323 հազար ՀՀ դրամի մասին է»։

«Грапарак»: Давид Тоноян более молчать не станет – выступит с сенсационными разоблачениями
Газета «Грапарак» пишет, что предварительное следствие по уголовному делу, возбужденному в отношении экс-министра обороны Давида Тонояна, завершено и в январе дело будет передано в суд.
«На днях его адвокаты обратились к следователю с ходатайством о прекращении уголовного преследования, однако ходатайство было отклонено. Они собираются обжаловать этот отказ в прокуратуру. Тоноян сказал адвокатам, что если ходатайство будет отклонено, то наступит время говорить, и он больше не будет молчать – выступит с сенсационными разоблачениями.
Напомним, в СНБ возбуждено уголовное дело о предполагаемых злоупотреблениях в процессе приобретения боеприпасов, в частности, некачественных, непригодных ракет. В рамках уголовного дела предъявлено обвинение 7 лицам, в том числе бывшему министру обороны Давиду Тонояну, бизнесмену, поставщику оружия Давиду Галстяну («Патрон Даво»), бывшему заместителю начальника ГШ ВС Степану Галстяну. Тоноян обвиняется в хищении в особо крупном размере (часть 3 статьи 179 УК Армении). Речь идет примерно о 2 млрд. 277 млн. 323 тыс. драмов», - пишет газета.