Կառավարությունը վերացրել է թուրքական ծագման ապրանքների ներկրման արգելքը
Կառավարությունն իր այսօրվա՝ դեկտեմբերի 30-ի նիստում վերացրել է թուրքական ծագման ապրանքների ներկրման արգելքը, գրում է Yerevan.Today-ը։
44-օրյա պատերազմի ժամանակ՝ անցած տարվա հոկտեմբերին, գործադիրի որոշմամբ արգելվեց անցած տարվա դեկտեմբերի 31-ից թուրքական ծագմամբ ապրանքներ ներկրել Հայաստան՝ «հաշվի առնելով քանիցս հաստատված փաստերը, ըստ որոնց, Թուրքիան բացահայտորեն աջակցում ու սատարում է Ադրբեջանի կողմից՝ Արցախի Հանրապետության դեմ սանձազերծված պատերազմական և ահաբեկչական գործողությունները»։
Արգելքը սահմանվեց կես տարով։ Այնուհետև այս հունիսին այն երկարաձգվեց ևս կես տարով, որի ժամկետը ավարտվում է վաղը։
Ավելի քան երկու շաբաթ առաջ Էկոնոմնիկայի նախարարությունը տեղեկացրել էր, որ արգելքը լրացուցիչ վեց ամսով երկարաձգելու որոշման նախագիծ է մշակվում, սակայն այն այդպես էլ չհայտնվեց կառավարության օրակարգում։
Այսօր գործադիրի այս տարվա վերջին նիստն էր, և նման որոշման նախագիծ չկար, ինչը նշանակում է, որ մեկ տարի գործող արգելքը գալիք տարվա հունվարի 1-ից այլևս չի գործելու։

The Armenian government has lifted the ban on imports of products of Turkish origin imposed after the 44-day war in Artsakh, Yerevan.Today reports.
The ban came into effect on 31 December 2020 and was further extended by six months in June this year.
It was imposed in retaliation for Ankara’s support to Azerbaijan in last year’s war against Artsakh and deployment of mercenaries to the conflict zone.
Over two weeks ago, the Armenian Ministry of Economy said that another six-month extension of the ban was likely, however the government made no such decision since then.
The ban remains in force until December 31, thus it will no longer be in place starting from January 1.