Կայծակնային շախմատի ԱԱ. ԱՄՆ-ն ներկայացնող Լևոն Արոնյանն առաջատարն է առաջին օրվանից հետո
Լեհաստանի մայրաքաղաք Վարշավայում մեկնարկել է կայծակնային շախմատի աշխարհի առաջնությունը. մրցումային առաջին օրն անցկացվել է 12 պարտիա, ինչից հետո ԱՄՆ-ն ներկայացնող հայ գրոսմայստեր Լևոն Արոնյանը միանձնյա գլխավորում է մրցաշարային աղյուսակը:
Արոնյանը տարել է 9 հաղթանակ, գրանցել է 2 ոչ-ոքի և կրել 1 պարտություն՝ 10 միավորով զբաղեցնելով առաջին հորիզոնականը:
Հայաստանի ներկայացուցիչներից լավագույն արդյունքն ունի Հայկ Մարտիրոսյանը, որը վաստակել է 8,5 միավոր և կիսում է 4-13-րդ հորիզոնականները:
ԿԳՄՍ-ից հայտնում են, որ այսօր կանցկացվեն աշխարհի առաջնության վերջին 9 պարտիաները։
Ավելի վաղ Լեհաստանում կայացել էր նաև արագ շախմատի աշխարհի առաջնությունը, որում հաղթանակ էր տարել Ուզբեկստանի ներկայացուցիչ 17-ամյա Նոդիրբեկ Աբդուսատորովը՝ դառնալով արագ շախմատի առաջնությունների պատմության ամենաերիտասարդ չեմպիոնը:
Հայաստանի ներկայացուցիչներից լավագույն արդյունքը ցույց էր տվել գրոսմայստեր Տիգրան Լ. Պետրոսյանը՝ 8 միավորով զբաղեցնելով 27-րդ հորիզոնականը:

GM Levon Aronian, the Armenian star-player who recently moved to and now represents the United States, finished day one of the World Blitz Chess Championship with 10/12 and in clear first, Chess.com reports.
Behind him are Egyptian GM Bassem Amin, the five-time African champion with 9.5/12, and 21-year-old Iranian GM Parham Maghsoodloo, with 9/12.
GM Haik Martirosyan of Armenia finished day one with 8.5/12, sharing the 4th-13th places, the Ministry of Education, Science, Culture and Sports reported.
The World Blitz Chess Championship will conclude on Thursday. The marathon event was jam-packed with action as 179 participants in the open section played no fewer than 12 games in one day, and they will play another nine today.