ՀՀ կառավարությունը, պետական գերատեսչությունները և անկախ մարմինները նախորդ տարի մի շարք որոշումներ կայացրեցին, որոնց արդյունքում 2022 թ. հունվարի 1-ից հանրապետությունում կլինեն թանկացումներ և նոր սահմանափակումներ:
2022 թվականի հունվարի 1-ից ջրի սակագինը կդառնա 200 դրամ՝ ներկայիս 180 դրամի փոխարեն։ «ՀՀ հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովը» նախորդ տարի սահմանել է, որ «Վեոլիա Ջուր» ընկերության կողմից բաժանորդներին խմելու ջրի մատակարարման և ջրահեռացման (կեղտաջրերի մաքրման) ծառայությունների մատուցման սակագները: 2022 թվականի համար սոցիալապես անապահով բաժանորդների համար սակագինը կմնա անփոփոխ՝ 180 դրամ, իսկ մյուս բաժանորդների համար՝ 200,47 դրամ: Նոր սակագները կգործեն 2022 թվականի հունվարի 1-ից»,- ասված է հաղորդագրությունում։
Հիշեցնենք, որ էլեկտրաէներդիայի սակագինն էլ 4.7 դրամով կթանկանա մեկ ամսից՝ փետրվարի 1-ից:
Կառավարության որոշմամբ այս տարվա հունվարի 1-ից քաղաքացիները կկարողանան հանրային սննդի , մշակութային վայրեր այցելել միայն ՊՇՌ թեստի բացասական արդյունքով կամ պատվաստված լինելու դեպքում։
ԱԺ ՔՊ-ական պատգամավոր, առողջապահության նախկին նախարար Արսեն Թորոսյանն էլ ֆեյսբուքի իր էջում հիշեցնում է, որ հունվարի 1-ից արգելվում են ծխախոտային որևէ արտադրատեսակի՝ ավանդական ծխախոտի, էլեկտրոնային (տաքացվող) ծխախոտի, հեղուկների հիմքի վրա նիկոտանային արտադրատեսակի (վեյպ), նիկոտինի մատակարարման էլեկտրոնային սարքերի հրապարակային ցուցադրությունը վաճառքի կետերում և հանրային սննդի օբյեկտներում։
Թորոսյանն իր ֆեյսբուքյան էջում գրել է.
«Ուզում եմ տեղեկացնել, որ 2022 թվականի հունվարի 1-ից ուժի մեջ են մտել դեռևս 2020 թվականի փետրվարի 13-ին ընդունված Ծխախոտային արտադրատեսակների և դրանց փոխարինիչների օգտագործման հետևանքով առողջությանը հասցվող վնասի նվազեցման և կանխարգելման մասին օրենքի մի շարք կարևոր դրույթներ։
Ըստ այդ դրույթների այլևս արգելված են ծխախոտային որևէ արտադրատեսակի՝ ավանդական ծխախոտի, էլեկտրոնային (տաքացվող) ծխախոտի, հեղուկների հիմքի վրա նիկոտանային արտադրատեսակի (վեյպ), նիկոտինի մատակարարման էլեկտրոնային սարքերի հրապարակային ցուցադրությունը վաճառքի կետերում և հանրային սննդի օբյեկտներում։
Նաև արգելված է վերոնշյալ որևէ արտադրանքի իրացման (վաճառքի) համար նախատեսված տարածքներում՝ դրանց (այդ թվում՝ դրանց դատարկ կամ մեծացրած չափսերով տուփերի, բլոկների, ապրանքային նշանն իմիտացնող գունային պաստառների) կամ դրանց ապրանքային նշանների կամ խորհրդանիշների՝ սպառողի համար տեսանելի վայրում տեղադրումը»:
Թորոսյանի կարծիքով՝ այս ամենը «էականորեն իջեցնելու է ծխախոտի օգտագործումը մեր երկրում, ինչն էականորեն ազդելու է մեր բնակչության առողջության բարելավման և մեր երկրի տնտեսության զարգացման վրա»։

Армения-2022: подорожания и ограничения
Правительство Республики Армения, государственные ведомства, независимые органы в минувшем 2021 году приняли ряд решений, в результате которых с 1 января 2022 года в республике будут подорожания и новые ограничения.
Так, в Армении в 2022 году тариф на воду для социально необеспеченных абонентов останется неизменным – 180 драмов, а для остальных абонентов он повысится до 200,47 драмов. Новые тарифы вступили в силу с 1 января 2022 года, сообщили из КРОУ Армении.
Тариф на электроэнергию в Армении с 1 февраля 2022 года повысится на 4,7 драма. Комиссия по регулированию общественных услуг (КРОУ) ранее приняла предложенные изменения. Для социально необеспеченных пользователей (11% абонентов) тариф останется неизменным.
Решением правительства Армении, с 1 января граждане смогут посещать объекты общепита, культурные мероприятия только в случае представления отрицательного результата ПЦР-теста или свидетельства о вакцинации.
Депутат Национального Собрания Армении от фракции «Гражданский договор», бывший министр здравоохранения Арсен Торосян на своей странице в Facebook напоминает, что с 1 января 2022 года вступили в силу принятые еще 13 февраля 2020 года важные положения закона о снижении и предотвращении вреда здоровью, наносимому вследствие использования табачной продукции и их заменителей.
«Согласно этим положениям, отныне запрещается публичная демонстрация какой-либо табачной продукции: традиционных сигарет, электронных сигарет(с системой нагревания табака), никотиновой продукции на основе жидких наполнителей (вейпов) в пунктах продажи и объектах общественного питания.
Запрещается их размещение на видных для потребителя местах, предусмотренных для сбыта, или их товарных знаков или логотипов (в том числе, пустых или укрупненных коробок, блоков, красочных постеров с изображением бренда)», – написал он.
«Применение этих положений в полном объеме со временем приведет к снижению потребления сигарет в нашей стране, что окажет существенное влияние на улучшение здоровья населения и экономическое развитие нашей страны. Призываю хозяйствующие субъекты строго соблюдать требования закона, а надзорные органы  – осуществлять надлежащий контроль. Без здорового общества не может быть сильной экономики», - отметил Торосян.
Он также напомнил, что с 15 марта 2022 года вступят в силу положения о запрете на потребление табачных изделий всех видов во всех объектах общественного питания (открытых и закрытых).
С 1 января 2022 года в Армении запрещена также продажа и реализация полиэтиленовых пакетов толщиной до 50 микрон.