Դավիթ Տոնոյանն անակնկալներ է խոստանում
Պաշտպանության նախկին նախարար Դավիթ Տոնոյանը, որն այս պահին կալանավորված է, պատասխանել է մի քանի լրատվամիջոցների հարցերին։
Նա նշել է, որ ցանկացած դեպքում պահանջելու է բաց ու հրապարակային դատավարություն։
«Մինչ այս պահը ես զսպվածություն եմ պահպանել քաղաքական գործընթացներում ներգրավվելու առումով և դրա մասին է եղել իմ փաստաբանների հայտարարությունը։ Դեռևս առիթներ կլինեն հանրությանը ներկայացնելու իմ պարզաբանումները 44-օրյա պատերազմի վերաբերյալ՝ ստեղծվելիք քննիչ հանձնաժողովների միջոցով, իհարկե, եթե ապահովվի վերջինիս աշխատանքի օբյեկտիվությունն ու անկողմնակալությունը»,-նշել է նա։
Անդրադառնալով այն հարցին, թե իրեն փորձում են «քավության նոխազ» դարձնել 2020 թվականին կրած պարտության համար, Դավիթ Տոնոյանն ասել է.
««Քավության նոխազ» գտնելու տեսանելի ցանկությունն, այսպես ասած, սավառնում է քաղաքական դաշտում, բայց, կարծում եմ, այս առումով լինելու են անակնկալներ։ Մի բան հստակ է, որ գործ ունենք ինձ եւ պաշտպանական համակարգը վարկաբեկելու մոլեռանդ ցանկության հետ։ Դրա վառ ապացույցն է այն, որ գործում ունենալով տեղեկություններ, որ «անպիտան» որակված հրթիռները գտնվել են ժամկետի մեջ, անգամ 44-օրյա պատերազմի ընթացքում են կիրառվել եւ լուծել մարտական խնդիր, այդուհանդերձ վարույթն իրականացնող մարմինը հայտարարություն է տարածել, թե «ՀՀ ՊՆ-ին հատկացված միջոցների հաշվին ձեռք են բերվել տեխնիկական բնութագրին եւ ՀՀ սպառազինության պահանջմունքներին չհամապատասխանող, շուկայական արժեքից էականորեն թանկ, շահագործման համար պիտանելիության ժամկետները սպառված հրթիռներ, ինչի վկայությունն է նաեւ այն, որ մատակարարումից որոշ ժամանակ անց հրթիռների մի մասը չեն կրակվել եւ դուրս են հանվել հաշվեկշռից, իսկ մնացածն ընդհանրապես չեն կիրառվել, այդ թվում՝ 2020 թվականի սեպտեմբերի 27-ին սկսված 44-օրյա պատերազմի ժամանակ»:
Վստահ եղեք, որ պատերազմի այլ արդյունքի պարագայում այսպիսի քրեական գործեր չէին հարուցվի։ Հակառակորդի գլխին թափվել է եւ նրան ոչնչացրել է շատ ավելի վաղ արտադրության զինամթերք։
Ինչպես ասել եմ դեռեւս 2020թ. նոյեմբերի 20-ի իմ ուղերձում, պատրաստ եմ կրել իմ բաժին պատասխանատվությունը: Բայց միայն իմ արածի եւ ոչ թե չարածի համար»

Экс-министр обороны Армении Давид Тоноян, который в настоящее время находится под арестом, ответил на вопросы ряда СМИ.
Он отметил, что в любом случае потребует открытого и публичного судебного разбирательства.
«До этого момента я проявлял сдержанность в плане вовлечения в политические процессы, и об этом было заявление моих адвокатов. Еще предоставятся поводы представить нашей общественности мои разъяснения касательно 44-дневной войны – посредством формируемой следственной комиссии, конечно, если будет обеспечена объективность и беспристрастность работы последней», – отметил он.
На замечание о том, что его пытаются выставить «козлом отпущения» в контексте поражения на войне 2020 года, Тоноян отметил:
«Видимое желание найти “козла отпущения”, так сказать, витает над политическим полем, но, полагаю, что в этом плане будут сюрпризы. Ясно одно, что мы имеем дело с ярым желанием дискредитировать меня и систему обороны. Ярким доказательством тому является то, что при наличии в деле сведений о том, что срок годности квалифицированных как “непригодные” ракет не вышел - они даже применялись в ходе 44-дневной войны и справлялись с боевыми задачами - орган, осуществляющий производство, тем не менее, распространил заявление, согласно которому “за счет выделенных МО РА средств были приобретены не соответствующие потребностям вооружения РА, значительно превышающие рыночную стоимость ракеты с истекшим сроком годности, о чем свидетельствуют также то, что спустя какое-то время после поставок часть ракет не была запущена и была снята с баланса, а оставшееся вообще не применялось, в том числе во время начавшейся 27 сентября 44-дневной войны”.
Будьте уверены, что при ином исходе войны таких уголовных дел не стали бы возбуждать. На голову противника сыпались и его уничтожали ракеты гораздо раннего производства.
Как я уже говорил в своем послании от 20 ноября 2020 года, я готов нести свою долю ответственности. Но только за то, что я сделал, а не за то, чего не делал».