Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության, Ռուսաստանի, Մեծ Բրիտանիայի, ԱՄՆ-ի և Ֆրանսիայի ղեկավարները հայտարարություն են տարածել միջուկային պատերազմի կանխման և միջուկային զենք ունեցող երկրների միջև պատերազմը կանխելու մասին: Հայտարարությունը հրապարակվել է Կրեմլի կայքում։
«Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետությունը, Ռուսաստանի Դաշնությունը, Մեծ Բրիտանիայի և Հյուսիսային Իռլանդիայի Միացյալ Թագավորությունը, Ամերիկայի Միացյալ Նահանգները և Ֆրանսիայի Հանրապետությունն իրենց առաջնային պարտականությունն են համարում միջուկային զենք ունեցող երկրների միջև պատերազմը կանխելը և ռազմավարական ռիսկերը նվազեցնելը:
Մեզանից յուրաքանչյուրը մտադիր է պահպանել և էլ ավելի ամրապնդել մեր ազգային միջոցառումները՝ կանխելու միջուկային զենքի չարտոնված կամ ոչ միտումնավոր օգտագործումը։ Մենք կրկնում ենք մեր նախկին ոչ թիրախային հայտարարությունների արդիականությունը և վերահաստատում ենք, որ մեր միջուկային զենքերն ուղղված չեն միմյանց կամ որևէ այլ պետության դեմ:
Մենք ընդգծում ենք մեր հանձնառությունը՝ աշխատելու բոլոր երկրների հետ՝ ստեղծելու անվտանգության միջավայր, որն ավելի նպաստավոր կլինի զինաթափման հարցում առաջընթացի համար՝ միջուկային զենքից զերծ աշխարհ կառուցելու վերջնական նպատակով՝ առանց որևէ մեկի անվտանգությունը խախտելու: Մենք մտադիր ենք շարունակել երկկողմ և բազմակողմ դիվանագիտական մոտեցումների փնտրտուքը՝ ռազմական առճակատումից խուսափելու, կայունությունն ու կանխատեսելիությունը բարձրացնելու, փոխըմբռնումն ու վստահությունը բարձրացնելու և սպառազինությունների մրցավազքը կանխելու համար, որը ոչ ոքի օգուտ չի բերում և սպառնալիք է դառնում բոլորի համար։ Մենք վճռական ենք կառուցողական երկխոսության մեջ մտնելու՝ փոխադարձ հարգանքի և միմյանց անվտանգության շահերի և մտահոգությունների ճանաչման վրա հիմնված»,-ասված է հայտարարության մեջ։

World powers vow to prevent spread of nuclear weapons
Five global nuclear powers pledged Monday to prevent atomic weapons spreading and to ensure a nuclear war is never fought, in a rare joint statement ahead of a review of a key nuclear treaty later this year, AFP reported.
"We believe strongly that the further spread of such weapons must be prevented," said permanent UN Security Council members China, France, Russia, the UK and United States, adding: "A nuclear war cannot be won and must never be fought."
The statement was issued after the latest review of the Treaty on the Non-Proliferation of Nuclear Weapons (NPT) — which first came into force in 1970 — was postponed from its scheduled date of January 4 to later in the year due to the Covid-19 pandemic.
Putting aside current differences that have caused major tensions between both China and Russia and their Western partners, the five world powers said they saw “the avoidance of war between nuclear-weapon states and the reduction of strategic risks as our foremost responsibilities.”
“As nuclear use would have far-reaching consequences, we also affirm that nuclear weapons — for as long as they continue to exist — should serve defensive purposes, deter aggression, and prevent war,” they said according to the English text released by the White House.