Հայաստանում սուր շնչառական վարակներով ու գրիպով պայմանավորված իրավիճակը դեռևս անկայուն է՝ հաշվի առնելով, որ հիվանդացության շեմը բարձր է երկու անգամ, նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ 1.8 անգամ։ Ասուլիսում ասաց ՀՀ առողջապահության նախարարության Հիվանդությունների վերահսկման և կանխարգելման ազգային կենտրոնի վարակիչ և ոչ վարակիչ հիվանդությունների համաճարակաբանության վարչության պետ Ռոմելլա Աբովյանը:
«Կոնկրետ Արարատի և Տավուշի մարզում դիտվում է բարձր, իսկ Երևանում և մնացած մարզերում միջին ինտենսիվության ակտիվություն: Հունվարի 4-ի դրությամբ բժշկական կազմակերպություններում հոսպիտալացված է 592 պացիենտ, որիվ 94 տոկոսը 0-18 տարեկան երեխաներ են: 13 պացիենտ գտնվում է վերակենդանացման բաժանմունքում: Նրանց մեծ մասը 0-5 տարեկան երեխաներն են, որոնք շատ ավելի ծանր են տանում հիվանդությունը»,- նշեց նա։
Ասուլիսին ներկա ԱՆ մանկաբուժության գծով խորհրդատու Սերգեյ Սարգսյանի խոսքով, մանկական բուժհիմնարկներում իրավիճակը լարված է, դիմելիությունը բարձր է, բերվում են հիվանդացած երեխաներ սկսած 44 օրականից:
«Ներկայում շրջանառվում է H3N2 տեսակի գրիպը կամ հոնկոնգյան գրիպը, ի սկզբանե «սիրում է» 0-5 տարեկան երեխաների»,- նշեց նա։
Ներկայացնելով ախտանիշները՝ Ս.Սարգսյանն ասաց, որ մի քանի օր դիտվում է բարձր տենդ, ականջի բորբոքում, կան թոքաբորբի դեպքեր։ Նրա խոսքով, այս վարակի հետևանքներն ազդում են այլ հիվանդությունների զարգացման վրա, ինչպես մնացած բոլոր շնչառական վարակների դեպքում է։

Обусловленная ОРВИ и гриппом ситуация в Армении остается нестабильной, с учетом того, что заболеваемость в 1,8 раза выше, чем за аналогичный период прошлого года. Об этом заявила заведующая отделом инфекционных и неинфекционных заболеваний Национального центра по контролю и профилактике заболеваний Министерства здравоохранения Армении Ромелла Абовян.
«В частности, высокая степень заболеваемости наблюдается в Араратской и в Тавушской областях, а в Ереване и в других регионах – активность средней интенсивности. По состоянию на 4 января в медицинские учреждения госпитализированы 592 пациента, 94% из которых – дети в возрасте от 0 до 18 лет. 13 пациентов находятся в отделении реанимации. Большинство из них – дети от 0 до 5 лет, которые переносят заболевание тяжелее», – отметила она.
Консультант Минздрава Армении по линии педиатрии Сергей Саркисян в свою очередь отметил, что ситуация в детских медицинских учреждениях довольно напряженная, уровень обращений высокая, заболевших детей привозят с 44-дневного возраста.
«В настоящее время среди детей в возрасте от 0 до 5 лет распространен грипп H3N2 или гонконгский грипп. Несколько дней наблюдается высокая температура, воспаляются ушки, есть и случаи пневмонии», – отметил Сергей Саркисян.