«Թյուրքական աշխարհի առանցքային երկիրն, ըստ Թուրքիայի, օկուպացվել է Ռուսաստանի կողմից»
«Թուրքական Պետությունների Միությունն ու ԵԱՏՄ-ն Ղազախստանում հակասության մեջ են մտել։ Թյուրքական աշխարհի առանցքային երկիրն, ըստ Թուրքիայի, օկուպացվել է Ռուսաստանի կողմից։ Ռուսներն, ըստ թուրքերի, օկուպացրել են նաև Ադրբեջանի մի մասը' Ղարաբաղը։
Այդ երկու կազմակերպությունները մտել են համակարգային հակասության մեջ, իսկ խաղացողները շատ են, ակտիվոր ներգրավվել են նաև Չինաստանը, Բրիտանիան, շահեր ունեն Պակիստանն ու ԱՄՆ-ն։
Դեռ հարց է, թե Ամերիկայի համար Ղազախստանի ռուսական «օկուպացիան» է ավելի ձեռնտու, թե' Չինաստանի, Չինաստանի համար էլ նույն հարցը կա' թյուրքական աշխարհ, թե Ռուսաստան որպես հարևան ունենալ։ Երկուսի համար էլ ռուսական տարբերակն է ավելի նախընտրելի։

Степан Даниелян: «По мнению Турции, ключевая страна тюркского мира оккупирована Россией»
«Организация тюркских государств и ЕАЭС в Казахстане вступили в противоречие. По мнению Турции, ключевая страна тюркского мира оккупирована Россией. По мнению турок, русские оккупировали также часть Азербайджана – Карабах.
Две организации вступили в системное противоречие, а акторов много, активно вовлечены также Китай, Великобритания, есть интересы и у Пакистана, США.
Еще вопрос, что для Америки выгоднее – российская или китайская «оккупация» Казахстана? Тот же вопрос существует и для Китая – тюркский мир или Россия, как сосед? Для обеих русская версия предпочтительнее, пока.
Вернемся к Арцаху. Таким образом, Арцах становится судьбоносным вопросом для Азербайджана, и значение Арцаха возрастает и приобретает новое звучание. Также очень важно понять, чьи войска развернут миротворческую миссию во время будущей азербайджанской революции и каким путем они войдут в Азербайджан».