Թուրքիայի և Ադրբեջանի տարածաշրջանային հաշվարկները խառնվել են. Տիգրան Աբրահամյան
«Ղազախստանում տեղի ունեցող իրադարձությունները բավականին ուշագրավ լույսի ներքո են ներկայացվում ադրբեջանական և թուրքական մամուլում։
Եթե Ղազախստանյան ճգնաժամի առաջին օրերին Ադրբեջանում հիմնականում չոր լրատվություն էր տրվում, ապա ՀԱՊԿ արագ արձագանքման ուժերի Ղազախստան տեղափոխվելուց հետո ադրբեջանական կայքերն ու տելեգրամյան ալիքները, որոնք ակնհայտորեն պետական կառավարման ներքո են, ոչ միայն հակառուսական, այլ Ղազախստանի իշխանությունների դեմ ուղղված արշավ են սկսել։
Թուրքիայի և Ադրբեջանի տարածաշրջանային հաշվարկները խառնվել է և նրանք մոռանալով իրենց հետ սերտ, բազմակողմ, խորը հարաբերությունների մեջ գտնվող Ղազախստանին, հակաքարոզչական տարբեր չափաբաժիններով թիրախավորում են նաև Ղազախստանին։
Որոշակի փոփոխության է ենթարկվել նաև ԵՄ-ից, ԱՄՆ-ից, ՆԱՏՕ-ից եկող ազդակները, որի հիմքում, երևացող մասում, ՀԱՊԿ ուժերի Ղազախստանում տեղակայման, ընթացող գործընթացներին ներգրավելու և երկարաժամկետ մնալու հարցն է։
Սակայն պարզ է, որ իրականում գործընթացները շատ ավելի խորքային են և ազդեցության գոտիների ու կարևոր կոմունիկացիաների նկատմամբ վերահսկողության խնդիր կա։
Հիմա արդեն պարզ է, որ Ղազախստանում տեղի ունեցող իրադարձություններից հետո, եվրասիական տարածաշրջանում ակտիվություն դրսևորող ուժերը վերախմբագրումներ են մտցնելու իրենց քաղաքականության մեջ և գործընթացներն այսուհետև այլ տրամաբանության ներքո են ընթանալու»։

Deployment of CSTO forces to Kazakhstan disrupted Turkey’s and Azerbaijan’s plans, says Armenian MP
The deployment of the CSTO peacekeeping forces to Kazakhstan has disrupted the regional plans of Turkey and Azerbaijan, Armenian MP Tigran Abrahamyan from the opposition With Honor faction said on Monday.
The MP noted that in the first days of the crisis in Kazakhstan, the Azerbaijani media reported only the facts concerning the developments in the country. However, after the decision to send a CSTO peacekeeping contingent to Kazakhstan, the Azerbaijani media and Telegram channels controlled by the authorities started not only an anti-Russian propaganda, but also a campaign against the Kazakh authorities.
"The regional plans of Turkey and Azerbaijan got mixed up. Forgetting about their close, multilateral and deep relations, they launched a propaganda campaign also against Kazakhstan,” Abrahamyan wrote on Facebook.
Also, he says there have been some changes in signals from the U.S., EU and NATO over the deployment of the CSTO forces in Kazakhstan, their involvement in the ongoing processes and long-term stay.
“However, it is obvious that in fact these processes are much deeper; there is a problem of control over important communications and zones of influence,” the lawmaker said.
Abrahamyan believes that after the events in Kazakhstan, the forces active in the Eurasian region will adjust their policies and the processes will “follow a different logic”.