Սուրեն Սարգսյան. Այս պահին Ղազախստանը կտրվել է թյուրքական աշխարհի շղթայից և դարձել է ռուսական ազդեցության գոտի
11:00 10/01/2022
«Ղազախական հեղափոխության միջազգային կոնտեքստը.
Ղազախական հեղափոխությունը տապալեց այդ երկրի փաստացի նախագահ Նազարբաևին:
1. Հիմա, եթե Տոկաևը պահպանի իր պաշտոնը, (կարծես ամեն ինչ դրան է գնում) ապա առավելապես Ռուսաստանի շնորհիվ: Սա նշանակում է լինել կախված Ռուսաստանից համարյա այնքան, որքան կախված է Բելառուսը: Ի դեպ հենց Ռւսաստանի շնորհիվ է Տոկայևը ստացել անսահման իշխանություն և հենց Տոկաևն է այս պահին հեղափոխության  հիմնական շահառուն:
2. Գոնե այս պահին Ղազախստանն ըստ էության կտրվել է թյուրքական աշխարհի շղթայից և դարձել է ռուսական աշխարհի ազդեցության գոտի (տես թուրքիայի դիրքավորումը պան թուրքական զորքեր ստեղծելու անհրաժեշտության մասին):
Բնականաբար նման իրավիճակը խառնում է նաև Թուրքիայի խաղաքարտերը՝ նեոօսմանյան կայսրություն ձևավորելու ճանապարհին (տես թուրք-ադրբեջանական համատեղ հիստերիան):
3. Եթե Ռուսասանը կորցներ Ղազախստանը, ապա նա կկորցներ նաև ԵԱՏՄ-ն, քանի որ առանց ԵԱՏՄ հեղինակ և երկրորդ ԵԱՏՄ տնտեսություն Ղազախստանի, այդ կառույցը չէր լինի:
Ի դեպ ոչ ստաբիլ Ղազախստանը լուրջ մարտահրավեր է չինական ճանապարհ և գոտի նախագծի իրականացման համար և այս առումով, կարծում եմ, Ռուսաստանն ունի Չինաստանի լիակատար աջակցությունը՝ ամեն գնով իրավիճակը ստաբիլացնելու համար (տես Չինաստանի նախագահի ուղերձը):
Մի բան է պարզ: Կապ չունի, թե ով է բարձրացնում հեղափոխական ալիքը, կարևոր է, թե ով է կարողանում այդ ալիքը ճիշտ ժամանակին առավել օպերատիվ որսալ և վերցնել իր շահաբաժինը»։

Сурен Саркисян: Казахстан, по сути, оторвался от цепочки тюркского мира и стал зоной российского влияния
13:40 10/01/2022
«Международный контекст казахстанской революции.
Казахстанская революция свергла фактического президента этой страны Назарбаева.
1.Теперь, если Токаев сохранит свой пост (кажется, все идет к этому), то преимущественно благодаря России. А это означает, что Казахстан отныне будет зависеть от России практически настолько, насколько Беларусь. Кстати, именно благодаря России Токаев получил безграничную власть и именно Токаев на данный момент является главным бенефициаром революции.
2. Хотя бы на данный момент Казахстан, по сути, оторвался от цепочки тюркского мира и стал зоной влияния русского мира (См. позиционирование Турции относительно необходимости создания пантюркской армии).
Естественно, подобная ситуация смешивает и карты Турции на пути формирования неоосманской империи (см.  турецко-азербайджанскую истерию).
3. Если бы Россия потеряла Казахстан, она потеряла бы и ЕАЭС, поскольку без автора и второй экономики ЕАЭС – Казахстана – данная структура не могла существовать.
Кстати, нестабильный Казахстан является серьезным вызовом для реализации китайского проекта "Один пояс и один путь", и в этом плане, полагаю, действия России пользуются полноценной поддержкой Китая – в целях стабилизации ситуации любой ценой (см. послание лидера Китая).
Очевидно одно:  не имеет значения, кто поднимает революционную волну, важно то, кто в нужное время оперативно ловит эту волну и забирает свою долю».