Սուրեն Սարգսյան. Այս պահին Ղազախստանը կտրվել է թյուրքական աշխարհի շղթայից և դարձել է ռուսական ազդեցության գոտի
11:00 10/01/2022
«Ղազախական հեղափոխության միջազգային կոնտեքստը.
Ղազախական հեղափոխությունը տապալեց այդ երկրի փաստացի նախագահ Նազարբաևին:
1. Հիմա, եթե Տոկաևը պահպանի իր պաշտոնը, (կարծես ամեն ինչ դրան է գնում) ապա առավելապես Ռուսաստանի շնորհիվ: Սա նշանակում է լինել կախված Ռուսաստանից համարյա այնքան, որքան կախված է Բելառուսը: Ի դեպ հենց Ռւսաստանի շնորհիվ է Տոկայևը ստացել անսահման իշխանություն և հենց Տոկաևն է այս պահին հեղափոխության  հիմնական շահառուն:
2. Գոնե այս պահին Ղազախստանն ըստ էության կտրվել է թյուրքական աշխարհի շղթայից և դարձել է ռուսական աշխարհի ազդեցության գոտի (տես թուրքիայի դիրքավորումը պան թուրքական զորքեր ստեղծելու անհրաժեշտության մասին):
Բնականաբար նման իրավիճակը խառնում է նաև Թուրքիայի խաղաքարտերը՝ նեոօսմանյան կայսրություն ձևավորելու ճանապարհին (տես թուրք-ադրբեջանական համատեղ հիստերիան):
3. Եթե Ռուսասանը կորցներ Ղազախստանը, ապա նա կկորցներ նաև ԵԱՏՄ-ն, քանի որ առանց ԵԱՏՄ հեղինակ և երկրորդ ԵԱՏՄ տնտեսություն Ղազախստանի, այդ կառույցը չէր լինի:
Ի դեպ ոչ ստաբիլ Ղազախստանը լուրջ մարտահրավեր է չինական ճանապարհ և գոտի նախագծի իրականացման համար և այս առումով, կարծում եմ, Ռուսաստանն ունի Չինաստանի լիակատար աջակցությունը՝ ամեն գնով իրավիճակը ստաբիլացնելու համար (տես Չինաստանի նախագահի ուղերձը):
Մի բան է պարզ: Կապ չունի, թե ով է բարձրացնում հեղափոխական ալիքը, կարևոր է, թե ով է կարողանում այդ ալիքը ճիշտ ժամանակին առավել օպերատիվ որսալ և վերցնել իր շահաբաժինը»։

Armenian analyst: Kazakhstan has become a zone of Russian influence
Kazakhstan has essentially broken away from the chain of the Turkic world and has become a zone of Russian influence, Armenian political analyst and expert on U.S. foreign policy Suren Sargsyan said in a Facebook post on Monday.
“The Kazakhstan revolution overthrew the de facto president of the country, [Nursultan] Nazarbayev.
1.Now, if [Kazakh President Kassym-Jomart] Tokayev retains his position (which is quite likely), it is mainly thanks to Russia. It means that from now on Kazakhstan will be dependent on Russia almost as much as Belarus. Incidentally, it's thanks to Russia that Tokayev gained unlimited power and he is the main beneficiary of the revolution at the moment.
2. At least for now, Kazakhstan has essentially broken away from the chain of the Turkic world and has become a zone of Russian influence (see Turkey's positioning regarding the need for a pan-Turkic army).
Naturally, such a situation also mixes up Turkey's cards on the way to forming a neo-Ottoman empire (as evidenced by Turkish-Azerbaijani hysteria).
3. If Russia had lost Kazakhstan, it would have lost the EAEU, because without its initiator and the second EAEU economy, Kazakhstan, this organization could not exist,” the analyst wrote.
He underscored that the unrest in Kazakhstan poses a serious challenge to the implementation of China’s "One Belt and One Road" initiative.
“In this regard, I believe, Russia's actions are fully supported by China in order to stabilize the situation at any cost (see the message of the Chinese leader).
“One thing is clear: it does not matter who raises the revolutionary wave, what matters is who catches this wave promptly at the right time and takes his share,” Sargsyan noted.