ԱՄՆ պետքարտուղար. Պուտինի նպատակը Խորհրդային Միությունը վերականգնելն է
ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինկենը հայտարարել է, որ ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը ցանկանում է նախկին Խորհրդային Միության երկրների վրա վերականգնել ազդեցության ոլորտները։ Էնթոնի Բլինկենը նման հայտարարություն է արել կիրակի օրը CNN-ին տված հարցազրույցում։
«Կարծում եմ՝ դա նախագահ Պուտինի նպատակներից մեկն է, և դա այն երկրների վրա ազդեցության վերականգնելու ձգտումն է, որոնք նախկինում եղել են Խորհրդային Միության կազմում»,-ասել է Բլինկենը։
Ըստ Բլինկենի՝անընդունելի է վերադարձն ազդեցության գոտիների աշխարհակարգին:
«Մենք չենք կարող վերադառնալ ազդեցության գոտիների աշխարհակարգ։ Դա անկայունության բաղադրատոմս է, հակամարտությունների բաղադրատոմս, որը հանգեցրել է համաշխարհային պատերազմների»,-ասել է Բլինկենը:
Դեկտեմբերին ԱՄՆ պետքարտուղարի տեղակալ Վիկտորյա Նուլանդն էր մտահոգություն հայտնել:
«Մտավախություն կա, որ Պուտինը ձգտում է վերստեղծել Խորհրդային Միությունը՝ որպես իր ժառանգություն, և հետո, ո՞վ գիտի, արդյոք նա կհագենա կերածով, թե՞ կորոշի ավելի հեռուն գնալ»-Նուլանդի խոսքերը հիշեցնում են «Վեդոմոստի»-ն:
Նա Ուկրաինա ներխուժելու հավանական ծրագրերի իրականացման մտադրության առումով Ռուսաստանին նախազգուշացրել էր և նշել, որ պատերազմը չափազանց ծանր և արյունալի կլինի երկու երկրների համար։
Կրեմլի խոսնակ Դմիտրի Պեսկովը պատասխանել է Նուլանդի հայտարարությանը, մասնավորապես ասելով, որ ժամանակակից պայմաններում ԽՍՀՄ-ի վերակառուցումն անհնար է:

Госсекретарь США Энтони Блинкен заявил, что президент России Владимир Путин хочет восстановить сферы влияния над странами бывшего Советского Союза. С таким заявлением выступил в воскресенье госсекретарь США Энтони Блинкен в интервью телеканалу CNN.
«Я думаю, что это одна из целей президента Путина, и она состоит в том, чтобы восстановить сферу влияния над странами, которые ранее были частью Советского Союза», - сказал Блинкен.
Возвращение в мир сфер влияния неприемлемо, считает госсекретарь США. «Мы не можем вернуться в мир сфер влияния. Это был рецепт нестабильности, рецепт конфликта, рецепт, который привел к мировым войнам», — сказал Блинкен.
В декабре замгоссекретаря США Виктория Нуланд заявила об опасениях, что Путин планирует воссоздать Советский Союз.
«Есть опасения считать, что он в качестве проекта своего наследия стремится воссоздать Советский Союз, а затем, кто знает, будет ли его аппетит удовлетворен съеденным или он решит пойти дальше?» – заявила Нуланд, ее слова напоминают «Ведомости».
Она предостерегла Россию от реализации якобы ее планов вторжения на Украину и отметила, что война будет чрезвычайно трудной и кровопролитной для обеих стран.
Воссоздание СССР в современных условиях невозможно, ответил на заявление Нуланд представитель Кремля Дмитрий Песков.