Պուտին. Խաղաղապահ զորախումբը սահմանափակ ժամկետով կմնա Ղազախստանում
Խաղաղապահ զորախումբը սահմանափակ ժամկետով կմնա Ղազախստանում, իր գործառույթները կատարելուց հետո այն դուրս կբերվի հանրապետությունից: ՀԱՊԿ համաժողովում ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի ելույթից մեջբերում է արել ՏԱՍՍ-ը:
Պուտինը Ղազախստանում ՀԱՊԿ խաղաղապահ գործողությունն անվանել է չափազանց ժամանակին և օրինական։ «Ղազախստանի դեպքում ՀԱՊԿ-ը գործնականում ցույց է տվել իր ներուժը, արագ, վճռական և արդյունավետ գործելու կարողությունը»,- ասել է ՌԴ ղեկավարը։
Ըատ Պուտինի՝ Ռուսաստանը հասկանում է, որ Ղազախստանին սպառնացող վտանգը ծագել է ոչ թե ինքնաբուխ բողոքի ակցիաներից, այլ նրանցից, ովքեր զենք են վերցրել։ Նրա խոսքով՝ Ղազախստանը բախվել է միջազգային ահաբեկչությանը։
«Ղազախստանում օգտագործվել են «մայդանից» հայտնի անկարգությունների տեղեկատվական, ուժային աջակցության տեխնոլոգիաներ»,- ասել է նա։
ՌԴ նախագահը հատնել է, որ Ղազախստանում իրավիճակը աստիճանաբար նորմալանում է, մի շարք կենսական նշանակության օբյեկտներ ամբողջությամբ մաքրվել են զինյալներից, և վստահեցրել է, որ մոտ ապագայում իրավիճակը ողջ Ղազախստանում համատեղ ջանքերով կկայունացվի։
«ՀԱՊԿ երկրները ցույց են տվել, որ թույլ չեն տա իրագործել «գունավոր հեղափոխությունների» սցենարները»,- ասել է Պուտինը և հավելել, որ Ղազախստանում ստեղծված իրավիճակը ՀԱՊԿ-ի ներքին գործերին արտաքին միջամտության առաջին փորձը չէ։
Պուտինը կոչ է արել հանձնարարել ՀԱՊԿ երկրների անվտանգության խորհուրդների քարտուղարներին առաջարկներ ներկայացնել արտաքին միջամտության փորձերին համատեղ հակազդելու համար։
«ՀԱՊԿ երկրները պետք է պատրաստ լինեն հակահարված տալ ցանկացած սադրանքների, որպեսզի այսպիսի ողբերգությունները ապագայում ոչ մեկին անակնկալի չբերեն»,- ասել է Պուտինը և շեշտել, որ Ռուսաստանը մտադիր է շարունակել առաջնահերթ ուշադրություն դարձնել ՀԱՊԿ բոլոր երկրների հետ հարաբերությունների ամրապնդմանը։

Putin says peacekeeping forces will remain in Kazakhstan for 'limited' time
Russian President Vladimir Putin said Monday that a Moscow-led military detachment deployed to counter unrest in Kazakhstan would remain in the Central Asian country for only a "limited" period, AFP reported.
"A contingent of CSTO peacekeeping forces has been sent to Kazakhstan -- and I want to emphasise this -- for a limited time period," Putin said during a during a meeting of leaders from ex-Soviet countries, referring to a military pact among their nations.
Ex-Soviet Kazakhstan has been left reeling in the wake of unprecedented unrest that erupted earlier this month in the midst of protests over a fuel price hike in the west of the country.
Dozens are believed to have been left dead in the violence and the interior ministry said Monday that nearly 8,000 people had been detained by security forces.
Putin said the Collective Security Treaty Organisation had dispatched troops following the request of Kazakhstan's president because the country was facing the "aggression of international terrorism."
Kazakh President Kassym-Jomart Tokayev said during the meeting that the CSTO had dispatched 2,030 troops and 250 pieces of hardware.
The Russian president added during the meeting that the deployment of troops from former Soviet countries had sent a signal that leaders there would not allow "revolutions" to erupt within ex-Soviet countries.
"The measures taken by the CSTO made it clear that we would not let anyone destabilise the situation at our home and implement so-called colour revolution scenarios," Putin added.