Արցախում ռուսական խաղաղապահ զորախումբն այսուհետ կղեկավարի գեներալ-մայոր Ալեքսանդր Վոլկովը: Այս մասին հայտնում է «Սպուտնիկ Արմենիա»-ն։
Հրամանատարի փոփոխությունը կատարվում է պլանային ռոտացիայի շրջանակներում։ Լեռնային Ղարաբաղում ռուս խաղաղապահ զորախումբը կգլխավորի գեներալ-մայոր Ալեքսանդր Վոլկովը:
Հրամանատարի փոխարինումը կատարվում է պլանային ռոտացիայի շրջանակում, գործերի ընդունման - փոխանցման ընթացակարգն արդեն սկսվել է:
Աղբյուրը հիշեցնում է, որ գեներալ-մայոր Վոլկովը Լեռնային Ղարաբաղում ռուս խաղաղապահ զորախմբի հրամանատարի տեղակալն էր 2020 թվականի նոյեմբերից մինչև 2021 թվականի մայիսը, երբ խաղաղապահներին ղեկավարում էր գեներալ-լեյտենանտ Ռուստամ Մուրադովը:
Ներկայում Անդրեյ Վոլկովը ՌԴ ՊՆ Հարավային ռազմական օկրուգի ռադիացիոն, քիմիական և կենսաբանական պաշտպանության զորքերի ղեկավարն է։
Արցախում ռուսական խաղաղապահ զորախմբի հրամանատարի պաշտոնը նախորդ տարվա սեպտեմբերից զբաղեցնում էր գեներալ-լեյտենանտ Գենադի Անաշկինը։

Российский миротворческий контингент в Арцахе возглавит генерал-майор Андрей Волков – СМИ
Российский миротворческий контингент в Республике Арцах (НКР) возглавит генерал-майор Андрей Волков. Об этом сообщает Sputnik Армения со ссылкой на источники в Степанакерте.
Согласно информации, замена командующего производится в рамках плановой ротации, начата процедура приёма-передачи дел.
Генерал-майор Волков был заместителем командующего российским миротворческим контингентом в Нагорном Карабахе с ноября 2020 года по май 2021 года, когда миротворцев возглавлял генерал-лейтенант Рустам Мурадов.
В настоящее время Волков является начальником войск РХБЗ Южного военного округа МО РФ.
Напомним, с сентября 2021 года пост командующего российским миротворческим контингентом в Арцахе занимал герой России, генерал-лейтенант Геннадий Анашкин.