Ալմաթիում հայ խաղաղապահների հիմնական խնդիրն է կանխել ջրի թունավորումը և ապահովել հացի գործարանի անվտանգությունը
Ալմաթիում հայկական խաղաղապահ ստորաբաժանման հիմնական խնդիրներից է կանխել ահաբեկիչների կողմից ջրառի կետում ջրի թունավորումը։ ՏԱՍՍ-ի հաղորդմամբ, չորեքշաբթի լրագրողներին հայտնել է խաղաղապահ ստորաբաժանման հրամանատարը։
«Հիմնական խնդիրներից է կանխել «Դրուժբա» ջրառի կետում ջուրը թունավորելը»,- ասել է նա։
Զինվորականների խոսքով, այն ռազմավարական նշանակության օբյեկտ է, և կար դրա աղտոտման տեսական վտանգ։
Ալմաթիում Հայաստանից ժամանած խաղաղապահները ոչ միայն հսկում են ջուրը, այլև ապահովում են հացի ամենամեծ գործարաններից մեկի անվտանգությունը։
Հիշեցնենք, որ Ղազախստանում բողոքի զանգվածային ցույցեր էին սկսվել 2022 թվականի հունվարի առաջին օրերին հեղուկ գազի թանկացման պատճառով։ Բողոքի ակցիաների ժամանակ բախումներ էին տեղի ունեցել ցուցարարների և ուժայինների միջև։
Հունվարի 5-ին Ղազախստանի նախագահ Կասիմ-Ժոմարդ Տոկաևը երկրում երկշաբաթյա արտակարգ դրություն է մտցրել։ Նույն օրը նա դիմել էր նաև ՀԱՊԿ անդամ երկրների ղեկավարներին՝ ահաբեկչական սպառնալիքի հաղթահարման հարցում օգնության համար։ ՀԱՊԿ Հավաքական անվտանգության խորհուրդը Հավաքական անվտանգության պայմանագրի 4-րդ հոդվածի համաձայն որոշում է կայացրել սահմանափակ ժամանակահատվածով Ղազախստանի հանրապետություն ուղարկել ՀԱՊԿ հավաքական խաղաղապահ ուժեր՝ այդ երկրում իրավիճակի կայունացման և կարգավորման նպատակով:
Հայաստանի զինված ուժերի 100 զինծառայող ՀԱՊԿ խաղաղապահ ուժերի կազմում գործուղվել է Ղազախստանի Հանրապետություն։

Key task of Armenian peacekeepers in Almaty known
One of the key objectives of the Armenian peacekeeping unit in Almaty was preventing the rampaging terrorists from poisoning the local water supply, the unit’s commander Major Hayrapet Mkrtchyan told journalists on Wednesday, TASS reported.
"One of the main tasks at the Druzhba water supply facility was the prevention of the water [supply] from being poisoned," he stated.
According to the commander, the water supply facility is a strategic object and quite possibly it could have been targeted for contamination by the terrorists.
In Almaty, in addition to the Druzhba waterworks, the Armenian peacekeepers are also guarding one of the largest bread factories.
According to the January 6, 2022 decision by the CSTO Collective Security Council, the bloc's collective peacekeeping forces were deployed to Kazakhstan for a limited time period in order to stabilize and normalize the situation. The contingent includes the armed forces of Russia, Belarus, Armenia, Tajikistan and Kyrgyzstan. Currently, the main mission of the Russian units is to protect Almaty’s main strategic facilities.