Պուտինն ու Փաշինյանը քննարկել են Արցախում ու Ղազախստանում առկա իրավիճակը
Կրեմլի պաշտոնական էջի փոխանցմամբ, քննարկվել է Ղազախստանում ՀԱՊԿ խաղաղապահ ուժերի գործունեությունը, նշվել է, որ խաղաղապահ ուժերի գործողությունների արդյունավետ համակարգումը նպաստել է այդ երկրում իրավիճակի կարգավորմանը։
Քննարկվել են նաև ԼՂ-ի շուրջ ընթացիկ իրադրությունը, 2020 թ. նոյեմբերի 9-ին ու 2021 թ. նոյեմբերի 26-ին ստորագրված եռակողմ հայտարարություններով նախատեսված պայմանավորվածությունների կատարման ընթացքի մասին հարցեր։ Կողմերը պայմանավորվել են շարունակել շփումները տարբեր մակարդակներով։
Ուշագրավ է, որ Կրեմլի պաշտոնական էջում հրապարակված տեղեկատվության մեջ որևէ անդրադարձ չկա հայ-ադրբեջանական սահմանում տեղի ունեցած փոխհրաձգությանը, որի հետևանքով կան զոհեր և վիրավորներ։
Հայկական կողմը հեռախոսազրույցի ու դրա բովանդակության մասին դեռ հաղորդագրություն չի տարածել։
Հիշեցնենք, որ երեկ Ղազախստանի նախագահ Տոկաևը հայտարարել է, որ ՀԱՊԿ խաղաղապահ ուժերն իրենց առաքելությունը հաջողությամբ ավարտել են։ Հունվարի 13-ից կմեկնարկի ՀԱՊԿ ուժերի դուրս բերումը Ղազախստանից, որը կտևի տասն օր։

12 января состоялся телефонный разговор президента Российской Федерации Владимира Путина с Николом Пашиняном. Подробности приводятся на сайте Кремля.
«С учетом председательства Армении в Организации Договора о коллективной безопасности проведен обмен мнениями о ходе миротворческой операции ОДКБ в Казахстане. Отмечены эффективные скоординированные действия миротворческого контингента, способствующие нормализации обстановки в республике.
Обсуждалась текущая ситуация вокруг Нагорного Карабаха и некоторые вопросы реализации договоренностей, зафиксированных в заявлениях лидеров России, Азербайджана и Армении от 9 ноября 2020 года, 11 января и 26 ноября 2021 года.
Условлено о продолжении контактов на различных уровнях», – говорится в сообщении.
Вчера Токаев заявил, что миротворческая миссия ОДКБ в Казахстане успешно завершена. С 13 января начнется поэтапный вывод миротворческих сил ОДКБ, который займет не более 10 дней.