Պուտինն ու Փաշինյանը քննարկել են Արցախում ու Ղազախստանում առկա իրավիճակը
Կրեմլի պաշտոնական էջի փոխանցմամբ, քննարկվել է Ղազախստանում ՀԱՊԿ խաղաղապահ ուժերի գործունեությունը, նշվել է, որ խաղաղապահ ուժերի գործողությունների արդյունավետ համակարգումը նպաստել է այդ երկրում իրավիճակի կարգավորմանը։
Քննարկվել են նաև ԼՂ-ի շուրջ ընթացիկ իրադրությունը, 2020 թ. նոյեմբերի 9-ին ու 2021 թ. նոյեմբերի 26-ին ստորագրված եռակողմ հայտարարություններով նախատեսված պայմանավորվածությունների կատարման ընթացքի մասին հարցեր։ Կողմերը պայմանավորվել են շարունակել շփումները տարբեր մակարդակներով։
Ուշագրավ է, որ Կրեմլի պաշտոնական էջում հրապարակված տեղեկատվության մեջ որևէ անդրադարձ չկա հայ-ադրբեջանական սահմանում տեղի ունեցած փոխհրաձգությանը, որի հետևանքով կան զոհեր և վիրավորներ։
Հայկական կողմը հեռախոսազրույցի ու դրա բովանդակության մասին դեռ հաղորդագրություն չի տարածել։
Հիշեցնենք, որ երեկ Ղազախստանի նախագահ Տոկաևը հայտարարել է, որ ՀԱՊԿ խաղաղապահ ուժերն իրենց առաքելությունը հաջողությամբ ավարտել են։ Հունվարի 13-ից կմեկնարկի ՀԱՊԿ ուժերի դուրս բերումը Ղազախստանից, որը կտևի տասն օր։

Russian President Vladimir Putin on Wednesday held a telephone conversation with Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan, the Kremlin said in a statement.
“Taking into account Armenia's chairmanship of the Collective Security Treaty Organization, an exchange of views on the progress of the CSTO peacekeeping operation in Kazakhstan was held,” it said.
The effective coordinated actions of the CSTO peacekeeping contingent contributing to the normalization of the situation in the country were noted.
The parties discussed the situation in Artsakh (Nagorno-Karabakh) and some issues on the implementation of the agreements enshrined in the statements of Russian, Armenian and Azerbaijani leaders made on November 9, 2020, January 11 and November 26, 2021.
It was agreed to continue contacts at various levels, the Kremlin added.
Incidentally, the statement made no reference to the latest fighting on the Armenian-Azerbaijani border, as a result of which three Armenian soldiers were killed and two others were wounded.