Ղազախստանում ստեղծված իրավիճակը հաստատեց ՀԱՊԿ-ի արժեքը՝ որպես ռազմաքաղաքական կառույց․ Տոկաև
Ղազախստանի նախագահ Կասիմ-Ժոմարտ Տոկաևը ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղար Ստանիսլավ Զասեմի հետ հանդիպման ժամանակ ասել է, որ հանրապետությունում անցյալի անկարգությունների հետ կապված իրավիճակը հաստատում է ՀԱՊԿ-ի արժեքը՝ որպես ռազմաքաղաքական կառույց։ Այս մասին չորեքշաբթի հայտնել է Ղազախստանի նախագահի մամուլի ծառայությունը։
«Այս իրավիճակը մեկ անգամ ևս հաստատեց կազմակերպության արժեքը՝ որպես ռազմաքաղաքական կառույցի։ Կարծում եմ, որ Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության մասին այժմ խոսում են միջազգային հանրությունում։
Կազմակերպության արդյունավետությունն այս իրավիճակում բավականին հստակ դրսևորվեց։ Իմ դիտարկմամբ՝  չափազանց կարևոր է, որ քարտուղարությունը փոխգործակցություն հաստատի այլ միջազգային կազմակերպությունների ղեկավարության հետ»,- ասել է Տոկաևը։
Նա նշել է, որ շատ տեղին է նաև ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարի խաղաղապահ գործողությունների հատուկ ներկայացուցչի ինստիտուտի ստեղծումը։

Kazakh President Kassym-Jomart Tokayev said the Collective Security Treaty Organization proved itself as an important military and political group by helping to take on the unrest in the country, his press office said in a statement, according to TASS report.
"The situation has once again confirmed the importance of the organization as a military and political group," he said at a meeting with CSTO Secretary General Stanislav Zas, according to the statement. "I think they have now started talking about the Collective Security Treaty Organization in the international community."
He said the bloc displayed its efficiency in Kazakhstan and it was important for the group to engage with other international organizations.
It would be advisable, Tokayev said, to create the position of a special CSTO envoy for peacekeeping operations. He also thanked the CSTO allies for timely assistance to Kazakhstan in repelling a terrorist attack.