ԱՄՆ-ը ՀԱՊԿ ուժերին կոչ է անում լքել Ղազախստանը
Միացյալ Նահանգները ողջունում է ՀԱՊԿ խաղաղապահ ուժերի՝ Ղազախստանում իրականացրած առաքելության մասին հայտարարությունը և կոչ է անում զորախմբին արագ լքել հանրապետությունը, ինչպես պահանջել են այդ երկրի իշխանությունները։ ՏԱՍՍ-ի փոխանցմամբ, այդ մասին երեքշաբթի կայացած ճեպազրույցում հայտարարել է Պետդեպարտամենտի մամուլի ծառայության ղեկավար Նեդ Փրայսը։
«Մենք ողջունում ենք Ալմաթիում իրավիճակը հանդարտեցնելու մասին հաղորդումները: Մենք ողջունում ենք նաև նախագահ Տոկաևի հայտարարությունը, որ ՀԱՊԿ խաղաղապահ ուժերը կատարել են իրենց առաքելությունը»,- ասել է նա և հավելել.
«Մինչև այս գործընթացի ավարտը, մինչ խաղաղապահ ուժերի դուրսբերումը, մենք շարունակում ենք կոչ անել բոլոր խաղաղապահներին հարգել մարդու միջազգային իրավունքները և կատարել իրենց պարտավորությունը՝ անհապաղ լքել երկիրը, ինչպես պահանջել է Ղազախստանը»:

US urges CSTO peacekeeping forces to leave Kazakhstan – Department of State
The US hails the announcement that the CSTO peacekeeping forces have finished their mission in Kazakhstan and calls on the contingent to promptly leave the country, as the republic’s authorities have requested, spokesperson for the US Department of State Ned Price told a briefing on Tuesday, according to TASS.
"We do welcome the reports of calm in the city of Almaty that we’ve heard in recent hours and over the course of the past day. We also welcome President Tokayev’s announcement that the CSTO collective peacekeeping forces have completed their mission," he said.
"Until that process is completed and until the CSTO peacekeeping forces are withdrawn, we’ll continue to call upon all collective security treaty organization, collective peacekeeping forces to respect international human rights and to uphold their commitment to promptly depart Kazakhstan, as the Government of Kazakhstan has requested," Price noted.