ՀԲ. Հայաստանում տնտեսական աճը 2022 թվականին կլինի 4.8%
Հրապարակվել է ՀԲ-ի Գլոբալ տնտեսական հեռանկարներ զեկույցը (Հունվար, 2022): Զեկույցը կանխատեսում է, որ Հայաստանում տնտեսական աճը 2022 թվականին կլինի 4.8%, իսկ 2023-ին` 5.4%:
Հաջորդ տարվա համար նախատեսվող տնտեսական աճի արագացումը ՀԲ փորձագետները պայմանավորում են մի քանի գործոնով։
«Հուսալի մասնավոր սպառումը և կայուն ներդրումային միջավայրը կաջակցեն ներքին պահանջարկին և կփոխհատուցեն շարունակվող հարկաբյուջետային կոնսոլիդացիայի ձգձգումը՝ արագացնելով 2023-ին տնտեսական աճը: Կանխատեսումը պայմանավորված է աշխարհաքաղաքական լարվածության թուլացման և պատվաստումների առաջընթացով, ինչպես նաև սպառողների և բիզնեսի վստահության բարելավմամբ»,-ասված է զեկույցում։
ՀԲ փորձագետները նշում են, 2021-ին գրանցված ինտենսիվ աճը դանդաղելու է կորոնավիրուսի նոր շտամների տարածմամբ պայմանավորված։ Տնտեսական աճի տեմպերը կնվազեն, եթե 2020-ին գրանցվել էր 5.5 տոկոս աաճ, 2021-ին՝ 4.1 տոկոս, ապա 2023-ին նախատեսվում է 3.2 տոկոս աճ։

The economic growth in Armenia will amount to 4.8% in 2022, and will reach 5.4% in 2021-2022, according to the World Bank’s latest Global Economic Prospects report.
"In Armenia, growth is expected to accelerate in 2023, as robust private consumption and a more stable investment climate support domestic demand and offset the drag from ongoing fiscal consolidation. Th forecast is predicated on an easing of geopolitical tensions, limited pandemic-related disruptions supported by progress with vaccinations, and improving consumer and business confidence," the document said.
According got it, following a strong rebound in 2021, the global economy is entering a pronounced slowdown amid fresh threats from COVID-19 variants and a rise in inflation, debt, and income inequality that could endanger the recovery in emerging and developing economies. Global growth is expected to decelerate markedly from 5.5 percent in 2021 to 4.1 percent in 2022 and 3.2 percent in 2023 as pent-up demand dissipates and as fiscal and monetary support is unwound across the world.