ՀՀ ներկայացուցիչն ընտրվել է ՄԱԿ-ի Մարդու իրավունքների խորհրդի փոխնախագահ
Հունվարի 12-ին Ժնևում կայացած Միավորված ազգերի կազմակերպության Մարդու իրավունքների խորհրդի (ՄԻԽ) 2022թ.-ի առաջին հանդիպման ընթացքում Հայաստանի Հանրապետության մշտական ներկայացուցիչ Անդրանիկ Հովհաննիսյանը մեկ տարի ժամկետով ընտրվել է ՄԻԽ փոխնախագահ և Բյուրոյի անդամ։ Այս կարգավիճակում Հայաստանի դեսպանը՝ ՄԻԽ Բյուրոյի գործընկերների հետ համատեղ, մասնակցելու է ՄԻԽ կազմակերպչական ու գործառնական աշխատանքների իրականացմանը, այդ թվում նաև՝ վարելու է ՄԻԽ նիստերը: Այս մասին հայտնում են ՀՀ ԱԳՆ-ից:
Միավորված ազգերի կազմակերպության Մարդու իրավունքների խորհուրդը 47 անդամ երկրներից բաղկացած միջպետական մարմին է, որը զբաղվում է մարդու իրավունքների պաշտպանության և խրախուսման հարցերով։ Հայաստանն առաջին անգամ է անդամակցում ՄԻԽ-ին, երեք տարի ժամկետով՝ 2020-2022 թվականներին։

The Permanent Representative of Armenia elected Vice-President of the UN Human Rights Council
The Permanent Representative of the Republic of Armenia Andranik Hovhannisyan was elected the Vice-President and Member of the Bureau of the HRC for a one-year term. The election took place on January 12, during the first meeting of the United Nations Human Rights Council (HRC) in 2022, the foreign ministry reported.
In this capacity, the Ambassador of Armenia together with his HRC Bureau colleagues shall deal with procedural and organizational matters, including presiding over the HRC meetings.
The United Nations Human Rights Council is an inter-governmental body consisting of 47 member States responsible for the promotion and protection of human rights. This is Armenia’s first term in the HRC, for a three-year period of 2020-2022, the source said.