Վիկտորյա Նուլանդ. ԱՄՆ-ն 18 սցենար է պատրաստել Ուկրաինա «ռուսական ներխուժման» դեպքում
ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենի վարչակազմը գործողությունների 18 տարբեր սցենար է պատրաստել Ուկրաինայում՝ Արևմուտքի ենթադրած «ռուսական ներխուժման» դեպքում։ Այս մասին հայտարարել է պետքարտուղարի քաղաքական հարցերով տեղակալ Վիկտորյա Նուլանդը շաբաթ օրը բրիտանական Financial Times թերթում հրապարակված հարցազրույցում։
«Ես չեմ պատրաստվում նախապես խոսել 18 տարբեր սցենարների մասին: Միայն կասեմ, որ մենք և մեր դաշնակիցները պատրաստ են արագ սուր ցավ պատճառել, եթե Ռուսաստանը որևէ ագրեսիվ քայլ կատարի»,-հայտարարել է դիվանագետը:
Նուլանդն ընդգծել է, որ ԱՄՆ-ի և եվրոպական երկրների կողմից Ռուսաստանի Դաշնության դեմ պատժամիջոցները կարող են տարբերվել միմյանցից։ «Երբեմն մեզ համար ինչ-որ բան ավելի դժվար է, քան Եվրոպայի համար, երբեմն էլ՝ հակառակը»,-ասել է նա։ Միևնույն ժամանակ, ԱՄՆ պետքարտուղարի տեղակալն ընդգծել է, որ Ռուսաստանի գործողություններին հնարավոր պատասխանի շուրջ Վաշինգտոնը բանակցություններ է վարում եվրոպացի դաշնակիցների հետ, որը հաշվի կառնի արևմտյան պետությունների բնակիչների շահերը։

US prepared 18 response scenarios in case of 'Russian invasion' of Ukraine - Victoria Nuland
The US prepared 18 response scenarios in case Russia decides to invade Ukraine as the West fears it might do, Under Secretary of State Victoria Nuland has stated, according to Sputnik news. She refused to elaborate on what exactly they were, but promised that Washington and its allies are ready to inflict high costs on Russia if it acts aggressively.
"I would simply say that our commitment and the conversation that we have with our allies is around inflicting very sharp pain very fast, if Russia makes this move in any form", Nuland said.
The under secretary went on to note that specific sanctions imposed against Russia by the US and European partners might be different. She explained that some things are not as easy to do for the Europeans as they are for the US and vice versa.