2021 թվականի նոյեմբերի վերջի դրությամբ Թուրքիայի կարճաժամկետ արտաքին պարտքի չափն աճել է 8.6 տոկոսով՝ հասնելով 124.1 միլիարդ դոլարի։
Թուրքիայի Կենտրոնական բանկը (ԿԲ) հրապարակել է 2021 թվականի նոյեմբերի արտաքին պարտքի վիճակագրության տվյալները։ Դրանք ցույց են տալիս, որ Թուրքիայի արտաքին պարտքը շարունակում է արագորեն աճել, հայտնում է ermenihaber-ը։
Կենտրոնական բանկի տվյալները հետևյալն են.
- 2021 թվականի նոյեմբերի վերջին նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ բանկերի արտաքին կարճաժամկետ պարտքի չափը նվազել է 6.7 տոկոսով և կազմել 53.5 մլրդ դոլար, իսկ մյուս հատվածների կարճաժամկետ արտաքին պարտքի չափն աճել է 25.4 տոկոսով և կազմել 44.5 մլրդ դոլար։
- Բանկերի կողմից օգտագործված կարճաժամկետ վարկերը 2020 թվականի վերջի համեմատ նվազել են 7.5 տոկոսով և կազմել 12.6 միլիարդ դոլար։ Ոչ ռեզիդենտների արտարժութային ավանդները, առանց բանկերի, աճել են 0.2 տոկոսով և կազմել 15.2 մլրդ դոլար, իսկ ոչ ռեզիդենտ բանկերի ավանդներն աճել են 16.2 տոկոսով և կազմել 15.4 մլրդ դոլար։ Բացի այդ, ոչ ռեզիդենտների՝ թուրքական լիրայով ավանդները նախորդ տարվա վերջի համեմատ նվազել են 32.5 տոկոսով և կազմել 10.4 մլրդ դոլար։
- Այլ ոլորտների ներմուծման պարտքերը 2020 թվականի վերջի համեմատ աճել են 32.4 տոկոսով և կազմել 39.4 միլիարդ դոլար։

Turkey's short-term external debt stock totaled $124.1 billion as of end-November 2021, the country's Central Bank said on Monday, according to local sources.
The foreign debt due to be paid over the next 12 months posted a rise of 8.6% compared to the end of 2020, the bank said in a statement. In this period, banks' short-term external debt stock fell 6.7% to $53.5 billion in the same period, while other sectors’ short-term external debt stock rose 25.4% to $44.5 billion.
The trade credits due to imports under other sectors came in at $39.4 billion, up 32.4% compared to the end of 2020. Banks' short-term FX loans received from abroad dropped 7.5% to $12.6 billion.
As of the end of November, some 45.7% of the debt stock was in US dollars, 25.4% in euros, 9.6% in Turkish liras, and the remaining 19.3% in other currencies.