Դատարանը թույլ չտվեց Արմեն Գևորգյանին ներկա գտնվել ԵԽԽՎ նստաշրջանին
Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարանը՝ դատավոր Աննա Դանիբեկյանի նախագահությամբ շարունակում է ԵԴ/0253/01/19 գործով քննությունը։
Դատավորը տեղեկացրեց, որ ՀՀ նախկին փոխվարչապետ, ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Արմեն Գևորգյանը դատարանին է ներկայացրել ԱԺ նախագահի գրությունը, որի համաձայն, ԵԽԽՎ հերթական նստաշրջանին մասնակցելու նապատակով գործուղումը տեղի է ունենալու հունվարի 23-29-ը։
Դեռևս դեկտեմբերին Գևորգյանի պաշտպան Լուսինե Սահակյանը տեղեկացրել էր, որ հունվարի 24-28 տեղի է ունենալու ԵԽԽՎ նստաշրջանը և խնդրել նշված օրերին դատական նիստեր չնշանակել և սահմանային տեղաշարժի արգելքը վերացնել։ Պաշտպանը նշել էր, որ Գևորգյանը՝ որպես ընդդիմադիր պատգամավոր, պետք է ներկա լինի նիստերին, և հիշեցրել պատգամավորական անձեռնմխելիության մասին, ինչի մասին նաև նշվում է ՍԴ վերջին որոշման մեջ։
Ռոբերտ Քոչարյանի փաստաբանական խմբի փոխանցմամբ, սակայն դատարանը գտել է, որ Գևորգյանը կարող է առցանց մասնակցել նստաշրջանի աշխատանքներին և մերժեց պաշտպանի միջնորդությունը։
Բացի այդ, հունվարի 25-ին նախատեսվում է սույն գործով հերթական դատական նիստը, որին, ըստ դատավորի, Գևորգյանի բացակայությունն անթուլյատրելի է։
Գևորգյանն, իր հերթին, արձագանքեց, որ չմեկնելու դեպքում ինքը պետք է առցանց մասնակցի նստաշրջանի աշխատանքներին և կրկին չի կարող ներկա գտնվել դատական նիստին։

Суд не разрешил Армену Геворкяну присутствовать на сессии ПАСЕ
Суд общей юрисдикции города Ереван под председательством судьи Анны Данибекян продолжил рассмотрение дела второго президента Армении Роберта Кочаряна и бывшего вице-премьера Армена Геворкяна.
Судья сообщила, что бывший вице-премьер, ныне депутат НС от фракции «Армения» Армен Геворкян ходатайствовал в суде о разрешении выехать на рубеж для участия в заседании ПАСЕ, он представил суду письмо спикера НС. Командировка для участия в очередной сессии ПАСЕ должна была состояться 23-29 января.
Еще в декабре адвокат Армена Геворкяна – Лусине Саакян, представляя ходатайство, сообщила, что 24-28 января в Страсбурге состоится очередная сессия ПАСЕ, на которой ее подзащитный должен присутствовать как депутат от оппозиционной фракции парламента. Она напомнила также о неприкосновенности депутата, о чем отмечается также в последнем решении Конституционного суда.
Защита попросила также отменить судебные заседания в указанные дни и отменить запрет на пересечение границы.
Судья напомнила, что 25 намечено заседание суда, а Геворкян не доказал обоснованность своего очного участия в очном формате, и в итоге решила отклонить ходатайство
«Я это расцениваю как проявление необъяснимого преследования», - отреагировал на решение Армен Геворкян, назвав происходящее недопустимым.
По его словам, раз судья решила, что он может участвовать в сессии дистанционно, он и будет 25 – в день предполагаемого заседания суда – участвовать дистанционно в работе сессии ПАСЕи не сможет присутствовать на судебном заседании.