«Հունվարի 19-ին նախատեսված առաջին դատական նիստին ընդառաջ վերահաստատում ենք պարոն Տոնոյանի նախկինում արված հայտարարությունն առ այն, որ իր վերաբերյալ քրեական գործով դատաքննության փուլում նա պահանջելու է դռնբաց դատական նիստեր՝ քրեական գործի հրապարակային քննություն ապահովելու համար:
Մատակարարված հրթիռների քանակիը ձեռքբերման գինը, դրանց տեսակը, մատակարարման ժամանակահատվածը և գործի այլ հանգամանքները նախաքննական մարմնի և դատախազության հաղորդագրություններով, հրապարակումներով արդեն իսկ բացահայտված լինելու պայմաններում այլևս խոսք չի կարող լինել որևէ պետական անվտանգության, գաղտնիքի կամ դռնփակ դատական նիստ անցակցնելու մասին: Ուստի մեր համոզմամբ, դռնփակ նիստերի անցկացմամբ փորձ է արվելու չբացահայտել քրեական գործում ապացույցների բացակայությունը եւ մեղադրող կողմի հիմնավորումների սին լինելը:
Բացի այդ, ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունը եւ տարբեր շրջանակներ հիշյալ քրեական գործը փորձել են արհեստականորեն կապել 44-օրյա պատերազմի հետ, ուստի Դավիթ Տոնոյանը անհրաժեշտ է համարում, որ քրեական գործի հրապարակային քննությամբ պարզվի եւ հերքվի նաեւ այդ հանգամանքը»։

Давид Тоноян будет настаивать на открытых судебных заседаниях
Группа адвокатов бывшего министра обороны Армении Давида Тонояна распространила заявление, в котором говорится:
«В преддверии назначенного на 19 января первого судебного заседания подтверждаем сделанное ранее заявление господина Тонояна о том, что в рамках своего уголовного дела он потребует открытых судебных заседаний – для обеспечения публичного расследования уголовного дела.
В условиях, когда в сообщениях органа предварительного расследования, прокуратуры, в публикациях раскрыты стоимость приборетения поставленных в Армению ракет, их тип, период поставок и иные обстоятельства дела, не может идти и речи о государственной безопасности, тайне или проведении закрытого судебного заседания. Поэтому проведением закрытых судебных слушаний предпринимается попытка скрыть отсутствие каких-либо доказательств в уголовном деле, а также безосновательность доводов стороны обвинения.
Кроме того, Служба национальной безопасности и различные круги пытались искусственно увязать это уголовное дело с 44-дневной войной, посему Давид Тоноян считает необходимым выяснение и опровержение также данного обстоятельства по итогам публичного рассмотрения уголовного дела».