Առողջապահության նախարարի հրամանով՝ Հայաստանում հանրային սննդի կետեր, հյուրանոցներ, մարզասրահներ, գրադարաններ, թանգարաններ, մշակութային այլ վայրեր քաղաքացիների մուտքը թույլատրվելու է ՊՇՌ թեստի բացասական պատասխանով կամ պատվաստման հավաստագրով։
Սննդի կետերի աշխատողների մեծ մասը վստահ է, որ այս սահմանափակումը բացասաբար կազդի ռեստորանային բիզնեսի վրա, քանի որ համավարակի, պատերազմի պատճառով եղան ռեստորաններ, սրճարաններ, որոնք փակվեցին, մարդիկ մնացին գործազուրկ, իսկ հիմա փորձում են կամաց-կամաց ոտքի կանգնել, սակայն կառավարության այս որոշումից հետո կրկին խնդիրների առաջ են կանգնելու։
Ռեստորանի սեփականատերերը նաև չգիտեն՝ ինչպես են իրենք ապահովելու այդ պահանջի կատարումը։
«JanPho» ռեստորանի սեփականատեր Խորեն Հարությունյանը կարծում է, որ դա վատ որոշում է, քանի որ համավարակից ու պատերազմից հետո նոր-նոր սկսել են ոտքի կանգնել։
«Փաստորեն այս որոշումով ամբողջ բեռը նորից թողնում են մասնավոր վրա։ Չգիտեմ ինչպես են մտածում, երևի պետությունը չի կարողանում այդ կարգ ու կանոնը մտցնել ու նորից հույսը դնում է մասնավորի վրա»,- Panorama.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց Խորեն Հարությունյանը։
Նա նաև չի պատկերացնում, թե վերահսկողությունն ինչպես են իրականացնելու։
«Պատկերացրեք, որ մեկը ձեր տուն հյուր գա և դուք ասեք՝ եթե թեստ չի հանձնել կամ պատվաստված չէ, ուրեմն թող հեռանա։ Իրականում մեր չնչին եկամուտը գալիս է հիմնական հաճախորդներից, բայց եթե նրանք պատվաստված չեն, մենք մեր այդ հաճախորդներին կորցնելու ենք»,- ընդգծեց Խորեն Հարությունյանը։
«JanPho» ռեստորանը բացվել է 2021 թվականի մարտին։ Սեփականատիրոջ խոսքով՝ համավարակից, պատերազմից հետո փորձել են նոր բիզնես սկսել, աշխատատեղեր բացել, տնտեսությանը նաև իրենց աշխատանքով օգնել, բայց փաստորեն պետությունը նորից խնդիրներ է ստեղծում ռեստորանային բիզնեսի համար։
Այդուհանդերձ, Խորեն Հարությունյանը հույս ունի, որ կառավարության հետ կփորձեն կոմպրոմիսի գնալ։
Գ.Սունդուկյանի անվան ազգային ակադեմիական թատրոնի տնօրեն Վարդան Մկրտչյանը մեզ հետ զրույցում ասաց, որ այս պահին չի ցանկանում այդ թեմային անդրադառնալ, քանի որ թատերահամերգային կազմակերպությունների տնօրենների խորհրդով այդ հարցով արդեն իսկ դիմել են ՀՀ առողջապահության նախարարություն։
«Կարծում եմ՝առաջիկայում հանդիպում կունենանք, որի ընթացքում կբարձրաձայնենք մեզ անհանգստացնող բոլոր հարցերը, որից հետո կտեսնենք, թե ինչպես են դեպքերն ընթանում ու նոր միայն դրանից հետո կխոսենք»,- ասաց Վարդան Մկրտչյանը՝ միաժամանակ հավելելով, որ մեծ ակնկալիք ունեն այդ հանդիպումից։
ՀՀ գործատուների միության նախագահ Գագիկ Մակարյանը Panorama.am-ի հետ զրույցում նշեց, որ չի պատկերացնում, թե որոշման ուժի մեջ մտնելուց հետո ինչպես է այդ վերահսկողությունն իրականացվելու։ Ըստ նրա՝ այս հարցում ևս պետությունը հույսը դնում է մասնավորի վրա, ինչը լրացուցիչ բեռ է նրանց համար։
Նրա խոսքով՝ որևէ մեկը դեմ չէ, որ կորոնավիրուսի դեմ պայքարի միջոցառումներ իրականացվեն, սակայն պետք է ամեն քայլը հաշվարկել, որ դրանից առանց այն էլ տուժած բիզնեսն էլ ավելի չտուժի։
Գագիկ Մակարյանը նաև այն կարծիքին է, որ առաջին հերթին խիստ վերահսկողություն պետք է լինի հասարակական տրանսպորտում և սուպերմարկետներում, որտեղ գրեթե դիմակով մարդիկ չկան։ «Այսօր վարակվելու համար ամենառիսկայինը ոչ թե ռեստորաններն են, այլ տրանսպորտն ու խանութները։ Ինչո՞ւ այստեղ խիստ մոտեցում չկա, մարդիկ ամեն օր տրանսպորտից են օգտվում, խանութներից առևտուր են անում, իսկ սրճարաններ ոչ միշտ են գնում»,- նկատեց գործատուների միության նախագահը։
Նրա խոսքով՝ սահմանին ևս հսկողությունը պետք է ուժեղացնել՝ վիրուսի տարածումը կանխարգելելու համար։ Մինչդեռ, ըստ նրա, շատերը գալիս են Հայաստան ու նոր միայն թեստ են հանձնում, որի պատասխանը մի քանի ժամ հետո են իմանում, իսկ մինչև այդ բազմաթիվ մարդկանց հետ են շփվում։
Գագիկ Մակարյանը կարծում է, որ այս որոշման ուժի մեջ մտնելուց հետո սրճարանները, մշակութային կենտրոնները զգալի կորուստներ կունենան։
Նա նաև չի բացառում, որ հանրային վայրեր չթողնելու համար վեճեր առաջանան։ Այսինքն, ըստ նրա, այստեղ կրկին թիրախում են լինելու ռեստորանի սեփականատերերը։
«Հասկանալի է, որ ամբողջ աշխարհում այս կարգը գործում է, բայց պետք է ուսումնասիրել, խնդիրները վեր հանել, հետո նոր միայն այն կիրառել մեր երկրում։ Պետությունը հայտարարում է, որ հանրային առողջությունն է կարևոր, սակայն պետք է քայլերի հերթականությունը ճիշտ լինի»,- նշեց Գագիկ Մակարյանը։

Приказом министра здравоохранения, в Армении вход гражданам в объекты общественного питания, гостиничные комплексы, спортивные залы, библиотеки, музеи, театры, кинотеатры и другие культурные учреждения разрешен только в случае предъявления либо справки об отрицательном результате ПЦР-теста, либо сертификата о вакцинации.
Большинство сотрудников предприятий общественного питания убеждены, что это ограничение негативно скажется на ресторанном бизнесе, так как из-за пандемии и войны закрылись рестораны и кафе, люди потеряли работу, а сейчас пытаются постепенно встать на ноги, но после этого решения правительства они снова столкнутся с проблемами.
Владельцы ресторанов также не знают, как они обеспечат выполнение этого требования.
Владелец ресторана «JanPho» Хорен Арутюнян считает принятое решение плохим, так как после пандемии и войны они едва начали вставать на ноги.
«Фактически, этим решением все бремя вновь перекладывается на частный сектор. Я не знаю, как они думают, наверное, государство не в состоянии само внедрить этот порядок и снова надеется на частный сектор», – сказал в беседе с корреспондентом Panorama.am Хорен Арутюнян.
Он также не представляет, как они будут осуществлять контроль.
«Представьте, что кто-то приходит к вам домой в гости, а вы говорите – если он не сдал тест или не привит, пусть уходит. В действительности, наш скудный доход обеспечивают наши постоянные клиенты, но если они не вакцинированы, мы потеряем этих клиентов», – подчеркнул Хорен Арутюнян.
Ресторан «JanPho» открылся в марте 2021 года. По словам владельца, после пандемии, после войны они пытались начать новый бизнес, создать рабочие места, помочь экономике также своей работой, но, фактически, государство снова создает проблемы для ресторанного бизнеса.
Тем не менее, Хорен Арутюнян надеется, что они попытаются пойти на компромисс с правительством.
Директор ереванского Национального академического театра имени Габриеля Сундукяна Вардан Мкртчян сообщил в беседе с корреспондентом Panorama.am, что в данный момент не хочет затрагивать эту тему, так как по этому вопросу советом директоров театрально-концертных организаций они уже обратились в министерство здравоохранения РА.
«Думаю, в ближайшее время у нас состоится встреча, в ходе которой мы поднимем все волнующие нас вопросы, после чего посмотрим, как развиваются события, и только после этого поговорим», – сказал Вардан Мкртчян, добавив при этом, что они связывают большие ожидания с этой встречей.
В беседе с корреспондентом Panorama.am председатель Союза работодателей РА Гагик Макарян отметил, что не представляет, как будет осуществляться этот контроль после вступления решения в силу. По его словам, в этом вопросе также государство рассчитывает на частный сектор, что является для последнего дополнительным бременем.
По его словам, никто не против того, чтобы принимались меры для борьбы с коронавирусом, но каждый шаг должен быть просчитан, чтобы и без того пострадавший бизнес не пострадал еще больше.
Гагик Макарян также считает, что, в первую очередь, строгий контроль должен быть в общественном транспорте и супермаркетах, где почти нет людей в масках.
«Наибольший риск для заражения коронавирусом сегодня представляют не рестораны, а транспорт и магазины. Почему здесь нет строгого подхода? Люди каждый день пользуются транспортом, закупаются в магазинах, в кафе же ходят не всегда», – указал председатель Союза работодателей.
По его словам, необходимо усилить также пограничный контроль, чтобы предотвратить распространение вируса. Между тем, по его словам, многие люди приезжают в Армению и только здесь сдают тест на коронавирус, ответ на который получают только через несколько часов, а до этого они контактируют со множеством людей.
Гагик Макарян считает, что после вступления в силу этого решения кафе и центры культуры понесут значительные убытки.
Он также не исключает возможности возникновения споров из-за запрета посещать общественные места. То есть, по его словам, здесь снова мишенью будут владельцы ресторанов.
«Понятно, что этот порядок действует во всем мире, но его надо изучить, выявить проблемы и только потом применять в нашей стране. Государство заявляет, что важно общественное здоровье, но последовательность шагов должна быть правильной», – сказал Гагик Макарян.