Վարդան Ոսկանյան. Իրականում Թուրքիայում Ադրբեջանի դեսպանը կարող էր ավելի առաջ գնալ
«Թուրքիայում Ադրբեջան հորջորջվող արհեստածին կազմավորման դեսպանն անթաքույց հայտարարել է, որ «առանց Թուրքիայի Ադրբեջանը գոյություն չի ունենա»։
Իրականում նա կարող էր ավելի առաջ գնալ և խոստովանել, որ Ադրբեջան կոչվող կազմավորումը չէր կարող 1918թ․ հայտնվել աշխարհի քարտեզի վրա, եթե Նուրի փաշայի բաշիբոզուկների սվինների վրա օսմանցիների խամաճիկ ադրբեջանական կառավարությունը չհաստատվեր Բաքվում։
Այս համատեքստում հարց է ծագում, թե այդ ինչպե՞ս է, ըստ Բաքվի բռնապետի՝ 1918թ․ ադրբեջանական կառավարությունը Երևանն իբր «նվիրել» Հայաստանին, եթե առանց օսմանյան ուղիղ ներխուժման, ի զորու չէր նույնիսկ մտնել իր մայրաքաղաք Բաքու, որն, ի դեպ, հիմնականում վերահսկում էր հայկական զինուժը»։

Вардан Восканян: В действительности посол Азербайджана в Турции мог зайти еще дальше и…
«Посол искусственного формирования под названием Азербайджан в Турции открыто заявил, что "без Турции не будет и Азербайджана".
В действительности он мог зайти еще дальше и признать, что называемое Азербайджаном формирование в 1918 году не могло появиться на карте мира, если бы на штыках башибузуков Нури паши в Баку не утвердилось являющееся марионеткой османцев азербайджанское правительство.
В этом контексте возникает вопрос: как же так вышло, что, по мнению диктатора Баку, в 1918 году азербайджанское правительство якобы "подарило" Ереван Армении, если без прямого османского вторжения оно не было в состоянии даже войти в свою столицу Баку, который, кстати, в основном контролировали армянские вооруженные силы».