Ալեքսանյան. Մեկ անգամ ևս փաստվեց, որ Արմեն Չարչյանին կալանքի տակ պահելն եղել է ապօրինի
«Քիչ առաջ ստացանք Արմեն Չարչյանի գործով մինչգերատեսչական հանձնաժողովային փորձաքննության եզրակացության պատճենն, ըստ որի՝ Արմեն Չարչյանի մոտ փորձաքննության ընթացքում իրականացված հետազոտություններով պարզված ախտորոշումը համապատասխանում է ՀՀ կառավարության 2006 թվականի մայիսի 26-ի թիվ 825-Ն որոշման՝ «Որպես խափանման միջոց ընտրված կալանքը կամ պատիժը կրելուն խոչընդոտող ծանր հիվանդությունների շարքին ևայդպիսով խոչընդոտում է նրա որպես խափանման միջոց ընտրված կալանքի համար:
Հարգելի հայրենակիցներ, վերը նշվածով ևս մեկ անգամ փաստվեց, որ Արմեն Չարչյանին 2021 թվականի հունիսի 23-ից մինչև2021 թվականի դեկտեմբերի 10-ը կալանքի տակ պահելն եղել է ապօրինի»։

The expertise carried out by an interdepartmental commission has proved that famous Armenian doctor and opposition MP Armen Charchyan was arrested unlawfully, his lawyer Erik Aleksanyan claimed.
In a Facebook post on Thursday, the lawyer said they had received a copy of the conclusions of the expertise of the interdepartmental commission dealing with Charchyan’s case.
“Accordingly, the diagnosis identified as a result of the examinations corresponds to the serious illnesses specified in government Decision No. 825-N of May 26, 2006, which are incompatible with arrest as a measure of restraint or conviction,” he wrote.
“This goes to prove once again that the arrest of Armen Charchyan from June 23 to December 10, 2021 was illegal,” Aleksanyan said.