Մոսկվայում արագորեն տարածվում է կորոնավիրուսի «օմիկրոն» շտամը։ Այս կապակցությամբ մայրաքաղաքի գլխավոր քիթ-կոկորդ-ականջաբան Անդրեյ Կրյուկովը խորհուրդ է տալիս մեգապոլիսի բնակիչներին ուշադիր հետևել իրենց ինքնազգացողությանը և սկսել բուժումը հիվանդության առաջին իսկ նշաններից հետո, գրում է Росийская Газета-ն։
Փորձագետի խոսքով՝ COVID-19-ի նոր տարատեսակի ախտանիշները գրեթե նույնն են, ինչ սովորական մրսածության դեպքում՝ ցավ և կոկորդի ցավ, քթի արտադրություն։
«Կոկորդի բորբոքումը թեթևացնելու համար ավելի լավ է օգտագործել հակասեպտիկ լուծույթներ: Պետք է պարբերաբար, օրական չորսից հինգ անգամ,ողողում անել: Ցավը մեղմելու համար կարող եք օգտագործել ցավազրկող սփրեյներ։ Շատ կարևոր է, որ դրանք կարելի է օգտագործել օրական երկու-երեք անգամից ոչ ավելի»,- ասել է Կրյուկովը։
Քթի արտադրությունը կարելի է կանխել աղի լուծույթով կամ կաթիլներով: Միաժամանակ բժիշկը հիշեցրել է, որ կաթիլները յոթ օրից ավելի չի կարելի օգտագործել։
«Մեղմ ախտանիշների դեպքում նշված բուժումը բավարար է, և հակաբիոտիկների ընդունումը բացառվում է: Այս դեղերը պետք է օգտագործվեն միայն բժշկի նշանակմամբ և բուժման նախատեսվող կուրսին խստորեն համապատասխան»,- ընդգծել է Մոսկվայի մասնագետը։
Նա նաև խոսել է տան և աշխատավայրի օդափոխության և խոնավացման կարևոր դերի մասին: Դա, ըստ նրա, կկանխի վարակի տարածումը, ինչպես նաև կհեշտացնի հիվանդության ընթացքը։

Врач рассказал, что делать при первых признаках «омикрона»
В Москве стремительно распространяется «омикрон»-штамм коронавируса. В связи с этим главный оториноларинголог столицы Андрей Крюков рекомендует жителям мегаполиса внимательно следить за своим самочувствием и при первых признаках заболевания начинать лечение, пишет «Российская газета».
По словам специалиста, симптомы новый разновидности COVID-19 практически такие же, как и у обычной простуды: боль и першение в горле, заложенность носа. Лечить их нужно привычными способами.
«Для снятия воспаления в горле лучше всего использовать антисептические растворы. Ими нужно регулярно, по четыре-пять раз в день, полоскать горло. Для уменьшения болевых симптомов можно применять таблетки или спреи с анестетиком. Очень важно, что употреблять их можно не чаще двух-трех раз в день», – сказал Крюков.
Справиться с заложенностью носа помогут спреи с солевым раствором или сосудосуживающие капли. При этом врач напомнил, что каплями не следует пользоваться больше семи дней.
«Важно помнить, что при легких и быстро проходящих симптомах достаточно симптоматического лечения, и о приеме каких-либо антибиотиков не может быть и речи. Эти препараты необходимо применять только по назначению врача и в строгом соответствии с намеченным курсом лечения», – подчеркнул главный ЛОР Москвы.
Он также отметил важную роль проветривания и увлажнения помещений дома и на работе. Это предупредит распространение инфекции, а также облегчит течение болезни.