Ռուսաստանը պաշտոնական արձագանք է ակնկալում Երևանից և Բաքվից. Զախարովան՝ Արցախ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի այց կատարելու առաջարկի մասին
14:57 20/01/2022
Ռուսաստանը՝ որպես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահող երկիր, աջակցում է այս ձևաչափի աշխատանքի շարունակականությանը, առաջին հերթին իր մանդատին համապատասխան և, իհարկե, հաշվի առնելով տարածաշրջանային իրողությունները, որոնք ի հայտ են եկել 2020 թվականից հետո։ Այս մասին հունվարի 20-ին կայացած ճեպազրույցում ասել է ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան:
Պաշտոնյան ներկայացրել է Մոսկվայի դիրքորոշումը Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի այն հայտարարության վերաբերյալ, ըստ որի՝ Բաքուն «թույլ չի տա ԵԱՀԿ Մինսկի խմբին գործ ունենալ արցախյան խնդրի հետ» և պատասխանել այն հարցին, թե միջնորդները ե՞րբ կկարողանան այց կատարել Արցախ:
«Մեր այս դիրքորոշումը լիովին կիսում են ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի մեր գործընկերները՝ Միացյալ Նահանգները և Ֆրանսիան։ Դա արտացոլվել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների արտգործնախարարների՝ 2021 թվականի դեկտեմբերի 7-ի համատեղ հայտարարության մեջ»,-նշել է նա։
Զախարովան հիշեցրել է, որ այս փաստաթուղթը կոչ է անում Բաքվին և Երևանին մոտ ապագայում տարածաշրջանում ընդունել համանախագահներին, ինչը թույլ կտա նրանց ուղղակիորեն գնահատել իրավիճակը տեղում, շոշափելի առաջընթացի հասնել հումանիտար այն նախաձեռնությունների իրականացման գործում, որոնք քննարկվել են Ադրբեջանի և Հայաստանի արտգործնախարարների հետ եռյակի հանդիպումներում։
«Վերոնշյալ շփումների արդյունքում, որոնք տեղի են ունեցել 2021 թվականի սեպտեմբերին և նոյեմբերին՝ համապատասխանաբար Նյու Յորքում և Փարիզում, համանախագահները 2021թ. դեկտեմբերի 2-ին Ստոկհոլմում ԵԱՀԿ Նախարարների խորհրդի նիստի շրջանակներում երկու նախարարներին են հանձնել հավասարակշռված, բավականին իրատեսական առաջարկներ՝ հետագա փոխգործակցության համար։
Այն ուղղված էր հումանիտար հրատապ խնդիրների լուծմանը, առաջին հերթին, սոցիալ-տնտեսական ոլորտում։ Մենք ակնկալում ենք կողմերի պաշտոնական արձագանքը, այդ թվում՝ եռանախագահության տարածաշրջանային այցերը վերսկսելու հարցով»,-ասել է նա։

Захарова о визите МГ ОБСЕ в Арцах: Россия ожидает от Баку и Еревана официальной реакции
Россия, как сопредседатель Минской группы ОБСЕ, поддерживает продолжение работы данного формата – в соответствии, в первую очередь, с его мандатом, ну и, конечно, с учетом региональных реалий, которые возникли после 2020 года.  Об этом заявила на брифинге 20 января официальный представитель МИД РФ Мария Захарова, отвечая на вопрос о позиции Москвы в связи заявлением президента Азербайджана Ильхама Алиева о том, что Баку «не позволит МГ ОБСЕ заниматься» карабахским урегулированием, и о том, когда можно ожидать визит посредников в Арцах.
«Подобная наша позиция полностью разделяется нашими партнерами по МГ ОБСЕ – США и Франция. Это нашло отражение в совместном заявлении глав МИД государств-сопредседателей МГ ОБСЕ от 7 декабря 2021 года», – отметила она.
Захарова напомнила, что в этом документе был зафиксирован призыв к Баку и Еревану принять сопредседателей в регионе в ближайшее время, что позволит им оценить ситуацию непосредственно «на земле», достичь ощутимого прогресса в реализации гуманитарных инициатив, которые обсуждались на состоявшихся встречах тройки с министрами иностранных дел Азербайджана и Армении.
«По итогам упомянутых контактов, которые состоялись в сентябре и ноябре 2021 года в Нью-Йорке и Париже соответственно, сопредседатели передали обоим министрам на полях заседания СМИД ОБСЕ в Стокгольме 2 декабря 2021 года сбалансированные, вполне реалистичные предложения по повестке дня дальнейшего взаимодействия.
Это было нацелено на решение насущных гуманитарных проблем и вопросов, в первую очередь, в социально-экономической сфере. Мы ожидаем от сторон официальной реакции, в том числе и по вопросу возобновления региональных визитов тройки», – указала она.