Մենք հո թուրքի ուզածով չե՞նք շարժվելու. Սողոմոն Թեհլերյանի արձանի հեղինակ
Արդեն մի քանի օր է մամուլում, սոցիալական ցանցերում տեղեկատվություն է շրջանառվում  Մարալիկ քաղաքում Սողոմոն Թեհլերյանի արձանի ապամոտնաժման մասին: Պաշտոնական որևէ  տեղեկատվություն՝ հերքում կամ հաստատում այդ մասին չկա, սակայն քաղաքացիների շրջանում մտավախություն կա, որ եթե նման խոսակցություններ կան, ուրեմն ինչ-որ տեղ նման հարց քննարկվել է:
Panorama.am-ի հետ զրույցում Անի խոշորացված համայնքի, որի մեջ մտնում է նաև Մարալիկ քաղաքը, ղեկավար Արտակ Գևորգյանն ասաց, որ  իրենք նման դիմում չեն ստացել, իսկ «կողքի խոսակցություններին ուշադրություն չի դարձնում»:
Հուշարձանի հեղինակը՝ քանդակագործ, ՀՀ վաստակավոր նկարիչ Սամվել Պետրոսյանը մեզ հետ զրույցում նույնպես ասաց, որ պաշտոնական որևէ տեղեկություն չունի, ապա նշեց, որ ինքն այդ հուշարձանը տվել է ժողովրդին, տերը ժողովուրդն է և ինչպե՞ս կարելի է թուրքի ցանկությամբ շարժվել:
«Մեր վրիժառուն է, մեծ կերպար է, եզակի հերոս է Սողոմոն Թեհլերյանը և ինչպես կարելի է  ապամոնտաժել:  Պատմական ճշմարտություն է: Մենք հո թուրքի ուզածով չե՞նք շարժվելու, թուրքի ուզածով Հայոց ցեղասպանությունը կարո՞ղ է անտեսվի, ղարաբաղյան հակամարտության հարցը: Ինչպե՞ս կարելի է»,- ասաց արվեստագետը:
Հայ ազգային-ազատագրական շարժման գործիչ է, հայ վրիժառու Սողոմոն Թեհլերյանը 1921 թվականին մասնակցել է Դաշնակցության Նեմեսիս գործողությանը՝ առաջադրանք ստանալով սպանել Եղեռնի գլխավոր կազմակերպչին՝ Թալեաթ փաշային։ 1921թ. մարտի 15-ը հայ ժողովրդի մեծագույն դահիճներից Թալեաթ փաշայի կյանքի վերջին օրն էր: Գրող Շահան Նաթալին Սողոմոն Թեհլերյանին բացատրել է, թե ինչ պետք է անի 25-ամյա հայ վրիժառուն Բեռլինում Թալեաթին սպանելուց հետո. «Թիվ մեկ ազգասպանի գանգը կպայթեցնես և չփորձես փախչել. կկանգնես տեղում` ոտքդ սատակի վրա ու կհանձնվես ոստիկաններին, որոնք կգան ու կձերբակալեն»:
Մարտի 15-ին Բեռլինի Շառլոտենբուրգ թաղամասի Հարդենբերգ փողոցում Թեհլերյանը գնդակահարել է Թալեաթին և ձերբակալվել։ Դատարանում նրան պաշտպանել է Յոհաննես Լեփսիուսը:
1921 թվականի հունիսի 2-ին գերմանական դատարանը արդարացրել է նրան:
Շիրակի մարզի Մարալիկ քաղաքի հրապարակում կանգնեցված Սողոմոն Թեհլերյանի արձանը հենց այդ տեսարանն է ներկայացված՝ Թեհլերյանը կանգնած է գրանիտե պատվանդանին՝ ատրճանակը ձեռքին, ոտքի տակ Թալեաթի գլուխը։
Հուշարձանը տեղադրվել է Հայոց ցեղասպանության 100-ամյա տարելիցի միջոցառումների շրջանակում  2015 թվականի ապրիլի 22-ին։ Կառուցվել է բարերար Յուրա Հովհաննիսյանի աջակցությամբ։ Բրոնզաձույլ հուշարձանն ունի 4 մետր բարձրություն։
Սողոմոն Թեհլերյանին նվիրված հուշարձաններ կան նաև Ֆրեզնոյում, Թալինի շրջանի Մաստարա գյուղում և Երևանում:

Автор памятника Согомону Тейлеряну: «Мы же не будем руководствоваться желанием турка?»
Уже несколько дней в прессе, социальных сетях муссируются сведения о демонтаже памятника армянскому деятелю национально-освободительного движения Согомону Тейлеряну в городе Маралик Ширакской области Армении. Официальной информации – опровержения или подтверждения – по этому поводу нет, однако у граждан есть опасения – раз уж ходят такие слухи, значит где-то такой вопрос обсуждался.
В беседе с корреспондентом Panorama.am глава укрупненной общины Ани, в которую входит и город Маралик, Артак Геворкян указал, что они подобного обращения не получали, а «на слухи внимания не обращают».
Памятник Согомону Тейлеряну был установлен в городе Маралик 22 апреля 2015 года в рамках мероприятий, посвященных 100-й годовщине Геноцида армян. Автор памятника – скульптор, заслуженный художник Армении Самвел Петросян.
В беседе с корреспондентом Panorama.am Самвел Петросян также отметил, что какой-либо официальной информацией он не владеет, указав при этом, что он этот памятник подарил народу, его хозяином является народ, посему, как можно руководствоваться желанием турка.
Согласно сообщению СМИ, бывший вице-спикер парламента Турции, в настоящее время глава «Союза Телеата-паши» Гасан Коркмазджан в качестве одного из предусловий нормализации отношений с Арменией назвал демонтаж памятника в Ширакской области, унижающего турецкий народ (памятник Согомону Тейлеряну).
«Согомон Тейлерян – наш мститель, выдающаяся фигура, уникальный герой, как можно демонстрировать его памятник? Мы имеем дело с исторической правдой. Мы же не будем руководствоваться в своих действиях желанием турка? Может игнорироваться Геноцид армян по желанию турок, вопрос карабахского конфликта? Как так можно?» – заявил Самвел Петросян.
15 марта 1921 года деятель армянского национально-освободительного движения, армянский мститель, потерявший в 1915 году семью в результате Геноцида армян в Османской империи 1915 года Согомон Тейлерян в Берлине застрелил Мехмета Талаат–пашу – министра внутренних дел Османской империи и одного из вдохновителей и главных организаторов Геноцида армян.
После убийства, произошедшего в Берлине, Тейлеряна задержали, судили в немецком суде, 2 июня того же года суд оправдал его и отпустил.
После суда Тейлерян около тридцати лет прожил в Сербии, несколько лет в Валево, затем в Белграде. Женился на армянке Анаит Татикян, стал отцом сына и дочери. В 50-х годах семья Тейлерянов эмигрировала в Америку. Умер Согомон Тейлерян в Сан-Франциско, похоронен во Фресно.
Посвященные Согомону Тейлеряну памятники есть также во Фресно, селе Мастара Талинского района и в Ереване.