«Հրապարակ». Փաշինյանն իր քաղաքական թիմին հրահանգել է ռեսթարթ անել տարածքային կառույցները և պատրաստվել սահմանադրական հանրաքվեի
09:41 20/01/2022
«Հրապարակ» թերթը գրում է. «Դեկտեմբերի 18-ին, Նիկոլ Փաշինյանի որոշմամբ, մեկնարկեց սահմանադրական բարեփոխումների խորհրդի ձևավորման գործընթացը: Նախորդ խորհուրդը չեղարկվեց, նոր խորհրդի նախագահն արդարադատության նախարար Կարեն Անդրեասյանն է, անդամներն են ՄԻԵԴ-ում ՀՀ ներկայացուցիչը, ԱԺ պետաիրավական հարցերի հանձնաժողովի նախագահը, ՄԻՊ-ը, ԱԺ խմբակցություններից մեկական անդամ, ներկայացուցիչ ԲԴԽ-ից, առնվազն 2 անգամ ընտրություններին մասնակցած արտախորհրդարանական ուժերի ներկայացուցիչները։ Ընտրվել են Էդմոն Մարուքյանը և Արամ Զավենիչի «Հանրապետությունից» մեկը։ Եվս երեքը քաղհասարակությունից են՝ Արթուր Սաքունցը, Դանիել Իոաննիսյանը, Տիգրան Եգորյանը։
Առաջիկա օրերին խորհրդի կազմը կհաստատվի վարչապետի կողմից, ապա խորհուրդը կձևավորի 5 գիտնական մասնագետներից կազմված հանձնաժողով, որը կմշակի սահմանադրական բարեփոխումների նախագիծը։ Շուրջ մեկ տարի առաջ՝ այսպես կոչված, «ռազմական հեղաշրջման փորձի» օրերին, սահմանադրական բարեփոխումների անհրաժեշտության մասին խոսելիս Փաշինյանը չէր բացառել կիսանախագահական համակարգին անցնելու հնարավորությունը, սակայն տարեվերջին հակառակ կարծիքը հայտնեց, թե կողմ է խորհրդարանական կառավարմանը։
Թե այս իրարամերժ հայտարարությունների մեջ ինչպես են կողմնորոշվելու խորհուրդն ու հանձնաժողովը, չգիտենք, սակայն տարեսկզբին  Փաշինյանն իր քաղաքական թիմին հրահանգել է ռեսթարթի ենթարկել տարածքային կառույցները և պատրաստվել սահմանադրական հանրաքվեի, որպեսզի փոխեն կառավարման մոդելը՝ անցնեն կիսանախագահական համակարգին, որտեղ ուժայինները դարձյալ կանցնեն նախագահի վերահսկողության տակ։ Ակնհայտ է, որ Փաշինյանը ծրագրում է զբաղեցնել ՀՀ նախագահի պաշտոնը»։

«Грапарак»: Пашинян поручил своей команде начать рестарт территориальных структур и готовиться к конституционному референдуму
12:31 20/01/2022
Газета «Грапарак» пишет, что 18 декабря, по решению Никола Пашиняна, стартовал процесс формирования Совета по конституционным реформам. Предыдущий совет был упразднен, новый совет возглавляет министр юстиции Карен Андреасян. Членами совета являются представитель Армении в ЕСПЧ, председатель парламентской комиссии по государственно-правовым вопросам, омбудсмен, по одному члену от фракций парламента, представитель ВСС, представители внепарламентских сил. Избраны Эдмон Марукян и один из представителей партии «Республика» Арама Саркисяна. Еще трое – от гражданского общества: Артур Сакунц, Даниел Иоаннисян, Тигран Егорян.
«В ближайшие дни состав совета будет утвержден премьер-министром, затем совет сформирует комиссию в составе 5 специалистов-ученых, которая разработает проект конституционных реформ.
Около года назад, в дни так называемой «попытки военного переворота», Никол Пашинян, говоря о необходимости конституционной реформы, не исключил возможность перехода к полупрезидентской системе, но в конце года он высказал противоположное мнение, заявив, что является сторонником парламентского правления.
Пока неясно, как сориентируются совет и комиссия в этих противоречивых заявлениях, однако в начале года Пашинян поручил своей политической команде начать рестарт территориальных структур и готовиться к конституционному референдуму, чтобы сменить модель правления и перейти к полупрезидентской системе, при которой силовики снова перейдут под контроль президента. Очевидно, что Пашинян планирует занять пост президента», - пишет газета.