Լուվրը սպառնում է դատի տալ Մարին Լը Պենին՝ նախընտրական տեսահոլովակում թանգարանի պատկերն օգտագործելու համար
Լուվրը սպառնում է դատի տալ «Ազգային ճակատ» կուսակցության առաջնորդ Մարին Լը Պենին, քանի որ նրա՝ նախընտրական քարոզարշավի տեսահոլովակը նկարահանվել է թանգարանի ֆոնին։ Այս մասին գրում է artguide.com կայքը:
Լուվրը մտավախություն ունի, որ կարող է ներքաշվել ընտրական դառը բանավեճի մեջ, և իր հեղինակությունը կտուժի: Հինգ տարի առաջ Էմանուել Մակրոնը, Լուվրում տոնելով նախագահական ընտրություններում իր հաղթանակը, խոստացել էր կատարել իր նախընտրական խոստումները։
Իր տեսահոլովակը նկարահանելու համար Լը Պենն ընտրել է նույն վայրը և հիշեցրել, որ Մակրոնը չի կատարել իր խոստումները։
Լուվրի հայտարարության համաձայն, ոչ ոք չի կարող օգտագործել թանգարանի պատկերները առանց նախնական թույլտվության. «Մենք պատկանում ենք ողջ ֆրանսիացի ժողովրդին։ Մենք չենք կարող կապված լինել որևէ քաղաքական կուսակցության հետ»։

The Louvre is threatening to sue Marine Le Pen, leader of the far-right National Rally, after she broadcast a presidential election campaign video with the museum as a backdrop, The Times reports.
Posting the video on social media accounts, Le Pen wrote: ‘Collapse of the country, downgrading of the French: it was at the Louvre that Emmanuel Macron’s five-year term began.’
The source reminds, Emmanuel Macron had used the backdrop of the Paris institution’s glass pyramid for his victory speech in 2017; now Le Pen, ahead of the April election, returned to the venue to highlight what she claimed was Macron’s failure to deliver on promises made that day.
The Louvre has hit out at the video however saying the online film was made ‘without any authorisation from the museum, in violation of the rules of law applicable to public property and intellectual property.’ Le Pen’s National Rally (FN) party say that because the video is not of a commercial nature, no permission was required. A spokesperson told The Times that the museum was scared of antagonising the Macron camp.