ԶՊՄԿ-ի բաժնետոմսերի 15 տոկոսի նվիրատվության պայմանագրի պատճենի չտրամադրումն անհիմն ու ոչ իրավաչափ է. Գյուրջյան
10:07 20/01/2022
Կառավարությունը «Սիվիլնեթ»-ին չի տրամադրել ՀՀ կառավարությանը Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատի բաժնետոմսերի 15 տոկոսի նվիրատվության պայմանագրի պատճենը, ինչն անհիմն ու ոչ իրավաչափ է։ «Փաստինֆո»-ին այս մասին ասել է փաստաբան Էլինա Գյուրջյանը։
Ավելի վաղ աղբյուրը հայտնել էր, որ «Սիվիլնեթ»-ը հոկտեմբեր և նոյեմբեր ամիսներին դիմել էր կառավարությանը՝ խնդրելով տրամադրել համապատասխան նվիրատվության պայմանագիրը, սակայն կառավարությունից մերժել էին լրատվամիջոցին։ Այնուհետև «Սիվիլնեթ»-ի ու «Թրանսփարենսի ինթերնեշնլ»-ի ներկայացուցիչները վարչական դատարան հայց են ներկայացրել՝ պահանջելով, որ դատարանը կառավարության աշխատակազմին պարտավորեցնի տրամադրել բաժնետոմսերի նվիրատվության պայմանագրի պատճենը։
Էլինա Գյուրջյանը նշում է, որ վարչապետի աշխատակազմը մերժել է տրամադրել պայմանագրի պատճենը՝ պատճառաբանելով, որ այդ տեղեկատվությունն առևտրային գաղտնիք է, մինչդեռ փաստաբանի խոսքով պայմանագրի բովանդակությունը կազմող էական պայմաններն արդեն հրապարակվել են կառավարության համապատասխան որոշման տեքստում։
Փաստաբանի արձանագրմամբ՝ կոնկրետ տեղեկատվությունը որպես առևտրային գաղտնիք որակելու համար անհրաժեշտ է օրենքով սահմանված երեք պայմանի միաժամանակյա առկայություն, սակայն այս պայմանագրի բովանդակությունն առևտրային արժեք ձեռք չի բերում առաջինն այն պատճառով, որ դրա բովանդակության հիմնական պայմաններն արդեն հանրայնացվել են ՀՀ կառավարության որոշման մեջ։
«Այսինքն՝ պատասխանող կողմը պետք է հիմնավորի, թե այլ ինչ տեղեկատվություն կարող է տեղ գտած լինել պայմանագրում, որը չի հանրայնացվել։ Հաշվի առնելով այս հարցի կարևորությունը՝ գտել ենք, որ պայմանագրի ամբողջական բովանդակությունը ենթակա է հրապարակման»,-նշել է փաստաբանը։
Հիշեցնենք, որ սեպտեմբերի 30-ին հայտնի դարձավ, որ «Արդյունաբերական ընկերություն» բաժնետիրական ընկերությունը ձեռք է բերել Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատի (ԶՊՄԿ) բաժնետոմսերի 60%-ը ու շտապել ԶՊՄԿ ընդհանուր կապիտալի 15%֊-ը նվիրել ՀՀ կառավարությանը։ Ընդ որում, գործարքը տեղի է ունեցել խիստ կասկածելի հանգամանքներում՝ բաժնետոմսերի վրա դրված արգելանքը վերացնելուց հետո հաշված ժամերի ընթացքում։
«Փաստինֆո»-ն արդեն տեղեկացրել է, որ ԶՊՄԿ բաժնետոմսերի 12.5 տոկոսի սեփականատեր Ռուսաստանի առողջապահության ու սոցիալական զարգացման հարցերի նախկին նախարար Միխայիլ Զուրաբովը դեռևս 2021թ. Օգոստոսին հայցադիմում էր ներկայացրել դատարան՝ ԶՊՄԿ բաժնետոմսերը ձեռքբերելու նախապատվությունն իրեն տալու մասին։
Օգոստոսի 2-ին ներկայացված հայցադիմումը դատարանը ոչ միայն վարույթ էր ընդունել, այլ նաև կիրառել հայցի ապահովման միջոց՝ արգելանքի տակ դնելով Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատի ընդհանուր բաժնետոմսերի 75%-ի վրա։ Սակայն Սյունիքի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանը սեպտեմբերի 30-ին որոշում էր կայացրել՝ հայցի ապահովման միջոցը վերացնելու մասին, ինչից ժամեր անց բաժնետոմսերը գնել է ռուս միլիարդատեր Ռոման Տրոցենկոյին պատկանող «Գեոպրոմայնինգ» ՍՊԸ դուստր ընկերությունը՝ «Արդյունաբերական ընկերություն» ԲԸ-ն։ Գործարքից անմիջապես հետո գնված բաժնետոմսերի 15 %-ը Տրոցենկոն նվիրաբերել է ՀՀ կառավարությանը։
ԶՊՄԿ բաժնետոմսերի 12.5 տոկոսի սեփականատեր Զուրաբովի ներկայացուցիչները բողոք են ներկայացրել Վերաքննիչ քաղաքացիական դատարան՝ պահանջելով վերացնել հայցի ապահովման միջոցը վերացնելու մասին դատարանի որոշումը, ինչը բավարարվել է։ Վերաքննիչ դատարանը հանգել է հետևության, որ առաջին ատյանի դատարանը թույլ է տվել դատական սխալ։
Ներպետական դատական ատյանների կողմից արդեն իսկ արձանագրվում է ներդրողի, տվյալ դեպքում ԶՊՄԿ բաժնետոմսերի 12.5 տոկոսի բաժնետիրոջ իրավունքների խախտում։ Վերջինս կարող է դիմել նաև միջազգային ներդրումային արբիտրաժ, որտեղ իրավունքի խախտումը փաստվելու դեպքում արդեն պետք է մեծ չափերի հասնող փոխհատուցում վճարի պետությունը։
Գործարքի հետ կապված մի շարք հարցեր կառավարությունը գաղտնի է պահում, անգամ գործարքի գինը։ «Փաստինֆո»-ն արդեն տեղեկացրել է, որ իր տեղեկություններով, բաժնետոմսերի վաճառքի գինը սահմանվել է բավական ցածր, այդուհանդերձ, անգամ այդ գումարը Տրոցենկոն ամբողջությամբ վճարել ու պայմանագրում նախատեսվել է հետաձգվող վճարման պայման։ «Փաստինֆո»-ի գրավոր հարցմանն ի պատասխան ևս ՀՀ կառավարության աշխատակազմը խուսափել էր պատասխաններ տրամադրելուց։

Government's refusal to provide data on suspicious ZCMC deal is baseless and illegal, lawyer says
The Armenian Government has refused to provide the copy of donation agreement for transferring 15% of the shares of the Zangezur Copper Molybdenum Combine (ZCMC) to the trust management of the government-affiliated fund requested by Civilnet news outlet. Lawyer Elina Gyurjyan commented to Pastinfo the government decision, naming it baseless and illegal.
The Armenian government keeps secret the details of the suspicious deal on the sale of the ZCMC shares, refusing to publish the contract and the price of the deal.
CivilNet applied to the Armenian government in October-November of the previous year, asking it to provide a copy of the relevant donation agreement.The government rejected the request. Later, the representatives of CivilNet and Transparency International filed a lawsuit in the Administrative Court, asking the court to oblige the government to provide the copy.
Elina Gyurjyan notes that the Office of the Prime Minister rejected the request, reasoning that it contained “confidential information” and was thus a trade secret. However, some of the key provisions of the agreement have already been published in the respective decision of the government.
In the lawyer's words, labeling any information as “trade secret” requires simultaneous existence of three conditions set by the law, yet the content of the agreement lacks those conditions since most of its parts are available to the public.
"The respondent should justify what type of information the agreement contains which is not subject to disclosure. Considering the importance of this matter, we think that the the content of the agreement should be disclosed in its entirety," the lawyer said.
To remind, Russia’s former Minister of Health and Social Development Mikhail Zurabov, who owns 12.5% of the Combine's shares, filed a lawsuit to a court in Syunik in August this year, asking for a preference to acquire the ZCMC shares. The court not only agreed to hear the lawsuit but also applied a measure, seizing 75% of the shares of the Zangezur Copper Molybdenum Combine.
Later on September 30, the Syunik Court of General Jurisdiction ruled to lift the seizure of shares, and a subsidiary belonging to Russian billionaire Roman Trotsenko, owner of the GeoProMining group, acquired them immediately after it. After the deal, Trotsenko granted 15 percent of the shares of the Molybdenum Combine to the Government of Armenia.
The representatives of Mikhail Zurabov appealed the ruling at the Civil Court of Appeals, demanding the annulment of the court ruling on lifting the measure.
The representatives of the plaintiff declared that since the beginning of the court hearing on the measure, the plaintiff was deprived of independent and impartial judicial proceedings, pointing also to the haste on the part of the Court in taking the case into proceeding and the ruling.