Օրերս պաշտոնապես հայտնեցին, թե՝ 44-օրյա պատերազմի հետևանքով Արցախում և Հայաստանում զոհված զինծառայողների և քաղաքացիական անձանց ընդհանուր թիվը 3809 է։
Ու վերջ։
Ոչ անուն-ազգանուններ, ոչ զոհվելու վայրն ու հանգամանքները։ ՀՀ կառավարությանը դրանք հետաքրքիր չեն, կամ՝ ուզում է, որ մեզ էլ չհետաքրքրի։ ՀՀ կառավարության համար, որը չի նշում զոհվածների անունները, նրանք... անցած էտապ են։
ՀՀ կառավարության համար 3809-ը կատարել են իրենց պարտքը՝ զոհվել են։ Նրանք այլևս ոչ միայն չեն ապրի, այլև, ինչը նիկոլական կառավարության համար առավել կարևոր է՝ չեն կարող պահանջատեր լինել Արցախին ու Հայաստանին։
Ու մինչ հարազատները սգում են իրենց որդիների, եղբայրների, ծնողների կորուստը, ՀՀ կառավարությունն արագ անցել է հաջորդ փուլին՝ Ստոկհոլմում «հաջող հանդիպումներ» է ունենում Ցեղասպան թուրքիայի հետ, այնքան «հաջող», որ թուրքիայի արտգործնախարար Մևլութ Չավուշօղլուն հայտնել է՝ հատուկ ներկայացուցիչներն առաջին հանդիպմանը «քննարկել են գործընթացը մեկնարկի նպատակները և ակնկալիքները»:
Ինչ ակնկալիք կարող է ունենալ թուրքիան Հայաստանի նկատմամբ։ Այլ, քան ունեցե՞լ է։ Այլ, քան որ՝ Արցախի Հանրապետություն չկա, դա ադրբեջանի մա՞ս է։
Հաղթող Հայաստանին Արցախ ու Ցեղասպանության փաստ չզիջող ու չճանաչող թուրքիան հանկարծ կարող է այլ մոտեցում ունենալ պարտված Հայաստանի նկատմա՞մբ։
Մենք հետ ենք նիկոլական կառավարություն+թուրքիայի ծրագրերից։ Մենք հույսներս դրել ենք ընդդիմության վրա, որ «ի պաշտոնե» պիտի իր նախընտրական խոստումները ի կատար ածեր, բայց հիմա անցել է՝ մարմանդ ջուրն էլ քար կծակի անդարդ կեցվածքին։
«Քիչ մնաց սրանց» ասելով էլի քնեցինք, էլի քնեցրեցին, այնինչ այլֆա-չավուշօղլու-օմեգան ճեմում է սենյակից-սենյակ՝ «բարև-բարև, ուրախ եմ-ուրախ եմ»... պաչիկներ ուղարկելով իրար, հաջորդ սև օրն է բերում գլխներիս։

На днях официально сообщили, что вследствие 44-дневной войны в Арцахе и Армении общее число погибших военнослужащих и гражданских лиц составляет 3809.
И все.
Ни имен и фамилий, ни мест и обстоятельств гибели. Они не интересны правительству Республики Армения, которое не указывает имен погибших, они  – прошедший этап.
Для правительства РА 3809 выполнили свой долг – погибли. Они теперь не только не будут жить, но и, что более важно для николовского правительства, не смогут предъявлять свои требования на Арцах и Армению.
И пока родные скорбят о потере своих сыновей, братьев и родителей, правительство РА оперативно приступило к следующему этапу – в Стокгольме проводит «успешные встречи» с совершившей Геноцид турцией, настолько «успешные», что министр иностранных дел турции Мевлют Чавушоглу  сообщил – на первой встрече спецпредставителей Армении и Турции «обсуждены цели и задачи запуска процесса».
Какие ожидания могут быть у турции от Армении? Другие, нежели существовавшие до сих пор? Другие, поскольку, по мнению Анкары, Республики Арцах – нет, это часть азербайджана?
У не уступающий победившей Армении и не признающей факта Геноцида и Арцах турции вдруг может быть другой подход по отношению к потерпевшей поражение Армении?
Мы отстали от планов николовского правительства + турции. Мы возлагаем надежды на оппозицию, которая «в силу должности» должна была выполнить свои предвыборные обещания, но сейчас стала придерживаться беззаботного подхода – медленная вода камень точит.
Говоря «недолго осталось» мы вновь проспали, нас вновь усыпляли, в то время как альфа-чавушоглу-омега порхает из комнаты в комнату – «здравствуйте-здравствуйте, рад-рад»… посылая друг другу поцелуйчики, навлечет на нашу голову очередной черный день.