Տիգրան Աբրահամյան. Թուրքիայի ախորժակը շատ վաղուց Հարավային Կովկասով չի սահմանափակվում
«Ռուսաստան-Արևմուտք նոր դիմակայության պայմաններում հայտարարվեց Չինաստանի, Ռուսաստանի և Իրանի համատեղ զորավարժությունների մասին։
Ավելի վաղը Ռուսաստանն ու Չինաստանը ռազմական ոլորտում համագործակցության խորացման ուղղված նոր ճանապարհային քարտեզ էին նախապատրաստել, որն ուրվագծում էր երկու երկրների միջև ռազմական բնագավառում նոր առաջընթացի, իրականացվելիք քայլերի մանրամասները։ Զարգացման պլանը նախատեսված է մինչև 2025 թվականի համար։
Իրանի նախագահի ՌԴ կատարած այցի շրջանակներում էլ հայտարարվեց Իրանին տրամադրվելիք 5 մլրդ վարկի մասին։
Պաշտոնապես նշվում է, որ այդ գումարի մի մեծ հատված հատկացվելու է ռուսական ՍՈՒ-35-ի  մատակարարումներին։
Ենթադրելի է, որ վարկի մյուս մասը ևս Իրանը կծախսվի ռազմական նոր ձեռքբերումների համար։
Իրանն ու Ռուսաստանը անմիջական, իսկ Չինաստանն անուղղակի ձևով մեծ ազդեցություն ունեն Հարավային կովկասում ընթացող գործընթացների վրա և առաջին հերթին զսպող դեր Թուրքիայի աճող հավակնությունների նկատմամբ։
Ընդ որում՝ Թուրքիայի ախորժակը շատ վաղուց Հարավային Կովկասով չի սահմանափակվում և Իրանը, Ռուսաստանն ու Չինաստանը ամենատարբեր տարածաշրջաններում Թուրքիայի ագրեսիվ քաղաքականությունը ճնշելու ընդհանուր շահեր ունեն։
Հասկանալի է, որ եռյակի խորացող և առարկայական դրսևորվող համագործակցությունն անմիջականորեն կապված է Արևմուտքի ակտիվացող քաղաքականության հետ և ազդեցության ագրեսիվ պայքարը տարբեր տարածաշրջաններում շարունակվում է։
Սա ենթադրում է նոր դաշինքներ, հարաբերությունների վերանայումներ, քաղաքական խմբագրումներ և, իհարկե, նոր լարվածություն ողջ աշխարհում։
Իմաստ չկա ասելու, թե հատկապես Թուրքիա-Ադրբեջան նոր արկածախնդրությանը կամ հնարավոր ագրեսիային դիմակայելու համար, ինչ գործակցության կարևոր ճակատ կա Հայաստանի համար՝ աշխատելու ՌԴ-Իրան-Չինաստան եռյակի հետ, որովհետև ՀՀ իշխանությունների հակաճգնաժամային բանաձևը Թուրքիայի և Ադրբեջանի հետ հարաբերությունների ջերմացումն է և ըստ այդմ՝ կոնֆլիկտների «հարթումը», որն այս ճանապարհով մեր երկրին միայն նոր ճգնաժամ և ողբերգություն է բերելու»։

China, Russia and Iran have launched joint military drills amid new confrontation between Russia and the West, Armenian MP Tigran Abrahamyan, who represents the opposition With Honor faction, said on Friday.
Earlier last year, Russia and China signed a road map for closer military cooperation, outlining the joint steps in the sphere up to 2025.
“During the recent visit of Iran's president to Russia, it was also announced that Tehran would receive a $5 billion credit. According to official reports, most of this sum will be used for the delivery of the Russian Su-35. It is assumed that Iran will spend the rest of the credit on new military purchases,” the MP wrote on Facebook.
In his words, Iran and Russia have an enormous direct, while China indirect, influence on the processes in the South Caucasus, primarily aimed at deterring Turkey's growing ambitions.
“At the same time, Turkey's appetite has not been limited to the South Caucasus for a very long time and Iran, Russia and China have common interests in this regions to suppress Turkey's aggressive policy,” Abrahamyan said.
“It is clear that the deepening and substantive cooperation between the trio is directly related to the intensification of Western policy, and the intense struggle for influence in different regions continues.
“This implies new alliances, revised relations, political adjustments and, of course, new tensions around the world.
“There is no point in saying on what front of cooperation Armenia can work with the Russia-Iran-China trio especially to counteract the new Turkish-Azerbaijani military adventure or possible aggression, because the anti-crisis formula of the Armenian authorities is to warm relations with Turkey and Azerbaijan in an effort to “settle” conflicts, which will only bring a new crisis and tragedy to our country,” the lawmaker noted.