«Իմ արյան մեջ հոսում է հայկական երաժշտությունը». այսօր Միշել Լեգրանի հիշատակի օրն է
Այսօր հայկական արմատներով ֆրանսիացի անվանի կոմպոզիտոր, դաշնակահար, դիրիժոր Միշել Լեգրանի հիշատակի օրն է։ Միշել Լեգրանը մահացել է 2019 թվականի հունվարի 26-ին Փարիզում՝ իր 87-ամյակից մեկ ամիս առաջ։
Այդ օրը ՀՀ-ում Ֆրանսիայի այն ժամանակվա դեսպան Ժոնաթան Լաքոթը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել էր. ««Այսօր Հայաստանի սրճարաններում և տներում Միշել Լեգրանի մեղեդիները կհիշեցնեն, որ այստեղ ոչ ոք չի անտեսում այս ունիվերսալ արտիստի հայկական ծագումը և յուրաքանչյուրը հպարտանում է նրա համաշխարհային համբավով»։
Ինքը՝ Լեգրանն ասել է. «Ամեն անգամ, երբ հնարավորություն եմ ունենում այցելելու Հայաստան, կարծես վերադառնում եմ իմ ազգային ակունքներին։ Հայկական երաժշտությունն ինձ հոգեպես հոգեհարազատ է, այն հոսում է իմ արյան մեջ»։
Լեգրանը ծնվել է 1932 թվականին, սերում էր երաժիշտների ընտանիքից, ուներ հայկական արմատներ։ Նա ընկերություն էր անում Էդիթ Պիաֆի և Մորիս Շեվալիեի հետ։ Ի դեպ Լեգրանի երկու որդիները նույնպես նվիրվել են երաժշտությանը։
1951 թվականին, ընդամենը 19 տարեկան հասակում, նա գրում է գործիքավորումներ իր հոր նվագախմբի համար։ Հենց հայրն էլ նրան ծանոթացնում է վարիիետի երգի աշխարհին։ Այսպիսով, Լեգրանը սկսում է երաժշտական ուղեկցորդի և գործիքավորողի կարիերա՝ աշխատելով Ժակլին Ֆրանսուայի, Անրի Սալվադորի, Կատրին Սովաժի և Զիզի Ժանմերի հետ։ Մորիս Շեվալիեն այնուհետև նրան առաջարկում է դիրիժորի աշխատանք։
Իր ստեղծագործական կարիերայի ընթացքում Լեգրանը գրել է ավելի քան երկու հարյուր երգ ֆիլմերի և հեռուստատեսային ֆիլմերի համար։ Նրան մեծ հռչակ է բերել «Շերբուրգյան անձրևանոցներ» (1964թ.) ֆիլմը: Այնուհետև հնչեցին «The Thomas Crown Affair», «Sweet November», «The Other Sid of Midnight», «Never Say Never» և այլ ֆիլմերի սաունդթրեքերը։
Ընդհանուր առմամբ, Լեգրանը երաժշտություն է ստեղծել ավելի քան 200 ֆիլմերի համար։ Նա համագործակցել է Էդիթ Պիաֆի, Շառլ Ազնավուրի, Ֆրենկ Սինատրայի և Լայզա Մինելլիի հետ։ Թողարկել է ավելի քան 100 ձայնասկավառակ: 13 անգամ ներկայացվել և 3 անգամ արժանացել է «Օսկար» կինոակադեմիայի մրցանակին: Հինգ անգամ ստացել է «Գրեմի» և «Էմմի», 12 անգամ` «Ոսկե գլոբուս» երաժշտական մրցանակներ: 2005թ. արժանացել է Ֆրանսիայի «Պատվո լեգեոն», 2009թ.՝ ՀՀ «Պատվո» շքանշանի:

«Армянская музыка течет в моей крови»: сегодня день памяти Мишеля Леграна
Сегодня день памяти французского композитора, пианиста, дирижера, певца армянского происхождения Мишеля Леграна. Мишель Легран умер 26 января 2019 года в Париже, не дожив 1 месяца до 87-летия.
В тот день тогдашний посол Французской Республики в Республике Армения Джонатан Лакот на своей странице в соцсети Facebook написал: «Сегодня звучащие в кафе и домах Армении мелодии Мишеля Леграна напомнят о том, что здесь никто не игнорирует армянское происхождение этого универсального артиста, и каждый гордится его всемирной известностью».
Сам Легран говорил: «Каждый раз, когда выпадает случай побывать в Армении, я будто возвращаюсь к своим национальным истокам. Армянская музыка близка мне по духу, она течет в моей крови».
За свою творческую карьеру Легран написал более двухсот песен к кино- и телефильмам. Первая слава пришла к музыканту в середине 1960-х после выхода музыкального фильма «Шербурские зонтики». Затем были саундтреки к фильмам «Афера Томаса Крауна», «Сладкий ноябрь», «Обратная сторона полуночи», «Никогда не говори "никогда"» и другим.
В общей сложности Легран написал музыку более чем к 200 фильмам. Он сотрудничал с Эдит Пиаф, Шарлем Азнавуром, Фрэнком Синатрой и Лайзой Минелли. Обладатель трех премий американской киноакадемии искусств «Оскар» он также был награждён премией «Грэмми» пять раз, премиями «Золотой Глобус» и BAFTA.
Легран родился в 1932 году, происходил из семьи музыкантов, имел армянские корни, дружил с Эдит Пиаф и Морисом Шевалье. Двое сыновей Леграна также посвятили себя музыке. В 2014 году Легран обвенчался в Александро-Невском соборе Парижа с актрисой Машей Мериль, урожденной княжной Гагариной. В последние годы проживал в Монако.