Ջորջիա նահանգում մեկնարկում է հետաքննություն՝ կապված նախկին նախագահ Թրամփի հետ
ԱՄՆ-ի հարավային Ջորջիա նահանգի դատավորները հավանության են արժանացրել Ջորջիայի նահանգի դատախազության դիմումը, որը հետաքննում է, թե արդյոք նախկին նախագահ Դոնալդ Թրամփը և մի շարք այլ անձինք խախտել են օրենքը՝ փորձելով ճնշում գործադրել նահանգի պաշտոնյաների վրա՝ Ջո Բայդենի հաղթանակը նախագահական ընտրություններում հաստատելու հարցում: Այս մասին գրում է «Ամերիկայի ձայն»-ը։
Դատարանի հրապարակած փաստաթղթում ասվում է, որ մայիսի 2-ից մինչև մեկ տարի ժամկետով կմեկնարկեն ատենակալների խորհրդի նիստերը՝ նախկին նախագահ Թրամփի հետ կապված գործի հետաքննության շրջանակում:
Ֆուլթոնի շրջանային դատախազ Ֆանի Ուիլիսն անցյալ շաբաթ դատավորին ուղղված իր նամակում գրել է, որ իր գրասենյակը տեղեկություններ է ստացել, որոնք ցույց են տալիս, որ առկա է հստակ հավանականություն, որ նահանգում ընթացող ԱՄՆ նախագահի ընտրությունների ընթացքում արձանագրվել են հանցավոր գործողություններ:
Դատավորի կարգադրությամբ` հատուկ մեծ ժյուրին` ատենակալների խորհուրդը «լիազորված է հետաքննել բոլոր փաստերն ու հանգամանքները, որոնք ուղղակիորեն կամ անուղղակիո կերպով առնչվում են Ջորջիա նահանգի օրենքների ենթադրյալ խախտումներին, ինչպես նշված է շրջանային դատախազի դիմումում»:

A judge in Georgia on Monday approved the creation of a special grand jury to assist in collecting testimony as part of a criminal investigation into efforts by former President Donald Trump to alter the outcome of that state’s 2020 election, CNBC reported.
The approval came at the request of the Atlanta District Attorney Fani Willis, who on Thursday said a significant number of witnesses were refusing to cooperate with her probe of Trump unless they were subject to a grand jury subpoena.
The special grand jury in the Trump probe will begin May 2 and will work for no longer than 12 months, according to an order issued by Fulton County Chief Judge Christopher Brasher, who approved the panel after a majority of county judges endorsed the request.
Under Georgia law, special grand juries, which are rarely created, cannot indict defendants on criminal charges. However, they can issue subpoenas for testimony, documents and other evidence, which a prosecutor then can use as the basis for criminal charges. Special grand juries also can make recommendations on prosecutions of individuals.
Trump lost the 2020 presidential election to President Joe Biden in Georgia and a number of other key swing states, ensuring Biden won the Electoral College vote nationally.